30. 4. 2023 | Štěpán Ondráček

Mezi tyčemi aneb z Kotliny na mistrovství světa k velkému hokeji!

Havlíčkův Brod dodal do velkého hokeje hráče formátu bratrů Holíků, Josefa Vašíčka, Radka Martínka nebo Milana Chalupu. To je jen malý výčet hokejistů, ovšem kde by byli bez brankářů, kteří mají vliv na výkony týmu? Bruslařský klub vychoval nebo se podílel na růstu maskovaných mužů, kteří prošli Kotlinou až do reprezentačního dresu. Pojďte se společně s námi podívat na tři gólmany, které dodala havlíčkobrodská líheň do českého hokeje. A ne jen do něj! (Foto: Andrew Mills, NJ Advance Media, Lukáš Bajgar, hcporuba.cz a hcbilitygri.cz)

Vítek Vaněček

Havlíčkobrodský odchovanec, který začínal hokejovou kariéru v poli, ale postupem času se stal brankářem. Vítek Vaněček byl nedílnou součástí havlíčkobrodského hokeje, když ve starších kategoriích bruslařského klubu vytvořil tandem s Čeňkem Novákem. Dlouhán mezi třemi tyčemi rozvíjel brankářské dovednosti od sezony 2013/14 v organizaci Bílých Tygrů Liberec. Už v té době se představil v reprezentačním dresu, ale na velkou akci si musel počkat.

Vítek Vaněček v národním dresu
(Foto: Pavel Mazáč, ceskyhokej.cz)

Všechno přišlo v dubnu roku 2014, kdy Vaněček odcestoval s výběrem do osmnácti let na mistrovství světa do Finska. Bývalý gólman Bruslařů byl jasnou týmovou jedničkou, když odchytal všechny zápasy na turnaji. Češi obsadili v základní skupině druhé místo a ve čtvrtfinále šampionátu vyzvali Petrovi svěřenci Rusko. Vaněček společně se svými spoluhráči dovedl zápas za stavu 2:2 do prodloužení. V něm přišla chvíle havlíčkobrodského odchovance.

Vítek Vaněček v dresu Liberce
(Foto: hcbilitygri.cz)

V 61. minutě zlikvidoval nařízené trestné střílení z hole Jevgenije Svečnikova, Češi slavili postup mezi nejlepší čtyři po trefě Jakuba Vrány. Národní tým do osmnácti let nakonec obsadil na turnaji druhé místo za porážku se Spojenými státy americkými – 2:5, za které nastoupili mimo jiné Dylan Larkin nebo Auston Matthews. Vaněček byl zvolen mezi nejlepší trojicí hráčů národního týmu, kromě toho si v průběhu šampionátu připsal jednu gólovou asistenci.

Vítek Vaněček v dresu New Jersey Devils
(Foto: Bruce Kluckhohn, New York Post)

Po úspěšném turnaji byl mladý gólman draftovaný do NHL Washingtonem Capitals, za který odchytal dvě sezony. Vaněček si také připsal dva turnaje do dvaceti let (2015 – Kanada, 2016 – Finsko), jenže s partou okolo Davida Pastrňáka, Jakuba Vrány nebo Martina Nečase nedokázal navázat na stříbrnou jízdu ze severu Evropy. Nyní bojuje s New Jersey Devils o slavný Stanley Cup.

Daniel Král

Chotěbořský odchovanec, který velkou část mládežnické kariery strávil v Havlíčkově Brodě. Daniel Král v mladším dorostu utvořil brankářskou dvojici s Karolínou Juřicovou a svými výkony se řadil mezi nejlepší gólmany soutěže. V sezoně 2019/20 šel vstříc nové výzvě: stala se jí organizace Liberce, kde téměř dvoumetrový brankář zdokonaloval své dovednosti. Král už v té době figuroval v mládežnické reprezentaci do šestnácti let.

Daniel Král v dresu Havlíčkova Brodu
(Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

S výběry národního celku absolvoval několik akcí, v roce 2019 získal na neoficiálním turnaji do sedmnácti let bronzovou medaili. Na další velký turnaj a měření sil s nejlepšími hráči na světě si musel Král dlouho počkat, ale zkušenosti v reprezentaci sbíral dál. V organizaci Bílých Tygrů udělal progres, který ho katapultoval do Chance ligy, kde nastupoval v dresu Benátek nad Jizerou.

