4. 2. 2011 | Pavel Buňat

V přímém souboji o páté místo vyzvou Rebelové v Kotlině Znojmo

Podruhé za sebou se Rebelové představí publiku v Kotlině. Středeční utkání vyšlo na jedničku, čímž se posunuli na šesté místo v prvoligové tabulce a na páté Znojmo ztrácí stále pouze jeden bod. A právě Orli ze Znojma budou soupeřem havlíčkobrodských hokejistů v dalším domácím utkání. Důležitý souboj o lepší postavení v play-off je na programu v sobotu 5. února od 17 hod.

Základní část finišuje

Sobotní kolo bude předposledním v prvoligové základní části. Čtvrtfinalisté jsou již jistí, pozici čtyř nejlepších týmů si již zajistily Ústí nad Labem, Chomutov, Jihlava a Olomouc. Rušno je ale kolem pátého místa, o které bojuje Znojmo (64 bodů), Havlíčkův Brod (63) a Hradec Králové (63). Osmý Beroun (56) už svou pozici nevylepší.

A vyjasňovat se už začíná i situace ve skupině B. Postup do play-off si ve 42. kole zajistily Vrchlabí a Benátky nad Jizerou. Velmi blízko vyřazovacím bojům je Třebíč, která má na svém kontě 59 bodů a pětibodový náskok před nepostupovým místem. Poslední postupovou příčku drží s těsným náskokem Kadaň (56 bodů) před Táborem (54), Litoměřicemi (54) a Chrudimí (53), která zahájila úžasnou stíhací jízdu a dotáhla se na své konkurenty.

Forma Orlů

Po výhře nad Rebely ve 36. kole forma Orlů mírně poklesla. V následujících šesti zápasech dokázali vyhrát pouze dvakrát. Na ledě Olomouce brali dva body za výhru po nájezdech, v dosud posledním kole pak zaskočili Jihlavu a zvítězili 3:2. Naopak nestačili na Hradec Králové, Chomutov, Ústí a překvapivě ani na Beroun. I přesto se po minulém kole posunuli na průběžné páté místo.

Minulé kolo – Rebel i Orli za tři body

Proti trápícím se Medvědům z Berouna si Rebelové připsali všechny body. Výhra se začala rodit v páté minutě, když síťku za mládežnickým reprezentantem Novotným rozvlnil Miroslav Holec. V 12. minutě přišla slabší chvilka domácího celku, v rozmezí necelé minuty otočil Beroun skóre ve svůj prospěch. Na Slipčenka zblízka vyzrál bývalý hráč Rebelů Jaroslav Hertl, o chvilku později se z branky radoval Jan Látal, který uspěl střelou z brakového prostoru. Autor druhého gólu se však musel odporoučet na trestnou lavici, z níž byl nakonec puštěn o něco dříve. Tvrdou střelu Daniela Krejčího od modré čáry šikovně tečoval Lukáš Endál, v Kotlině tak opět platil vyrovnaný stav. V úvodu druhé části se puku zmocnil Jonáš Fiedler, jenž střelou zblízka poslal Havlíčkův Brod do vedení. I přes zástup nevyužitých šancí se skóre měnilo už pouze jedenkrát, a to až v závěrečné power-play. Výhru pečetil Lukáš Endál. „Měli jsme daleko víc šancí, jenže jsme je moc nevyužívali. Proto jsme se taky nakonec museli bát o výsledek až do poslední minuty,“ byl si po utkání dobře vědom gólman Robert Slipčenko.

Znojmo na svém ledě přivítalo aktuálně třetí Jihlavu. Ježci se poměrně brzy ujali vedení, na Kacetla vyzrál při samostatném úniku Jeslínek. V polovině první třetiny vyrovnal Jarůšek, ten se prosadil přesně mířenou střelou mezi Řehořovy betony. Vstup do druhé části se opět vydařil hostům. Aleš Padělek během početní výhody propálil vše, co mu stálo v cestě. Přesilovou hru využili ale i hokejisté na druhé straně – Lubomír Štach smazal hubený náskok Jihlavanů. Třetí třetina definitivně smazala přání nejednoho havlíčkobrodského fanouška. V případě výhry Dukly by se totiž Rebelové posunuli před Znojmo, a měli tak o něco ulehčenou práci. Nestalo se tak, v dvaapadesáté minutě vystřelil z oblasti levého kruhu Jakub Lev, puk se odrazil od horní tyčku a skončil na zády Milana Řehoře. Znojmo slavilo tříbodové vítězství. „ Moje hodnocení bude stručné. Hráli jsme bez nasazení, bez pohybu, soupeř nás předčil prakticky ve všem. Měli jsme hodně přesilovek, hodně šancí, které jsme neproměnili, to zásadně ovlivnilo zápas.“ vnesl kritiku do vlastních řad na tiskové konferenci jihlavský trenér Patrik Augusta.

