7. 1. 2014 | Pavel Buňat

Rebelové jedou na led vedoucí Mladé Boleslavi

Výhra nad Ústeckými Lvy pojistila Havlíčkovu Brodu čtvrtou příčku v tabulce a opět zvýšila náskok na postup do play-off. Aktuální bodová rezerva činí už šestadvacet bodů. Dalším soupeřem Rebelů bude ve středu 8. ledna prozatím suverénní Mladá Boleslav, která s přehledem vede celou ligu a jasně míří do jarní baráže. Naposledy Havlíčkovu Brodu na vlastním ledě uštědřila debakl. Utkání 38. kola začíná v 17.30 hod.

BK Mladá Boleslav

Ze 37 zápasů aktuální prvoligové sezony se pouze třikrát stalo, že by Mladá Boleslav vyšla bodově naprázdno. Podařilo se to Jihlavě, Olomouci a překvapivě Kadani. V dalších případech už si vždy Bruslaři suverénně připsali body do tabulky. Aktuálně jich mají 92. To je o dvanáct více než druhá Olomouc. Jako jediný tým ligy má už Boleslav jisté play-off, a to celých 15 kol před koncem základní části!

Gólman Michal Valent
Boleslavští se mohou pyšnit nejlepším útokem v lize (160 vstřelených gólů) a druhou nejlepší obranou (64 inkasovaných gólů). Už šestnáctkrát dokázali v utkání vstřelit pět nebo více branek. Své o tom ví i Havlíčkův Brod. V městě automobilů prohrál 0:6 a doma pak výsledkem 3:5.

Co se aktuální formy týče, Mladoboleslavští naposledy body ztratili v polovině prosince, kdy překvapivě podlehli Benátkám nad Jizerou 3:4 po samostatných nájezdech. Pak přišlo pět výher v řadě – debakly utrpěly Most a Havířov (7:2, 6:0), přestřelka byla k vidění v Ústí nad Labem (6:3) a těsné výhry Bruslaři zaznamenali proti Olomouci a Českým Budějovicím (obě 2:1).

Hned čtyři hráče mají Středočeši v elitní pětce nejproduktivnějších hráčů první ligy! Za vedoucím Čachotským z Jihlavy následují David Výborný (52 kanadský bodů), Michal Broš (47), Tomáš Klimenta (46) a Tomáš Nouza (43). Poslední jmenovaný je s pětadvaceti góly nejlepším střelcem ligy. David Výborný pak s devětatřiceti asistencemi je druhý mezi nahrávači. Mladoboleslavským obráncům vévodí Milan Toman s 22 body (druhý mezi ligovými zadáky) a mezi tyčemi je nejvýraznější postavou Michal Valent. I on při pohledu na individuální statistiky patří mezi ligovou špičku. Jako náhradník je připraven Roman Will.

52 gólů v přesilovce 19
2:5 (Jihlava, V) nejvyšší prohra 0:6 (Mladá Boleslav, V)
David Výborný 52 bodů (13+39) nejproduktivnější hráč Petr Polodna 36 bodů (10+26)

Do ŠKOENERGO Areny bez Lukáše Havla

Jiří Kadlec byl dlouhouletým hráčem Hradce Králové a Mladé Boleslavi. Teď si jeho výpomoc vyžádal Havlíčkův Brod. Foto: moutfieldhk.cz

Na mladoboleslavskou ledovou plochu odcestují Rebelové bez svého nejlepšího střelce. Vedení HC Rebel rozvázalo s dvaatřicetiletým útočníkem Lukáše Havlem po utkání s Ústeckými Lvy. Důvodem bylo hráčovo neprofesionální vystupování a chování vůči klubu.

