4. 10. 2023 | Milan Sochor, Ladislav Vácha

Broďáci třikrát vedli, z derby se vrací ale bez bodu. Plameny rozhodly v poslední sekundě

Havlíčkobrodští hokejisté se dostali do vedení hned ve druhé minutě a od té doby jejich soupeř jen dotahoval. Třikrát se Plamenům podařilo dotáhnout ztrátu. Když už se zdálo, že půjde zápas do prodloužení, rozhodčí nařídil trestné střílení. To Dominik Dušek v poslední sekundě proměnil a dovršeným hattrickem rozhodl derby.

Bruslaři prožili doslova pohádkový vstup do zápasu a už ve 2. minutě šli do vedení. David Košťál u hrazení přistrčil bekhendem puk Filipu Pártlovi, jenž následně narýsoval geniální pas mezi kruhy na hůl Lukáše Bureše, který potvrdil svou skvělou střeleckou formu a povedenou zápěstní střelou skóroval přesně k levé Vítově tyčce. Plameny mohly brzy odpovědět, když se po pravém křídle protáhl až do palebné pozice rychlonohý Dušek, ale jeho projektil vyrazil brankář Maláč svým pravým betonem.

Havlíčkův Brod si počínal v první třetině o poznání lépe než jeho regionální rival. Častěji se dostával do koncovky a hrál zodpovědně v defenzivě. Nenudil se však ani brankář Maláč. Střelou ze strany protáhl jeho lapačku Jícha a zanedlouho pálil těsně nad bránu ze slibné pozice Gregar. Na druhé straně hřiště zahrozil útočník Dymák, jehož teči Benákovy střely od modré čáry moc nechybělo. Neuspěli při přesilovce ani žďárští Čejka s Kadlečkem. Prvně jmenovaný zprava našel jen výstroj Maláče a druhý mířil těsně nad břevno.

(Video: czechicehockey.tv)

Střelecké štěstí nepřálo ani brodskému Křehlíkovi, který ujel v oslabení do samostatného úniku, jenže zblízka poslal puk jen do dobře postaveného gólmana Víta. Řehořovi svěřenci pak mohli těžit z další přesilové hry, ale soubor z Kotliny se bez větších problémů ubránil. Filip Maláč musel zasahovat jen proti dvěma střelám z blízkosti modré čáry. V posledních sekundách úvodní dvacetiminutovky mohli jít hosté do trháku. Tecl ze vzduchu sklepl kotouč za brankáře Víta, ale rozhodčí puk za brankovou čarou neviděl. Navíc situace byla na hraně hry vysokou holí. Po první třetině tak platil stav 0:1.

V úvodu prostřední části měli Bruslaři obrovskou šanci jít do dvoubrankového náskoku. Holenda sebral protihráči puk při rozehrávce a hnal se s Křehlíkem sám na žďárskou bránu. Svému spoluhráči však nahrál na bekhend, a když mu jeho parťák hrací předmět vracel zpět, trefil jen Holendovy brusle a z velké příležitosti nebylo nakonec nic. Hosty okamžitě potrestalo hokejové pořekadlo nedáš – dostaneš. Plameny otočily hru a z okraje pravého kruhu se nádherně trefil přesně k protější tyčce bývalý Bruslař Dominik Dušek.

Plameny pak byly chvíli na koni a měly více ze hry, ale Havlíčkův Brod těžké chvíle ustál a vzal si zpět ztracené vedení. Roman Čermák vykouzlil geniální pas na rozjetého Milana Valáška, který rozkmital své rychlé nohy, po pravé straně se protlačil až k bráně a z těžkého úhlu propálil brankáře Víta podél bližší tyčky. Radost Kraučukových svěřenců však trvala jen chvíli, protože Žďár vyrovnal při přesilovce. Po zmatcích před brodským brankovištěm se kotouč odrazil k Janu Wasserbauerovi, jenž po mohutném nápřahu mezi kruhem a modrou čárou zavěsil přesně pod víko.

Přesně za minutu a 26 sekund však parta z Kotliny udeřila potřetí a znovu vedla, když využila hru v početní převaze. Milan Valášek z pravého kruhu přihrál na modrou čáru Janu Novákovi, jehož pas našel v levém kruhu připraveného Marka Tecla, jehož bomba z voleje prošla mezi Vítovými betony až do sítě. V čase 32:56 ale žďárští hokejisté i potřetí smazali nejtěsnější ztrátu. Lukáš Jícha předložil kotouč do jízdy Dominiku Duškovi, který se mezi havlíčkobrodskými obránci protáhl jako nůž máslem a zblízka trefil mezírku mezi Maláčovými betony.

Brzy po začátku třetí periody mohl završit hattrick všudybyl Dušek, jenže v samostatném úniku nepřekonal pozorného brankáře Maláče střelou ani následnou dorážkou. Havlíčkův Brod potom držel soupeře pod tlakem, ale domácí hrozili z nebezpečných protiútoků. Nejdříve vyzkoušel koncentraci gólmana Maláče Gregar a následně při přečíslení dvou na jednoho neuspěl ani Jícha. Tým z Bouchalek mohl překlopit pomyslné misky vah na svou stranu při dlouhé přesilovce 5 na 3, ale i když mačkal Broďáky u jejich brány, nedocílil gólového efektu.

Nevyšlo mu to ani při následné klasické přesilovce, i když byl blizoučko úspěchu. Z bezprostřední blízkosti hned dvakrát zakončoval Kadleček, ale brankář Maláč se proti němu vyznamenal. V přesilovce mohli udeřit i Bruslaři. K dorážce z bezprostřední blízkosti se probil Valášek, ale gólman Vít mu skvěle na poslední chvíli vytáhl gólové zakončení svou holí. V posledních sekundách utkání přišel rozhodující moment.

Plameny založily od vlastní brány bleskový protiútok, při němž se Kadleček protáhl kolem Čermáka až před bránu a brodský obránce ho zfauloval. V čase 59:59 tak hlavní rozhodčí nařídil trestné střílení, které mazáckým blafákem proměnil Dominik Dušek, jenž zkompletoval hattrick a domácím vystřelil last minute všechny tři body za těsnou výhru 4:3.

Žďár n. Sázavou - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 25. Dušek (Adam), 31. Wasserbauer (Čejka, Kadleček), 33. Dušek (Jícha, Grauer), 60. Dušek (TS) – 2. Bureš (Košťál, Pártl), 29. Valášek (Čermák), 32. Tecl (J. Novák, Valášek). Rozhodčí: M. Kohoutek – K. Hájková, P. Landsmann. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 653. Střely na branku: 30:38 (7:12, 11:13, 12:13). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.