20. 1. 2023 | Ladislav Vácha

Dorostenci nestačili tempu Komety a doma schytali sedmičku

Dorost změřil v pátek odpoledne síly s Kometou, jež na ledě Kotliny od úvodního vhazování dominovala. První dvacetiminutovku ovládla díky dvěma slepeným brankám z 8. minuty 2:0, po prostřední části vedla už 5:1 a nakonec si došla pro naprosto zasloužené vítězství 7:3. Z havlíčkobrodského tábora se dvakrát trefil Tadeáš Koubek a jeden přesný zásah zaznamenal Martin Dvořák. Šanci na reparát mají svěřenci trenéra Miroslava Dubna už v sobotu, kdy se ve 12:00 představí na kluzišti posledního Přerova. (Foto: Markéta Křížová)

Hosté začali aktivněji a v 6. minutě mohli otevřít gólový účet zápasu při hře 4 na 4. Po dobré nahrávce pálil z mírného úhlu na pravé straně Mitro, jenže svou rychlou střelou zazvonil jen na levou tyčku brankáře Kamenického. Na začátku 8. minuty se provinil hákováním brodský útočník Koubek a Kometa už za 26 sekund slavila vedení. Dominik Halačka vyhrál vhazování na Adama Veselského, jenž nabil na okraj kruhů Jindřichu Habermannovi. Obávaný kanonýr si srovnal puk na holi a nádhernou střelou zápěstím skóroval, když brankáři Kamenickému proletěl puk mezi lapačkou a betonem.

Domácí se nestačili ani vzpamatovat a modrobílí šli za 23 sekund do trháku. David Röss posunul puk do útočného pásma Jakubu Zdubovi, který se natlačil až před bránu a z mírného úhlu propasíroval hrací předmět pod pravým betonem gólmana Kamenického až do sítě. Mladí Bruslaři mohli bleskově odpovědět, když geniální pas za soupeřovou obranou přebral Koubek, jenže svou vyhlášenou kličku nedotáhl do gólového konce. Havlíčkobrodský špílmachr mohl udeřit i ve 14. minutě, když si obhodil protihráče a natlačil se až do předbrankového prostoru, jenže při blafáku mu kotouč vypíchl z hole brankář Matoušek. Do kabin se tak šlo za stavu 0:2.

Havlíčkův Brod nevyužil v úvodu prostřední části přesilovku, když si v ní prakticky nic nedokázal vytvořit. Naopak Brňané navázali na dobrý výkon z úvodní dvacetiminutovky a za svou aktivitu brzy sklízeli kýžené ovoce. Ve 25. minutě jim přálo i štěstí, když David Štulo zřejmě hledal z kruhu spoluhráče před bránou, ale trefil jen Ondrušovu brusli, od níž se kotouč odrazil za Kamenického záda. V čase 27:00 už vedli hosté o čtyři branky. Matěj Pavlík našel zpoza brány u tyčky volného Dominika Halačku, jenž z první propálil brankáře Kamenického, který neměl čisté svědomí.

Celek z moravské metropole vzápětí málem udeřil popáté, jenže domácí zachránila branková konstrukce. Kometa se tak další přesné trefy dočkala až ve 34. minutě. Jakub Zduba naservíroval mezi kruhy lahůdkovou přihrávku Jindřichu Habermannovi, jehož pohotová rána zaplula k tyčce. Brankář Kamenický si na letící puk lehce sáhl vyrážečkou, ale vytěsnit ho do bezpečí nedokázal. Moravané i nadále třímali otěže zápasu pevně ve svých rukách, ale mladí Bruslaři z chvilkového tlaku prolomili střelecké trápení. Lukáš Kachlíř od modré čáry minul bránu, ale Dominik Chromý bekhendem přihrál do kruhu Tadeáši Koubkovi, jehož rychlá rána zapadla odrazem o Matouškův beton k přední tyčce.

Do třetí periody vyjel Havlíčkův Brod se změnou v brankovišti, kde nahradil Lukáše Kamenického jeho mladší kolega Eliáš Poustka. Ani on však nedokázal rozjetou Kometu zastavit v rozletu. Mladí Bruslaři šli brzy do oslabení, když kapitán Mrtka chvíli hrál se zlomenou holí, a hosté toho dokázali využít. Kotouč putoval po ose Adam Veselský – David Röss – Dominik Halačka, posledně jmenovaný si zpracoval kotouč úplně sám před bránou a bekhendem zasunul hrací předmět za ležícího brankáře Poustku.

Domácí se dočkali snížení v 52. minutě, a to při početní nevýhodě. Tadeáš Koubek získal na vlastní modré čáře puk, natlačil se až před bránu a kličkou podobnou té, kterou se proslavil legendární útočník Peter Forsberg, zasunul kotouč za brankáře Matouška. Brňané bleskově odpověděli. Jakub Zubíček vystřelil od modré čáry a kotouč si bruslí srazil do vlastní brány Patrik Mrtka. Poslední slovo však patřilo havlíčkobrodské družině, když po vyražené střele Patrika Křížka doklepl kus černé gumy za Matouškova záda Martin Dvořák a upravil na konečných 3:7.

Extraliga dorostu

Branky a nahrávky: 36. Koubek (Chromý, Kachlíř), 52. Koubek, 58. Dvořák (Křížek, Frühbauer) – 8. Habermann (Halačka), 8. Zduba (Röss), 25. Štulo (Brabenec), 27. Halačka (Pavlík), 34. Habermann (Zduba), 44. Halačka (Röss, Veselský), 53. Zubíček. Rozhodčí: Tomáš Mejzlík – Roman Zídek, Patrik Augusta. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 155. Střely na branku: 27:43 (8:13, 8:15, 11:15). Průběh utkání: 0:5, 1:5, 1:6, 2:6, 2:7, 3:7.

Kamenický (41. Poustka) – Mrtka (C), Kachlíř, Adam (A), Ondruš, Danyljuk, Teml, Konvalina – Křížek, Koubek, Nový – Frühbauer, Adamec, Dvořák – Kraučuk, Hospodka, Chromý – Kozlík