17. 8. 2019 | Milan Sochor

Vaněček: Vždycky kouknu, jak Brod hrál a kdo chytal. Masky si nevybírá

Od neděle 11. srpna až do pátku probíhal v Jihlavě reprezentační kemp. Hlavní trenér Miloš Říha na něj pozval především mladší hráče. V dresu národního týmu se tak sešli útočníci Ondřej Beránek, Radim Zohorna, obránce Tomáš Dvořák a brankář Vítek Vaněček, kteří spolu před několika sezonami váleli v havlíčkobrodské mládeži. Zatímco hráči z pole v současnosti září na extraligových kluzištích, talentovaný gólman bojuje o šanci v NHL. „Jsem rád, že jsem dostal novou smlouvu. Teď už jen makat a nad ničím jiným nepřemýšlet,“ říká odhodlaně.

Jaké to je potkat se na reprezentačním kempu s Ondrou Beránkem, Tomášem Dvořákem a Radimem Zohornou, se kterými jste hráli spolu v dorostu?
Vidíme se po dlouhé době, takže je dobré si se Zohym, s Berym a s Dvořkou zase popovídat. Jsme tu spolu jako Broďáci, je dobré je vidět, jak pokračují v kariéře.

Od té doby, co jste byli spolu v Brodě v dorostu, jste se neviděli všichni takhle pohromadě?
Ne, já jsem je moc neviděl. Viděl jsem jen Zohyho. Daniel Dolejš pořádal v Humpolci fotbal, tam Zohy přijel a já jsem tam byl také, jinak jsme se vůbec neviděli.

Jak na tu dobu s kluky vzpomínáte?
Zatím jsme se moc nebavili, jsme tu první den. Ale byly to hezké časy. Mládí, no… (směje se)

Jsi s někým z bývalých spoluhráčů více v kontaktu?
Občas se bavíme s Martinem Osmíkem ještě.

Máš vůbec čas trochu sledovat, co se děje v Brodě v hokeji?
Na Brod vždycky koukám na Onlajnech, jak hraje. Jinak moc ne. Jak jsem v Americe, tak se moc dívat nemůžu. Ale na Onlajnech se vždycky kouknu, jak hrál a kdo chytal.

Říkáš, kdo chytal… Co tví bývalí spoluhráči z brankoviště?
S Čendou se bavím hodně, někdy si spolu zahrajeme i fotbal ve Šmolovech. Takže s ním se vidím často.

Chicago Blackhawks nedávno draftovalo Michala Teplého. Je to po tobě po pěti letech další Broďák, který prošel draftem NHL. Znáte se?
Moc se neznáme, ale teď jsem byl v Liberci trénovat a on tam byl také. Takže teď jsem se s ním bavil na tréninku v Benátkách.

Co jste si o draftu říkali?
Gratuloval jsem mu k tomu. A ptal jsem se ho, kam půjde. On říkal, že do té juniorské ligy a že dál se uvidí.

Jak jsi ty osobně v Americe spokojený?
Život je tam těžký, ale je to práce. Hokej je tam dobrý, ale je to těžké. Všechno je daleko, je tam jiné jídlo. Ale už jsem si na to zvykl, jsem tam čtyři roky. Takže jsem zatím spokojený. Jsem rád, že jsem dostal novou smlouvu. Teď už jen makat a nad ničím jiným nepřemýšlet.

Vzpomínám na tvé začátky, když ti Jakub Vrána pomáhal s překladem. Jak jsi na tom s angličtinou teď? Jak dlouho ti trvalo se jazyk naučit?
První rok jsem neuměl vůbec. Ale oni mi řekli, že mě hodí do vody a plav. Byl jsem tam sám, nikoho jsem tam neměl. První rok jsem se naučil jen trošku úplné základy. Druhý rok už to bylo trošku lepší, už jsem rozuměl, trošku jsem něco řekl, ale furt to nebylo ono. Třetí rok už to bylo v pohodě, teď už mluvím normálně. Už si vyřeším věci sám.

