4. 1. 2011 | Pavel Buňat

K prvnímu utkání v novém roce pocestují Rebelové do Hradce Králové

Do nového roku vstoupí A-mužstvo havlíčkobrodských Rebelů zápasem s Hradcem Králové. Družina Petra Nováka odcestuje na východ Čech ve středu 5. ledna a na ČEZ Stadionu od 18 hodin vyzve tamní celek, HC VCES Hradec Králové. Průběžně třetí nejlepší prvoligový tým. A pokud tam uspěje, může si významně polepšit v prvoligové tabulce. Nebude to mít ale lehké, Rebely totiž stále trápí početná marodka.

Pohled na tabulku

Havlíčkův Brod sice po 32. kole zůstává na posledním, osmém místě ve skupině A, na páté Znojmo ale ztrácí pouhé tři body, a tak se může už v následujícím zápase posunout tabulkou směrem vzhůru. Ligu opět vede Chomutov, ten ve šlágru kola porazil Ústecké Lvy, kteří tak klesli na druhou příčku. Třetí místo aktuálně patří Hradci Králové. Čtvrtá je Jihlava, která si po prohře v Kotlině o jedno místo pohoršila. Do čela skupiny B se vyhoupli Kohouti z Tábory, jenž mají stejně bodů jako Třebíč a Kadaň.

Forma Hradce

Pokud se podíváme za posledními zápasy Hradce, zjistíme, že si nevedl vůbec špatně, a to i proti papírově silným soupeřům. Pouze Ústí nad Labem dokázalo hradecké hokejisty obrat o všechny o body. Proti Táboru však dokázali zvítězit 5:2, nad Vrchlabím 6:2, nad Olomoucí 4:3 po prodloužení a v poslední řadě nad Berounem fotbalovým výsledkem 1:0. Úspěšnou sérii zápasů ještě trochu narušil Chomutov, který na vlastním ledě porazil Hradec 4:3 po samostatných nájezdech, Východočeši ale dokázali u lídra ligy bodovat, a tak jistě v jejich kabině zklamání nepanovalo. Není proto divu, že celkovým počtem 57 bodů patří Hradci průběžné třetí místo v prvoligové tabulce.

Minulé kolo – Brod i Hradec vítězně

Druhé kolo nadstavbové části se Rebelům vyvedlo náramně, v Kotlině porazili Duklu Jihlava, a to i přes to, že hokejisté z krajského města vedli poměrně brzo po začátku utkání 2:0. Na dvoubrankové vedení odpověď našel debutant Radek Novotný, obránce, jenž dosud oblékal dres havlíčkobrodské juniorky, napřáhl na vrcholu kruhů a překonal gólmana Bendu. Do druhé části jakoby nastoupil úplně jiný tým, Havlíčkův Brod se od prvních vteřin usadil v útočném pásmu, a dvěma rychlými góly z holí Švaňhala a Fiedlera dokonale otočil zápas. Jenže když mohli Rebelové v přesilové hře svůj náskok ještě navýšit, přišla chyba v podobně samostatného úniku Oldřicha Bakuse, který se nemýlil a srovnal na 3:3. Ve třetí třetině svírala Dukla bojovníky z Kotliny těžko uvěřitelným způsobem a měla několik stoprocentních gólových šancí. Blízko ke gólu byl Čachotský, jenž netrefil téměř odkrytou branku, a také Oldřich Bakus, proti jehož střele na poslední chvíli fantasticky lapačkou zasáhl Jaroslav Suchan. A právě nevyužité šance hostů rozhodly. Rebelové totiž ty svoje využít dokázali – ve 49. minutě přesilovku využil Němec, Brod tak opět vedl o jednu branku. Ani další nápor Jihlavanů, a dokonce ani závěrečná power-play tolik kýžený gól nepřinesly. O výhře domácích definitivně rozhodl gólem do prázdné branky Miroslav Holec.