Letošní vzájemné zápasy

Na konci měsíce října se Rebelové společně s početnou skupinou fanoušků vydali na Moravu, kde poměřili síly se Znojemskými Orly. Bojovníci z Kotliny po celý zápas tahali za delší konec a nakonec dokázali vybrat z orlího hnízda všechny body. Skóre otevřel již ve 3. minutě produktivní Němec a hosté si začali diktovat tempo hry. Další zářez na pažbu se ale Rebelové nepřipsali, a tak přišel ve druhé části trest v podobě inkasované branky. Suchana střelou z kruhu zaskočil Tomáš Vrba. Znojemská radost však neměla dlouhé trvání – za pár okamžiků se opět radovali hosté, kteří skórovali zásluhou Rytnauera. Vstup do třetího dějství si vydařil lépe Havlíčkovu Brodu – po závaru v brankovišti se prosadil Hlinka, čímž zvýšil na dvoubrankové vedení. Skóre sice rychle zkorigoval Hradecký, rychlou odpověď však našel i havlíčkobrodský Meidl, a svěřenci Petra Nováka tak vedli pohodlně 4:2. Následnou hru bez brankáře dokázal zužitkovat Staněk, to ale bylo ze strany Orlů vše. Rebelové slavili vítězství 4:3.

Druhé utkání sice Brod prohrál 3:4 po prodloužení, přesto mohl být spokojený, protože vybojoval tolik kýžený bod zajišťující postup do play-off. Rebelové třikrát vedli, Znojemští však vždy dokázali srovnat krok. Na góly Němce, Švaňhala a Zábranského odpověděli Trojan, Plášek a Podešva. Za nerozhodného stavu 3:3 se utkání prodlužovala. V poslední minutě prodloužení puk za ještě tehdejšího gólmana Rebelů Stanislava Nerudu dostal Štach. Znojemský hráč se zjevil zcela osamocen před brankou Rebelů, Kolafa mu přiťukl kotouč a Štach se svojí střelou se nemýlil. Díky této výhře se tehdy Orli velmi přiblížili lepší osmičce, kam nakonec postoupili.

Dosud poslední utkání se Znojmem zčeřilo hladiny v havlíčkobrodském kádru. Po prohraném utkání v poměru 3:6 tým opustil gólman Stanislav Neruda a útočník Přemysl Sedlák. Trenérům se nelíbil výkon svých svěřenců, kteří ztratili téměř vyhrané utkání, a nakonec odjížděli s prázdnou a se šestigólovým přídělem. Rebelové vedli po dvou brankách Rytnauera pohodlně 2:0. Ve druhé části ale Orsava s Jarůškem srovnali krok. V třiačtyřicáté minutě vrátil vedení hostům Zohorna a zdálo se, že Brod má nakročeno k vítězství. Domácí ale zaveleli k obratu a čtyřmi brankami zničili veškeré šance havlíčkobrodských hokejistů na bodový zisk. Orli slavili výhru v poměru 6:3.

Znojemský kádr

Útočné řady našeho sobotního soupeře k výšinám táhne třicetiletý zkušený forvard Vladimír Říha. Hráč, jenž v minulosti oblékal i dres Havlíčkova Brodu, letos opět řádí ve velkém a na svém kontě má za 39 zápasů 31 kanadských bodů za 18 branek a 13 asistencí. Zdatně mu sekunduje Aleš Staněk, který je s 15 asistencemi nejlepším nahrávačem týmu. Celkem nasbíral 23 bodů. Trojici nejlepších uzavírá s 21 body (12+9) Jiří Beroun.

Nejlepším zadákem Orlů je Lubomír Štach, který si v probíhající sezoně připsal 16 bodů za 5 branek a 11 přihrávek. Stavebními kameny v obraně jsou dále Tomáš Kolafa (13 bodů), nejvíce vylučovaný hráč týmu, a Jan Lattner, jenž se do listiny střelců a nahrávačů letos zapsal 12krát (4+8). Na soupisce Znojma nalezneme hned šestici brankářů. V posledních zápasech nejvíce prostoru dostával Ondřej Kacetl, s velkou pravděpodobností jej tak můžeme mezi třemi tyčemi očekávat znovu. Jako náhradník by měl být připraven Michael Panec, popřípadě Horčička, jednička z úvodu sezony nyní však chytající za extraligovou Plzeň.