BK Havl. Brod - Nic nevypustíme! Bude pod námi hořet led, slibuje trenér Konečný
Nic nevypustíme! Bude pod námi hořet led, slibuje trenér Konečný

Nic nevypustíme! Bude pod námi hořet led, slibuje trenér Konečný

21.09.2020 | Ladislav Vácha

Rozhovor s trenérem Michalem Konečným před začátkem nové sezony

Velký den se kvapem blíží! Po odložení utkání s Pískem Bruslaři vyjedou do nové druholigové sezony a hned proti jednomu z nejsilnějších soupeřů. Ve středu se představí u Jordánu na ledě Tábora. I když se v přípravě Havlíčkovu Brodu výsledkově nedařilo, hlavní trenér Michal Konečný pevně věří, že dobrá a poctivá práce jeho svěřenců dopadne na úrodnou půdu. „Žádný zápas nevypustíme. Každý soupeř chce vyhrát. Někdy vyhrajete, jindy zase třeba prohrajete. Můžu ale ručit za to, že zápasy budou odbojované a odmakané. Žádnému soupeři nic nenecháme zadarmo,“ ujišťuje fanoušky zkušený kouč. (Foto: Markéta Křížová)

 

S přístupem hráčů jsem spokojený

Kony, máme za sebou letní přípravu. Jak ji z celkového měřítka hodnotíš?
I když to možná vyzní trochu divně, s přístupem hráčů jsou spokojený. Z přípravných zápasů máme pasivní bilanci, ale sluší se říct, že jsme neměli lehké soupeře. Asi se ví, že budujeme od základů nové mužstvo. Po minulé sezoně tady nezůstal kámen na kameni, a to hlavně v obranné činnosti. Je na čem pracovat, to mě na tom lákalo. Věřím, že půjdeme nahoru, protože co se týká tréninkové píle, v tomto ohledu jsem spokojený.

Bylo pro tebe velkou výzvou jít trénovat do Brodu právě v tom, že se tady buduje v podstatě úplně nový tým?
Stoprocentně. S Davidem Kozlíkem jsme se bavili o tom, jaká bude další vize klubu. Dva roky se tady bojovalo o postup a nevyšlo to, takže se půjde trochu jinou cestou. Myslím si, že potenciál kluků, kteří tady teď jsou, je velký. Je na nich vidět obrovská chuť pracovat. Na druhou stranu by bylo smutné, kdyby to tak nebylo. Máme hodně mladý tým, ale stoprocentně perspektivní. Myslím si, že se to v sezoně ukáže.

Trenér Bruslařů Michal Konečný udílí při tréninku pokyny svým svěřencům

V týmu je i několik hráčů, které jsi už dříve vedl třeba v Hodoníně. Jak velké slovo jsi měl při skladbě hráčského kádru?
Skládali jsme to s Davidem Kozlíkem a dá se říct, že to bylo tak půl na půl. Samozřejmě jsme museli vycházet z finančních možností klubu. Kluci, které jsem měl v Hodoníně, se museli přizpůsobit a přistoupit na podmínky, které jim byly nabídnuty. Řekl bych, že v tom problém vůbec nebyl. Kluci hlavně chtějí hrát hokej a vím o nich, že jsou charakterově opravdu velmi dobří. Myslím si, že o tom už se stihli přesvědčit i místní kluci. Kdo mě zná, tak ví, že někdy upřednostňuji charakter nad kvalitou.

Už jsi to nakousl, s přístupem hráčů jsi zatím spokojený...
Za tu dobu, co jsem tady, opravdu nemůžu říct, že by jednou trénink někdo vypustil nebo za mnou přišel s tím, že nemůže. To k tomu snad ani nepatří. Týká se to i zápasů, které jsme hráli v tempu a s nasazením, i když tomu výsledky neodpovídaly. Nechci se opakovat, ale příprava je od toho, abychom kluky vyzkoušeli po všech stránkách. Sezona je dlouhá a svým způsobem se vyvíjí. I přípravné zápasy mi hodně ukázaly. Mám nějakou představu o tom, jak bychom měli začít, pokud se nám budou vyhýbat zranění. Chceme tady vybudovat tým, který bude stát na pevných základech s tím, že sem chceme minimálně vodit kluky na střídavé starty. Kluci, kteří tady trénují a makají, tak si zaslouží i hrát. Samozřejmě v tom případě, že budou plnit to, co po nich budeme chtít.