To je asi nejlepší škola jazyka, že? Být přímo na místě a slyšet ho pořád kolem sebe…
Ano. Říkali mi, ať se učím v Česku, ale to mě tak nedonutilo jako tam, když mě někam hodí. Musím se to naučit, protože jinak nedojedu na trénink, nevyperu si věci, vlastně nic. Takže jsem se to musel naučit.

Už jsi zmínil novou smlouvu. Co to pro tebe znamená vzhledem k tomu, že je v dalších dvou letech jednocestná?
Znamená to pro mě hodně. Myslím, že jsme to vybojovali dobře s agenty. Jsem za to hrozně rád. Abych řekl pravdu, tak jsem to nečekal ani já, že by smlouva mohla být jen jednocestná. Jsem opravdu rád, že to tak dopadlo.

Když trochu odbočím, tobě navrhuje masky David Gunnarsson. Jak ses k této spolupráci dostal?
Když jsem šel do Ameriky, napsal mi e-mail. Tím jsem se s ním seznámil. Od té doby mi pomáhá a dělá mi masky. Napíše mi i v létě, takže se bavíme normálně.

Takže první kontaktoval on tebe? Říkal jsem si, jestli to není třeba otázka prestiže, protože je to jeden z nejvyhlášenějších návrhářů masek…
Je možné, že to Washington zařídil a on mi napsal a kontaktoval mě první.

Jak návrh masky probíhá?
Já nejsem takový, že bych si masky vybíral sám. Takže mu vždycky řeknu, jestli má nějaký nápad. On napíše, že jo, že něco vymyslí, vždycky to udělá. Nakreslí návrh na papír, pošle mi ho vyfocený e-mailem, já ho vidím a schválím. On odepíše dobře, tak já začnu, a pak mi natočí video, kde vidím tu masku.

Aktuality

Velká soutěž s BLACHOTRAPEZ

Vyhrajte až 20 000 Kč na novou střechu! Velká soutěž s BLACHOTRAPEZ platí pro permanentkáře i všechny ostatní. Stačí doložit permanentku, nebo 6 vstupenek. Zjistěte více na: https://www.bkhb.cz/zobraz.asp?t=velka-soutez-blachotrapez

Vyhrajte vstupenky zdarma

SOUTĚŽ O TŘI VSTUPENKY NA UTKÁNÍ S HAVÍŘOVEM: Potvrďte účast v této facebookové události. Z potvrzených účastí vylosujeme tři výherce, kteří získají vstupenku na utkání s Havířovem, které se odehraje v sobotu 15. října, zdarma.

Král debutoval v Extralize

Havlíčkobrodský odchovanec Daniel Král v neděli 25. září prožil extraligovou premiéru. V zápase s Kometou Brno na devatenáctiletého brankáře mířilo 18 střel, z nichž za svá záda pustil dvě. Jeho Liberec nakonec prohrál po samostatných nájezdech. Přečtěte si rozhovor s Danielem Králem na webu Liberce.

Autobusem do Znojma

V Den české státnosti odehrajeme druhé kolo na ledě favorizovaného Znojma. Buďte u toho s námi. Využijte svátku a pojeďte nás ve středu 28. září podpořit. Fanoušci pořádají autobusový výjezd. Přihlaste se na něj ve facebookové události.

11 let od tragédie

Ve středu 7. září je tomu 11 let od tragické smrti havlíčkobrodského odchovance Josefa Vašíčka po pádu letadla v ruské Jaroslavli. Na jeho palubě zahynuli 7. září 2011 i další čeští hráči Josef Marek a Karel Rachůnek. Nikdy na Vás nezapomeneme!

Přípravná utkání

Na rozpis přípravných zápasů přibyl nový duel. Bruslaři odehrají ve středu 14. září od 18:00 generálku před novou sezonou na ledě pražské Kobry.

YouTube

Legendy věrné Kotlině

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partner

Hlavní partner