Daniel Král v barvách Benátek nad Jizerou
(Foto: Nella Dittrichová, hcdukla.cz)

Pod Ještědem se dále zdokonaloval, z čehož plynula nominace na juniorský šampionát, ale... Ten se v kanadském Edmontonu kvůli propuknutí COVID-19 nedohrál. Hráči dostali další možnost v srpnu 2022, kdy Češi skončili těsně pod stupni vítězů. Král se zúčastnil dalšího turnaje, který hostila opět kolébka hokeje – Kanada. Národní výběr pod taktovkou zkušeného trenéra Rulíka získal stříbrnou medaili, když po sympatickém souboji padl s domácím výběrem 2:3 po prodloužení.

Daniel Král v dresu národního týmu
(Foto: Ladislav Svěnčík, Český hokej)

Král po celou dobu turnaje kryl záda Tomáši Suchánkovi, který byl jedním ze strůjců stříbrného úspěchu. Češi získali medaili po dlouhých osmnácti letech, když v roce 2005 získali bronz. Mladý brankář zakončil soutěžní ročník 22/23 v prvoligovém Přerově a liberecké juniorce.

Daniel Dolejš

Odchovanec humpoleckého hokeje, který stejně jako Král strávil drtivou většinu mládežnické kariéry na ledě Kotliny. Danielu Dolejšovi se predikovala zářná kariéra, ale nakonec všechno trochu nabralo jiný směr, než byly původní předpoklady. Ale... Už v šestnácti letech okusil dospělý hokej v nedalekém Pelhřimově, aby později potěšil srdce každého fanouška Havlíčkova Brodu.

Daniel Dolejš patřil k oporám Havlíčkova Brodu
(Foto: Eva Streichsbierová, bkhb.cz)

Dolejš sbíral zkušenosti po boku velezkušených parťáků Stanislava Nerudy a Jaroslava Suchana. Stal se z něj výborný gólman, který přiváděl diváky do varu gymnastickými zákroky. Dolejš ze sebe dokázal vyždímat maximum, zejména v derby proti jihlavské Dukle nebo proti Třebíči. Jeho výkony ho vynesly do reprezentace, když si zahrál na juniorském šampionátu.

Daniel Dolejš v dresu Vítkovic
(Foto: Radek Petrášek, ČTK)

V roce 2014 strážil branku národního týmu ve Švédsku, kde se postavil v zahajujícím utkání Spojeným státům americkým. Svěřenci trenéra Přerosta padli proti zámořskému gigantovi 1:5 – čestný úspěch zaznamenal další hráč, který prošel Havlíčkovým Brodem – obránce Michal Plutnar. Dolejš si svými výkony řekl o pozornost týmů z Tipsport extraligy a jeho služby získaly Vítkovice.

Daniel Dolejš hájil v minulé sezoně branku Poruby
(Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz)

V dresu Ridery strávil bezmála devět sezon a odchytal téměř dvě stovky soutěžních utkání. Dolejš se po letech strávených ve Vítkovicích dostal do Poruby, která hraje druhou nejvyšší soutěž. Osmadvacetiletý gólman našel nový domov v Ostravě, uvidíme, jestli se na konci kariéry vrátí do Havlíčkova Brodu.

Aktuality

Napsali o nás

Úterý 5. prosince | Hokej mě pořád baví, říká Novák. Mluví o Brodu, Slavii i mladých, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Přeložení zápasu

Bruslaři měli krátce po Novém roce ve středu 3. ledna 2024 hrát v rámci 26. kola ve Žďáře nad Sázavou, kluby se ale domluvily na přeložení utkání. Derby ve Žďáře nad Sázavou se odehraje v novém termínu až ve středu 31. ledna 2024.

Odložení zápasu

Bruslaři se dnes 2. prosince měli utkat proti Novému Jičínu, zápas je ale kvůli sněhové kalamitě odložen. O náhradním termínu tohoto utkání vás budeme informovat.

Změna času utkání

Začátek utkání v Havířově, který se odehraje v sobotu 25. listopadu, byl posunut z původních 17:00 nově na 14:00.

Pozor, změna pořadatelství

V sobotu 28. října hrajeme venku. Utkání v Kopřivnici startuje v 17:00.

Napsali o nás

Neděle 10. září | Novák bilancuje: Bude to znít divně, ale nejvíc se mi líbilo v Rusku, píše se na serveru idnes.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Partneři klubu