Mazáci Voříšek a Padělek jdou příkladem

Bavili jsme se o tom, že tým je hodně mladý. Jak důležité je podle tebe to, že tady máme i zkušené mazáky, jako jsou Luboš Voříšek a Aleš Padělek? Pro mladé hráče je určitě dobré, že se mají od koho učit...
Určitě. Hlavně musím říct, že Aleš i Luboš jdou dobře příkladem i při trénincích. Jsou to opravdu charakterově výborní kluci. Každé cvičení jedou naplno a jdou klukům příkladem. Pro mě jako pro trenéra je to potom o hodně jednodušší. Možná by to chtělo ještě jednoho zkušeného obránce, máme tady akorát Klímu, který má trochu více zkušeností. Jinak jsou to všechno kluci, kteří toho v této soutěži moc neodehráli. S Davidem Kozlíkem jsme se bavili o tom, že ještě jednoho zkušeného obránce bychom mohli do týmu přivézt. Hlavně kvůli mladým hráčům, aby se měli od koho učit. Jeden zkušený obránce je opravdu málo.

Aleš Padělek a Luboš Voříšek jdou jako mazáci mladým hráčům příkladem

V Brodě je velmi dobré zázemí. Je tady posilovna, tělocvična, střelnice, regenerace a další věci pohromadě. Pro trenéra je to ve druholigových podmínkách určitě parádní, souhlasíš?
Jednoznačně. Opravdu musím říct, že na druhou ligu je to neskutečné. Musím říct, že práce tady mě opravdu baví. Využíváme tělocvičnu i posilovnu a chodíme i na výběhy do přilehlého okolí. Je to vidět, kluci hodně pracují. Pevně věřím, že se to projeví. Jsou tady opravdu nadstandardní tréninkové podmínky a neskutečné zázemí.

Jaká je vize klubu nejen pro tuto sezonu, ale i do dalších let?
Samozřejmě jako každý chceme hrát nahoře. Přípravné zápasy nám ukázaly, kde nás tlačí bota. Jak už jsem říkal, sezona se bude nějakým způsobem vyvíjet a kluci s přibývajícími zápasy výkonnostně porostou. Tím, že je zašlapeme do země po nějakých chybách, jim ale nepomůžeme. Kluky budeme samozřejmě podporovat, ale musí to mít od nich zpětnou vazbu. Nemůžeme jim něco vysvětlovat, aby se stejné chyby pořád dokola opakovaly. Tak to určitě nepůjde. Jsou tady mladí kluci, kteří mají obrovský potenciál. Klub by měl vychovávat opravdu kvalitní hráče. Vidím to tak. Myslím si, že během dvou nebo tří let by se hokej v Brodě měl hodně posunout.

V letní přípravě jsme narazili na tři prvoligové soupeře, Třebíč, Kolín a Jihlavu. Jak velké to byly pro nás prověrky?
Výsledky tomu samozřejmě odpovídají. Chtěl bych říct, že s Kolínem jsme hráli naprosto vyrovnané partie. Na klucích, kteří přišli nově do Kolína, je vidět, proč hrají vyšší soutěž. Mají šance a promění je. My jsme hráli, dřeli, bruslili a bojovali, ale bylo to bez kvalitní koncovky. Nicméně v posledních zápasech jsme se přesvědčili o tom, že góly dávat také umíme. Ve dvou utkáních jsme dali dohromady deset gólů, což si myslím, že není málo. Preferuji útočný styl hokeje, ale musí to být vyvážené i kvalitní obranou. Co se týče utkání v Jihlavě, první třetina byla brutální. Byli jsme tvrdě trestaní. Kluci, kteří k nám přišli z krajské ligy, v těchto utkáních viděli, kam se hokej posouvá a jak to funguje. Jihlava bude podle mě znovu patřit ke špičce první ligy, takže ten rozdíl tam byl jasně patrný. Kluky musím pochválit za to, jak se tam od druhé třetiny zvedli.

