7. 2. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové s mladíky vydřeli bod v Chomutově, v play-off narazí na Kadaň

Havlíčkobrodská družina se vypravila po sladkém triumfu nad letkou znojemských Orlů po krátké odmlce mimo svou Kotlinu a hned ji čekal soupeř z kategorie nejtěžších, ambiciózní a silný Chomutov, v jehož prostředí se navíc tradičně brodskému souboru příliš nedaří. V posledním kole základní části dal trenérský tandem Petr Novák – Jaroslav Benák důvěru početné juniorské enklávě, jež se na kluzišti jednoho z prvoligových hegemonů neztratila a vybojovala bod za porážku 2:3 po prodloužení.

Rebelové přijeli na půdu jednoho z nejsilnějších soupeřů a favorita celé soutěže s hodně omlazenou sestavou, když řada opor dostala před začátkem prestižního play-off krátké volno. Tento stav se promítl v úvodu utkání také na led, na němž tahal za delší konec domácí Chomutov. Havlíčkův Brod se probíjel do zakončení marně, ale paradoxně se ojedinělou útočnou akcí ujal těsného vedení. Na konci 4. minuty se objevili hosté v přečíslení 2 na 1 a Hynek Zohorna adresoval přesný pas na najíždějícího ONDŘEJE ŠVAŇHALA, který pohotovou střelou nedal přesouvajícímu se gólmanu Hanuljakovi žádnou šanci k zásahu – 0:1. Zaskočení domácí se z tvrdého úderu pomalu vzpamatovávali a na jejich hole se chvíli kupila celá řada nepřesností. Nakonec si ale vynutili územní převahu a zpět na nohy jim výrazně pomohla také přesilovka po Zábranského vyloučení.

Chomutovu se premiérová hra proti oslabenému soupeři ovšem příliš nepovedla, když si kromě územní převahy výraznější střeleckou příležitost nevytvořil. V průběhu 9. minuty se proti hokejovým pravidlům provinili také Severočeši, z jejichž řad zamířil na lavici hanby útočník Davídek, jenže Rebelové se také k ničemu zajímavějšímu přes chomutovskou defenzívu neprotlačili a gólman Hanuljak ve svém brankovišti prakticky vůbec nemusel zasahovat. V následujících minutách se pokračovalo ve vyrovnaném hokeji, při němž si vypracovaly střelecké příležitosti oba tábory. Domácí soubor mohl zanedlouho profitovat z další hry v početní převaze, když si tentokrát počínal za hranicí pravidel mladý brodský zadák Sova. Havlíčkobrodská družina musela čelit soupeřově útočné snaze zejména v úvodní části svého dvouminutového oslabení, kdy brankář Slipčenko několikrát zasahoval a ve střehu byl například také proti nepříjemné Hruškově teči po střele z hole obránce Havíře, jež o kousek minula jeho svatyni.

Brodský soubor ale poté dokázal uklidnit více hru a Severočechy již k nebezpečnějšímu zakončení poblíž Slipčenkovy brány nepustil. Největší šance úvodního dějství přišla pouhých 15 sekund před první sirénou, když Procházkova ostrá rána zazvonila na břevno hostující branky, od níž se odrazila těsně před brankovou čáru a od tyčky vyletěla do bezpečí.

Do prostředí části vlétla chomutovská družina jako uragán a pouhých 22 sekund jí stačilo na vyrovnání. Přesný pas adresoval Petr Jíra na rozjetého MILANA PROCHÁZKU, který si už v ideální palebné pozici před gólmanem Slipčenkem věděl rady a povedenou ranou vymetl horní růžek brodské brány – 1:1. Prvoligový hegemon byl rázem na koni a postupem času ještě umocňoval svou útočnou aktivitu, při níž se pravidelně probíjel do nebezpečného zakončení. Na začátku 23. minuty předvedl pohledný individuální průnik Grof, jenž prošel přes celou délku hřiště a obehrál několik protihráčů, přičemž na konci celé akce zblízka neprostřelil připraveného gólmana Slipčenka. Pozadu nezůstal ani útočný tandem Duda – Hrdel, který se dostal do přečíslení 2 na 1 a druhý jmenovaný ztroskotal na brankáři Slipčenkovi, jehož povedený zákrok znovu zamezil pohromě.

