27. 3. 2024 | Ladislav Vácha, Milan Sochor

Bruslaři končí ve čtvrtfinále. Celkově tak obsadili třetí místo

Havlíčkobrodští hokejisté jeli do Vyškova se snahou vrátit čtvrtfinálovou sérii zpátky do Kotliny. Do utkání vstoupili dobře, pak ale inkasovali třikrát v rozmezí zhruba čtyř minut. To nakonec zápas rozhodlo. Bruslaři v dalším průběhu hry přidali a vytvořili si několik zajímavých šancí, prosadit se ale dokázal na konci druhé periody jen Lukáš Endál, který už jen korigoval výsledek na konečných 4:1. Cesta Broďáků vyřazovacími boji tak skončila ve čtvrtfinále.

Domácí mohli jít do vedení už na začátku zápasu, když ve 4. minutě fauloval Benák. Velkou šanci si však paradoxně vytvořili při vlastním oslabení Bruslaři. Do samostatného úniku pláchl vyškovské defenzivě Tecl, jenže zblízka nedokázal prostřelit pozorného gólmana Synka. Jihomoravané postupem času začali svého soka z Kotliny tlačit a na začátku 9. minuty otevřeli gólový účet utkání. Dominick Vašíček nabil na okraj kruhů Matějovi Zavřelovi, jehož prudká a přesná rána skončila za Novákovými zády. Hosté se nestihli po inkasované brance ani pořádně vzpamatovat a brzy inkasovali podruhé. Nádhernou kombinaci na jeden dotek vystřihla trojice David Lekeš – Matěj Tomajko – Michal Janeček a posledně jmenovaný z voleje ranou z pravého kruhu propálil bezmocného brankáře Nováka.

V úvodu 13. minuty zahrozil Vyškov z rychlého protiútoku, když Kořenkovu nabídku nezužitkoval D. Štefka, proti jehož projektilu se stihl gólman Novák včas přemístit. Sekáním si však pomohl Pártl a Konečného družina mohla těžit z další přesilovky, kterou využila za pouhých 11 sekund. Tomáš Žižka přihrál do pravého kruhu Tomášovi Komínkovi, jemuž sice střela nesedla podle představ, ale kotouč trefil před bránou clonícího Adama Studeného, jenž se bleskově zorientoval a z bezprostřední blízkosti zametl kotouč do zcela odkryté brány. Vyškov byl jednoznačně aktivnější a měl zápas pod kontrolou. Z havlíčkobrodského tábora zahrozil po buly tvrdou ranou od modré čáry Vala, ale netrefil Synkovu svatyni.

Broďáci zahájili prostřední část přesilovkou, když se s první sirénou nechal vyloučit Hefka. V početní převaze o sobě dal vědět Tecl, jehož bomba z pravého kruhu vyprášila Synkovu připravenou vyrážečku. Domácí pak už svého soupeře do žádné větší šance nepustili a oslabení bez větších problémů ubránili. Havlíčkův Brod však předváděl po první přestávce mnohem lepší výkon a byl o poznání aktivnější. Ze své aktivity vytěžil přesilovku, při níž si vytvořil velký tlak a vydatně ostřeloval Synkovu bránu, ale bez kýženého gólového efektu. V úvodu 34. minuty byl vyloučen brodský útočník Kopic a za nesportovní chování přísně i Pártl, což domácím přineslo dvouminutovou přesilovku pět na tři.

V čase 33:50 padl gól, který zápas definitivně rozhodl. Od Jakuba Lehečky putoval kotouč přes Tomáše Žižku až k Adamovi Studenému, který prokázal skvělou střeleckou formu a po krásné souhře skóroval dělovkou z první, kterou vyslal z mírného úhlu na levé straně. Čeněk Novák neměl v havlíčkobrodském brankovišti v podstatě žádnou šanci zasáhnout. Bruslaři však nesložili zbraně a ve 39. minutě se dočkali při přesilovce zasloužené odměny. Jan Novák poslal kotouč na levé křídlo Marku Teclovi, jehož křížná nahrávka přistála na holi Lukáše Endála, který pumelicí z pravého kruhu nekompromisně zavěsil. Do kabin se tak šlo za stavu 4:1.

Ve třetí periodě chtěl Havlíčkův Brod ještě zápas i celou sérii zdramatizovat a vytvořil si slibné šance. Při vlastním oslabení hned dvakrát pláchl vyškovské defenzivě Tecl, ale v nadějných únicích nenašel účinný recept na připraveného gólmana Synka. Ve 48. minutě dělily centimetry od gólové radosti Kopice, jehož tvrdá střela z mezikruží zacinkala na brankovou konstrukci. V 50. minutě nebylo přáno aktivnímu Teclovi, který nepříjemným projektilem trefil boční síťku brány, ani Pártlovi, jenž po povedené souhře vyprášil Synkovy betony.

V 53. minutě nařídili rozhodčí po Novákovu faulu trestné střílení, které však Komínek neproměnil. Zanedlouho pelášil sám na bránu rychlonohý Kopic, který byl evidentně seknutý. Nepřesně pískající dvojice hlavních rozhodčích však nechala pokračovat ve hře, i když za podobný zákrok nařídila proti hostům chvilku předtím trestné střílení. Vyškov už si komfortní náskok pohlídal a po triumfu 4:1 se radoval ze zaslouženého postupu do semifinále play off, když Kraučukovy svěřence zdolal v sérii 3:0.

Hokej Vyškov - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 9. Zavřel (Vašíček, Sebera), 10. Janeček (Tomajko, Lekeš), 13. Studený (Komínek, Žižka), 34. Studený (Žižka, Lehečka) – 39. Endál (Tecl, J. Novák). Rozhodčí: Rapák, Gebauer – Bartek, Bubela. Vyloučení: 5:10. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 289. Střely na branku: 41:28 (13:8, 15:10, 13:10). Průběh utkání: 4:0, 4:1. Stav série: 3:0.