Bruslaři dokázali v přípravě potrápit i prvoligový Kolín

Hráči na sobě hodně pracují a chtějí se zlepšovat

V přípravě jsme dostávali hodně gólů. Dá se říct, že je to určitá daň za to, že máme mladý a málo zkušený tým?
Přesně tak. Může to znít jako fráze, že kluci jsou mladí a nezkušení. Není to fráze, ale je to prostě realita. Když se podíváš, tak dnes jsou všude dva nebo tři zkušení obránci, kteří tvrdí muziku. K tomu se přidávají mladí a šikovní kluci, kteří vedle nich rostou. Dostali jsme se do situace, že tady máme Michala Klimenta, zaplaťpánbůh za to, ale pod ním už není nikdo. Kluci jako Zvěřina, Jarda Ludvík, Benák nebo Krejčí takhle velký prostor ještě nedostali. Co se týče tréninku, jak jsem říkal, tito hráči na sobě neskutečně pracují a chtějí se zlepšovat. Musíme s nimi mít trpělivost a kluky podporovat. Pokud tomu oni dají všechno, tak výsledky se určitě dostaví.

Generálku ve Velkém Meziříčí jsme prohráli těsně 5:6. Ve třetí třetině jsme ale brzy prohrávali už 1:4 a dokázali jsme velkou ztrátu stáhnout. Tam tým docela ukázal svou morální sílu...
Přesně tak. Velké Meziříčí už nemá tým, se kterým hrálo v krajské lize. Přišli tam zkušení kluci jako Malec nebo Paták, kteří toho už dost odehráli v Třebíči. Ten zápas mohl skončit klidně naopak, stejně jako předtím zápas se Žďárem. Je to asi určitá daň za tu naši nezkušenost. Dostávali jsme až naivně hloupé góly. S kluky jsme to rozebírali a snažíme se na tom pracovat i na tréninku. Není to tak, že bychom to jen tak přešli. Na druhou stranu musíme hledat i pozitivní věci. Skvěle nám tam zachytal gólman, i když dostal šest gólů, musím ho pochválit. Během tří minut jsme dostali tři góly z předbrankového prostoru, to řešíme neustále. Něco jsme si k tomu řekli a během chvilky jsme vyrovnali. Druhá liga je trochu chaotická, ale hodně kluků se s touto soutěží seznamuje. Jsem rád, že jsme v přípravě odehráli takhle těžké zápasy. Věřím, že během sezony se budeme zlepšovat.

Určitě bude v sezoně hodně důležitá disciplína. Abychom se soustředili sami na sebe a svůj výkon a zbytečně jsme se nedohadovali s rozhodčími. V tomhle ohledu zatím můžeš být určitě spokojený...
To byla první věc, kterou jsem klukům kladl na srdce, když jsem sem přišel. Abychom se nedohadovali s rozhodčím. Budu první, kdo bude hráče trestat za to, když budou napadat rozhodčího. Hráči za to budou tvrdě trestaní. Myslím si, že se to začíná projevovat, protože v posledních zápasech jsme měli minimum vyloučení a nediskutovali jsme s rozhodčím. Tým to zbytečně odvádí od hry. Jak říkám, i rozhodčí je jenom člověk a může se zmýlit. Žádný rozhodčí to ale nedělá schválně. Když jdu už do zápasu s tím, že píská špatný rozhodčí, tak si tím jen sháním alibi. Neexistuje rozhodčí, který by vás chtěl záměrně poškodit. Rozhodčí se může akorát naštvat, když se chováte tak, jak byste se chovat neměli. To je to, co jsme v poslední době opravdu vymýtili. Ve Velkém Meziříčí jsme měli jen jedno vyloučení, ale byli jsme nemohoucní v přesilovkách. Když v této disciplíně budeme dál pokračovat, bude to pro nás jen dobře.

Broďáci doma Velké Meziříčí rozstříleli, v odvetě na ledě soupeře těsně padli

Budeme bojovat a žádný zápas nevypustíme!

