9. 1. 2011 | Pavel Buňat

Rebelové se chystají do Berouna, čeká je souboj s tamními Medvědy

První liga má nyní pořádně napilno. Po sobotním 34. kole totiž pokračuje hned v pondělí 10. ledna a další kolo je na programu už za další dva dny. Rebelové pojedou v obou případech na klužiště soupeřů. Nejprve odcestují do Berouna, kde se jim posledně příliš nedařilo, a poté vyrazí na Moravu, do Znojma. Na ledě Medvědů budou mít od 18 hodin šanci v přímém souboji přeskočit v tabulce domácí celek, a odlepit se tak z osmého místa.

Pohled na tabulku

Čtyřiatřicáté kolo nijak významně tabulkou nezamíchalo. Stále vede s počtem 71 bodů Ústí nad Labem, druhý je Klub ledního hokeje z Chomutova a trojici nejlepších uzavírá jihlavská Dukla, na níž Rebelové ztrácí 9 bodů. Hokejisté z Kotliny jsou sice až osmí, svoje soupeře mají ale na dohled a právě pondělního soupeře z Berouna nebo Znojma můžou už v příštím kole přeskočit. A blízko je stále i Olomouc a Hradec Králové.

Vyrovnané to je rovněž ve skupině B. Rozdíl mezi první Kadaní a pátým Táborem čítá pouhých pět bodů. V play-off už jsou volná jen čtyři místa, o která se pere hned pětice týmů. Společně s výše uvedenou Kadaní (50 bodů) a Táborem (45 bodů) ještě Vrchlabí (49 bodů), Benátky nad Jizerou (46 bodů) a Třebíč (45 bodů). Ve hře o vyřazovací boje jsou ale stále také Litoměřice, Chrudim a Písek. Jejich ztráta na postupové příčky už je ovšem vyšší.

Medvědi letos překvapují

Pět let nehráli play-off, přesto letos patří mezi nejlepší týmy. Berounští Medvědi zažívají velmi povedenou sezonu, a na několik kol se dokonce usadili mezi nejlepší čtyřku. Pohodlně postoupili do lepší osmičky, čímž si předčasně zajistili postup do vyřazovacích bojů. Zpočátku se Medvědům příliš nedařilo, trápil je hlavně nízký počet vstřelených branek. I nyní mají jeden z nejméně produktivních útoků ligy, přesto mu ale patří průběžná sedmá příčka, a to díky precizní obraně. Mezi jeho největší letošní výhry se řadí úspěch s Hradcem Králové 6:2 a Havlíčkovým Brodem 5:1.

Minulé kolo – Brod i Beroun braly jeden bod

V Kotlině se hrálo na góly chudé, přesto zajímavé utkání. Obě mužstva, Havlíčkův Brod a Olomouc, sice předváděly útočný hokej, od inkasovaných branek je ale drželi jejich gólmani. Za Martinem Pruskem, gólmanem, jenž má zkušenosti i z NHL, rozvlnil síťku v sedmé minutě Miroslav Holec. Slávistický útočník obdržel přihrávku od Václava Meidla, který se proháčkoval skrze hostující obránce, a přesnou zápěstí střelou nedal Pruskovi šanci. I přes zástup šancí se už druhý gól do konce utkání Rebelům vstřelit nepodařilo, pokaždé si vylámali zuby na připraveném Pruskovi. A na nedostatek práce si nemohl stěžovat ani domácí gólman Jaroslav Suchan. Havlíčkobrodská opora dlouho držela čistý štít, jenž vydržel až do 50. minuty, kdy se po hrubce domácí obrany prosadil z lehké pozice Martin Vyrůbalík. Zápas se musel rozhodnout v prodloužení. Přesně dvě minuty před jeho konce Radek Meidl předložil kotouč Matějovi Pekrovi a Suchan po jeho střele podruhé kapituloval. Rebelové byli tříbodové výhře blízko, nakonec brali jen bod. „My jsme si pořád věřili. Času bylo spoustu, tak jsme si prostě o přestávce řekli, že vyrovnáme a zkusíme vyhrát. A ono se to povedlo,“ radoval se z dvoubodového vítězství 2:1 po prodloužení olomoucký Radek Meidl, bratr Václava Meidla.