Nápor Severočechů ale brzy utlumil právě Duda, jenž se nechal dvakrát v krátkém časovém sledu vyloučit. Havlíčkův Brod sice v početní převaze nic zajímavějšího poblíž Hanuljakovy branky nevyprodukoval, jenže chomutovský útočný kolotoč ztratil své otáčky a již nepřinášel pro Rebely tolik nebezpečí. Domácí hokejisty stále sužovala značná nedisciplinovanost, díky níž úplně vypadli z útočného tempa a horko těžko se do něj vraceli zpět. V poslední minutě donutili svého soka z Vysočiny ke dvěma faulům v krátkém časovém rozmezí a do závěrečného dějství si přenesli ještě velkou část dvojnásobné přesilovky.

Poslední třetinu začínali Severočeši přesilovou hrou 5 na 3, jenže svěřenci trenérského tandemu Petr Novák - Jaroslav Benák se dokázali postupnými krůčky ubráni a při plném počtu hráčů na ledě začali pošilhávat po chomutovském brankáři Hanuljakovi. Ten měl ve 44. minutě obrovské štěstí, když Rebelové zazvonili na jeho tyčku, která zabránila z chomutovského pohledu katastrofě. Ambiciózní domácí v dalším průběhu duelu stále bušili do obranného valu mladých bojovníků z Kotliny, jenže trápili se v koncovce a v cestě jim stál spolehlivě chytající gólman Slipčenko. Na přelomu 47. a 48. minuty v situaci 2 proti 1 posílal místo tvrdého a přesného zakončení Hrdel zbytečný zpětný pas na svého útočného parťáka Skořepu, čímž slibně vypadající výpad zazdil.

Domácí výběr poté přibrzdily další nedovolené zákroky, když nejdříve své spoluhráče oslabil rozporuplný bouřlivák Duda a poté Chomutov pykal za špatné střídání, když se ocitl na ledové ploše v šesti hráčích. Rebelové však tyto dvě příležitosti k překlopení misek rovnoramenných vah na svou stranu nevyužili a Severočeši při hře 5 na 5 udeřili. Na sklonku 54. minuty vymyslel ve své hokejové dílně díky vytříbené technice gólovou parádu DAVID HRUŠKA, jenž naznačil v prostoru mezi kruhy tvrdou ránu a gólmana Slipčenka touto cestou donutil k rozkleku, ze kterého se havlíčkobrodský muž s maskou nestihl včas zvednout, chomutovské úderné eso ho objelo a střelou do prázdné branky poslalo trápící se Chomutov do vedení – 2:1.

Na konci 57. minuty ale nabídli domácí svému soupeři ideální možnost k vyrovnání, když se nechal vyloučit útočník Kraft. Už po 11 sekundách hry poslal chomutovské defenzívě důrazné varování šikovný mladík Zohorna, jehož ránu gólman Hanuljak fantastickým zákrokem zneškodnil. Oslabení domácí si z toho ale nevzali dostatečné ponaučení a Havlíčkův Brod dokázal vyrovnat. V závěru 59. minuty napřáhl na modré čáře Petr Šenkeřík a HYNEK ZOHORNA šikovnou tečí tentokrát už vyzrál na maskovaného muže Severočechů – 2:2. Celému týmu a brodským příznivcům poté přidělala vrásky na čele situace z půlky poslední minuty základní hrací doby, v níž za faul na ujíždějícího Hrušku nařídil hlavní sudí proti hostům trestné střílení. Sám postižený se podle hokejových pravidel rozjel v jeho exekuci a jeho blafák zmařil betony havlíčkobrodský fantom mezi tyčemi Slipčenko, jenž uchránil svůj tým od katastrofálního konce.

Po šedesáti minutách hry platil na severu Čech nerozhodný výsledek 2:2 a na řadu přišlo pětiminutové prodloužení. V tom se po minutě hry objevila před chomutovskou družinou výhoda početní převahy, když se nedovoleného zákroku nevyvaroval havlíčkobrodský junior Novotný, a ta ji s chutí přetavila v rozhodující gól, jenž jí přinesl bonusový bod. Na začátku 63. minuty napřáhl po přiťuknutí Radka Dudy obránce JAKUB GROF a svou ranou rozechvěl síťku za Slipčenkovými zády – 3:2. Bojovníci z Kotliny sice nakonec soupeři zvučeného jména těsně podlehli, ovšem domů na Vysočinu mohli jet s veselou a pocitem dobře odvedené práce, když i bez stěžejních pilířů mužstva a v omlazené sestavě vybojovali cenný bod.

Chomutov - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 21. Procházka (Jíra), 54. Hruška (Duda), 63. Grof (Duda) - 4. Švaňhal (Zohorna), 59. Zohorna (Šenkeřík). Rozhodčí: Dvořák - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: . Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2.