Naopak před pondělním soubojem Rebelové ohlásili dvě posily – zkušeného Jiřího Kadlece a mladíka Kristiana Kučeru. „Jirku Kadlece jsme na soupisku dopsali kvůli marodce, která nás teď sužuje,“ prozradil v pondělí asistent trenéra Richard Cachnín, „má k nám vyřízené střídavé starty z Kolína,“ dodal. Druhou tváří je jednadvacetiletý Kristian Kučera. Ten je hráčem Zlína, letos nastupuje za druholigovou Břeclav. „Mladý Kristian přichází stabilně na hostování ze Zlína. Zároveň má ale střídavý start do Břeclavi.“
Pro Kučeru to v pondělí byl premiérový start v první lize, a hned si připsal jednu asistenci. Naopak Kadlec hrál už 540. utkání v 1. lize (i s play-off)! Velice dobře zná i prostředí v Mladé Boleslavi. I on se do statistik zapsal jednou asistencí.

Minulé kolo: Televizní utkání pro Boleslav

Kamery České televize, historické dresy a připomenutí výročí 77 let starého památného zápasu. Přesně tak vypadalo poslední kolo pro České Budějovice a Mladou Boleslav. Na jihu Čech ve sledovaném utkání mnoho branek nepadlo a šťastnější nakonec byli hosté. Skóre otevřel v šestadvacáté minutě hostující kapitán David Výborný při přesilové hře a pojistku přidal v úniku o sedm minut později Tomáš Klimenta. Motor sice stačil do druhé přestávky zkorigovat skóre díky Jiřímu Bártovi, ale na další odpověď už se nezmohl. Bruslařský klub si odvezl všechny body.

ČEZ Motor České Budějovice - BK Mladá Boleslav 1:2

Branky a nahrávky: 38. Bárta (Třetina, Šachl) – 26. Výborný (Toman, Vrbata), 33. Klimenta (Mikulík, Němeček). Rozhodčí: Jílek, Schmejkal – Svoboda, Špůr. Vyloučení: 7:7, navíc Skuhravý (MOT) OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3475. Střely na branku: 26:29.

BK Mladá Boleslav: Valent – Němeček, Toman, Ovčačík, Meland, Protivný, Jindra, Kurka, Volf – Nouza, Výborný, Pabiška – Mikulík, Broš, Klimenta – Jarůšek, Vrbata, Demel – Lenc, Musil, Starý

Letošní vzájemné zápasy

BK Mladá Boleslav – HC Rebel Havlíčkův Brod 6:0
HC Rebel Havlíčkův Brod – BK Mladá Boleslav 3:5

Vzájemná bilance v I. lize

Havlíčkův Brod hrál s Mladou Boleslaví od sezony 2006/07 celkem 22 zápasů a ještě se nestalo, aby Rebelové zvítězili v normální hrací době. S žádným jiným soupeřem nemá tak špatnou bilanci. Pouze dvakrát si připsal dvoubodovou výhru a dvakrát museli Mladoboleslavští strhnout vítězství na svojí stranu až v prodloužení. Naposledy se podařilo Rebelům silného soupeře zaskočit loni, kdy vyhráli na jeho ledě 2:1 po prodloužení. Výhru tehdy vystřelil Endál. Pokud se Boleslavi podaří ve středečním zápase vstřelit aslespoň dvě branky, bude to jubilejní stý gól proti Rebelům.

Zajímavostí je, že jsme se s bývalým účastníkem extraligy už dvakrát potkali ve čtvrtfinále play-off (v níže přiloženém přehledu zápasů výsledky označené znaménkem plus) – v loňské sezoně a v sezoně 2007/08. Ani jeden z celkových osmi zápasů se Rebelům nepodařilo vyhrát, byť dvakrát padli až v prodloužení a nejednou dokázali favorita potrápit.

Počet odehraných zápasů: 22
Bilance: 0-2-2-18
Výsledky: 2:7, 1:4, 1:4, 3:6, 5:4sn, 2:4, 1:5, 1:2, +1:4, +5:6p, +2:3p, +3:4, 1:6, 1:3, 2:1p, 2:4, +0:3, +2:4, +2:7, +2:6, 0:6, 3:5
Skóre: 42:98