Na góly podstatně chudší bylo utkání v Berouně, kde tamní Medvědi vyzvali hradecké hokejisty. Utkání, co se počtu vstřelených branek týče, spíše připomínalo fotbalový zápas. Diváci na berounském stadionu totiž viděli pouze jednu branku, o níž se ve 46. minutě postaral Vít Budínský. Hradecký forvard dokonale využil v přesilové hře přihrávku Hendricha, čímž zajistil svému týmu velmi důležitou výhru. Velký podíl na vítězství měl hostující brankář Filip Luňák, který za svá záda nepustil jedinou ze 37 střel. „My jsme k utkání přijeli s tím, že potřetí s Berounem neprohrajeme. Kluky jsme upozornili, co by měli dělat, aby se nám povedlo vyhrát. Je jen škoda, že jsme neproměnili šance, ať již to bylo tím, že Furch chytal dobře nebo měl i štěstí,“ litoval neproměněných šancí trenér Hradce Jiří Slabý, i tak byl ale s výsledkem pochopitelně spokojený: „Nám se to líbilo, bylo to rychlé, mělo to náboj. O ten jeden gól jsme asi byli lepší, měli jsme více šancí. “

Vzájemné zápasy – 1:1

V prvních dvou zápasech mezi Havlíčkovým Brodem a Hradcem Králové si oba týmy připsaly shodně po 3 bodech. První zápas vyhrál Hradec, divoké utkání v Kotlině zase domácí celek. Na ČEZ Stadionu platil po dvaceti minutách bezgólový stav, ve druhé části se však jakoby se vstřelenými brankami roztrhl pytel, diváci jich viděli hned šest. Bohužel čtyři z nich skončily za Suchanem a Hradec v polovině utkání už vedl pohodlně 4:1. Rebelové ale dokázali zabojovat a po gólech Meidl a Martina Ondráčka, kteří tak dokázali navázat na první gól z hole Jiřího Ondráčka, se náskok domácího celku ztenčil na jedinou branku. A Havlíčkobrodští v Hradci jednoznačně sahali po bodech, v cestě jim však stál Filip Luňák, na němž si nejednou vylámali zuby. Klid na hokejky domácích však vnesl v 57. minutě Jaroslav Roubík, jenž zápěstní střelou popáté v utkání rozvlnil síťku Suchanovy branky. Na to už tým z Vysočiny nedokázal odpovědět. Hradec na domácím ledě uhájil všechny body.

Pořádně nervy drásající zápas zhlédli diváci v Kotlině. Asi nikdo by nečekal, že se stavem 3:0, který platil od 11. minuty, by ještě mohli hosté z Hradce Králové něco udělat. Jenže opak byl pravdou. Svěřenci trenérů Jiřího Mičky a Jiřího Slabého dokázali na začátku třetí části otočit skóre na 4:3 ve svůj prospěch! Ani Rebelové ale sympaticky nesložili zbraně a opět šli brzy do vedení. Bekhendem se nejprve prosadil kapitán Marian Morava, po něm vedení na stranu Brodu vrátil krásnou střelou z vrcholů kruhů Petr Šenkeřík. Výhru definitivně potvrdil Michal Hlinka. Mladý útočník, nyní společně s Petrem Šenkeříkem reprezentant do dvaceti let, neměl těžkou úlohu. Skóroval totiž do prázdné branky během soupeřovi hry bez brankáře.

A zase Jaroslav Roubík…

Hradecký tahoun poslední sezon, Jaroslav Roubík, nezaostává ani v letošní sezoně a opět je základním kamenem útoku svého týmu. V sezoně 2010/2011 vsítil 17 branek a na dalších 17 přihrál, se 34 kanadskými body je tak hned za Třetinou a Němcem čtvrtým nejproduktivnějším hráčem ligy. Pouze o jednu branku méně vstřelil Vít Budinský, celkově nasbíral 27 bodů, se 34 trestnými minutami je také nevylučovanějším hradeckým hokejistou. A hranici dvaceti bodů ještě pokořili Jan Hruška (25) a Jiří Kadlec (23)

Východočeši mají ve svých obraných řadách aktuálně druhé nejlepšího zadáka ligy. Je jím Lukáš Chmelíř, jemuž by jeho produktivitu mohl závidět nejeden útočník. Sedmadvacetiletý bek prožívá nejúspěšnější sezony ve své dosavadní kariéře. Skóroval pětkrát, čímž vyrovnal svůj osobní rekord z minulé sezony, a přesně přihrával na 12 branek. Produktivní je také Aleš Křetinský, který má na svém kontě 12 bodů (4+8).

Tři tyče obstojně hájí Filip Luňák, bývalý brankář Horácké Slavie Třebíč se v Hradci vypracoval na gólmana číslo jedna. V této sezoně nastoupil do 29 zápasů, v nichž průměrně obdržel 2,86 branek a pochytal 92,5% všech střel. Bylo by překvapení, kdyby ke středečnímu zápasu nenastoupil a přenechal místo třeba mladému brankáři Robinu Blažíčkovi, ale jak jsme viděli v zápase s Duklou, do kterého nastoupil překvapivě Marek Benda, možné to samozřejmě je.