Druhá liga se bude hrát ve třech skupinách a čeká nás docela dost cestování. Navíc kvůli současné nepříznivé epidemiologické situaci je otázkou, jestli se vůbec bude hrát play off. Co na to říkáš?
Je to dané a těžko to můžeme nějak ovlivnit. Určitě nás mrzí, že jsme přišli o derby se Žďárem. Zahrajeme si ale s novými soupeři. Když lidi uvidí, že bojujeme do poslední minuty, cestu si na hokej stoprocentně najdou. Fanoušci chtějí vidět hráče hlavně bojovat. Většina kluků je tady místních a chodí po tomhle městě. Já i vedení se můžeme zaručit za to, že žádný zápas se tady nevypustí. Žádný! A kdyby k tomu nedejbože náhodou došlo, na hodinu se s tím hráčem rozloučím. Bude tady prostě hořet led. Může se stát, že nám zápas někdy výsledkově nevyjde, ale bojovnost tam každopádně bude. Za to ručím.

Odpadl nám první zápas s Pískem a ostrý start nás čeká ve středu na ledě ambiciózního Tábora. Jak bychom se podle tebe měli na tohoto silného soupeře co nejlépe připravit?
Minulý týden jsme měli ještě hodně o bruslení, ale teď už se připravujeme na Tábor. Soupeř je samozřejmě kvalitní, ale v poslední době si také prošel obdobím, v němž měl problémy. S Táborem ale samozřejmě asi nemůžeme hrát úplně otevřenou partii. Já se na to ale těším a věřím, že to zvládneme. I v kabině cítím, že kluky nerozhodí, že jsme v přípravě prohrávali, někdy i o jediný gól. Hráči cítí, že to klidně mohlo skončit i obráceně. Jak jsem jim říkal, práce, kterou odvádějí, se jim určitě vrátí. Kdysi jsem v nějakém rozhovoru říkal, že hokej se nedá o**bat. A to se opravdu nedá. Za tím si prostě stojím. Když někdo tvrdě pracuje a jde si za tím, i když prohrává, nebude to pořád. Vůbec nevím, jak to vypadá v ostatních klubech. V žádném případě je nechci shazovat. Myslím si, že trénujeme hodně a dobře. Dřív nebo později se to podle mě projeví. Když se bavím s kluky, tak mi sami říkají, že jim tvrdší tréninky nevadí. Pro ně je to ještě složitější v tom, že chodí do práce. Nicméně mladí kluci, kteří tady jsou, prostě trénovat musí.

Co bys na závěr vzkázal našim fanouškům?
Aby na nás nezanevřeli. I když to klukům někdy nepůjde, aby je podpořili. Jsou to pořád mladí kluci, kteří to mají všechno před sebou. Jak už jsem říkal, žádný zápas nevypustíme. Každý soupeř chce vyhrát. Někdy vyhrajete, jindy zase třeba prohrajete. Můžu ale ručit za to, že zápasy budou odbojované a odmakané. Žádnému soupeři nic nenecháme zadarmo.

Havlíčkův Brod zahájí novou sezonu na ledě silného Tábora
 
Aktuálně na webu
Kulich: Brod je můj hokejový domov! Trenérský vzor? Radovan Biegl!

Kulich: Brod je můj hokejový domov! Trenérský vzor? Radovan Biegl!

(pátek 23.10.) Je to až dojemný příběh. Ještě v roce 2016 chytal Tomáš Kulich extraligu za starší dorost...

 
Hynek Petržílka: Šance v áčku? Moc si jí vážím! V Brodě cítím podporu

Hynek Petržílka: Šance v áčku? Moc si jí vážím! V Brodě cítím podporu

(čtvrtek 15.10.) V současné době patří mezi velké naděje havlíčkobrodské gólmanské školy. Hynek Petržílka má být...

 
Kolikrát jsem hrozný kopyto, směje se Kalenský. V Brodě se mu líbí

Kolikrát jsem hrozný kopyto, směje se Kalenský. V Brodě se mu líbí

(středa 14.10.) Juniorka zareagovala na úvodní smolné porážky tím nejlepším způsobem, když vyhrála čtyřikrát v řadě...

 
Šesťáci rozstříleli Světlou! Rozhodli osmi góly v řadě

Šesťáci rozstříleli Světlou! Rozhodli osmi góly v řadě

(úterý 13.10.) Havlíčkobrodští mladíci ze 6. třídy začali derby Vysočiny proti Světlé nad Sázavou famózně a ve 13....

 
 
Klub       A-tým       Zápasy       Mládež       Multimédia       Historie       Partneři       Archiv
 
×
Dnes v 12:00 | Jun.
BK Havlíčkův Brod
HC Kobra Praha