O poznání divočejší utkání sehrál Beroun na ledě Znojma. Medvědi vedli v první části pohodlně 3:0, ani to ale na výhru nestačilo. Znojmo na konci první resp. na začátku druhé části snížilo na rozdíl jedné branky. Beroun sice bleskově odpověděl gólem z hole Malého, poté ale začali hru kontrovat Orli a ještě ve druhé části otočili na 5:4 ve svůj prospěch. Ani to Beroun nezlomilo a Besser střelou k tyčce opět vyrovnal. Na začátku třetího dějství šli do vedení znovu domácí, paradoxně se podruhé proti Berounu trefil hokejista se „zvláštním“ jménem – Jiří Beroun. Berounští ani tentokrát nesložili zbraně a v 57. minutě srovnal s pořádnou dávkou štěstí Jiří Hašek, který vůbec nevystřelil, puk se pouze odrazil od jeho hole, i tak ale přesně zapadl k tyči. O vítězi nerozhodlo šedesát minut, ani prodloužení, na řadu tak přišly samostatné nájezdy, v nichž bonusový bod domácím vystřelil Jan Trojan. „Dostali jsme gól dvacet vteřin před koncem první třetiny. Zdálo se, že to s týmem zamávalo a domácí poté otočili utkání. Jsme rádi za bod, protože Znojmo mělo hodně šancí a trestalo všechny naše chyby,“ uznal berounský trenér Jiří Doležal.

Letošní vzájemné zápasy – 1:1

Havlíčkův Brod má s Medvědy letos vyrovnanou bilanci, v Kotlině bral 3 body, v Berouně utrpěl porážku v poměru 1:5. Na domácím ledě nezačali Rebelové zrovna nejlépe. Hned první akce Berouna skončila gólem, když zpoza branky vykroužil Švagrovský a nedal Suchanovi šanci. Havlíčkův Brod se pak prosadil až v polovině utkání, kdy vyrovnal reprezentant do 20 let Michal Hlinka. O osudu utkání definitivně rozhodla až závěrečná čtyřminutovka, když se nejprve během jediné minuty prosadili Meidl a Knotek a v závěrečných šedesáti vteřinách potom ještě završil výhru gólem do prázdné branky Třetina.

V Berouně Havlíčkův Brod podle slov Petra Nováka podal jeden z nejhorších výkonů v sezoně. Domácí Nerudu překonali celkem pětkrát, ke konci první části se nejprve prosadili Švagrovský a Vlček, ve druhé pak dvěma slepenými góly Hašek a Kupec. Když se ve 44. minutě trefil Pavel, Rebelové si zadělávali na debakl. Další gól z hole domácích už ale naštěstí nepřišel, naopak Brod si připsal ještě čestný úspěch v podobě Knotkovy vstřelené branky.

Berounský kádr

Zatímco Havlíčkův Brod dává hodně gólů a hodně jich také dostává, Beroun to má naopak. Není proti divu, že jeho hráče bychom na čele prvoligové produktivity hledali marně. Nejvýše postavený je na celkovém 26. místě Jiří Hašek, který vsítil 13 branek a na deset přihrál. Beroun sice ve svém kádru nemá nejproduktivnější útočníky, zato jeho dres obléká nejlepší bek ligy – Jaroslav Nedvěd. Bývalý hráč pražské Sparty a Liberce je s počtem devatenácti bodů (7+12) nejproduktivnějším obráncem soutěže. Havlíčkobrodská obrana by si v pondělním podvečeru měla jmenovitě ještě dávat pozor například na Davida Švagrovského (16 kanadských bodů), Ladislava Vlčka či Jana Rudovského (oba 13). „ Beroun má kvalitní mančaft, zkušené hráče. Myslím, že dobré střední pásmo a obrana, by mohly být tím, co nám pomůže bodovat. A hlavně potřebujeme hrát co nejvíc v pěti proti pěti, protože na úzkém kluzišti v Berouně je pak při přesilovce hodně nepříjemné bránit tolik střel,“ hledal recept na úspěch Suchan.

Mezi tři berounské tyče se letos postavilo už pět brankářů. Nejvíce vytíženým je bývalý havlíčkobrodský gólman Dominik Furch, který nastoupil ve 24 zápasech, inkasoval v průměru 2,46 gólů na zápas a pochytal 93,39% všech střel. Na své soupisce mají také reprezentanta do 20 let Filipa Novotného, jenž letos odchytal 6 zápasů. V době jeho plnění reprezentačních povinností v brankovišti zaskakoval Daniel Kareš, jehož mohli vidět diváci ve Znojmě, kde vystřídal Furcha a dovedl berounské mužstvo k jednomu bodu.