20. 1. 2017 | Adam Karas, Johan Čáp

Nervy jako hrom! Starší dorost po skvělém výkonu vyloupil Olomouc

K dalšímu zápasu extraligy vyjížděl starší dorost na led Olomouce, která se nachází v tabulce hned pod našimi mladíky. Utkání mělo průběh jako na houpačce. Nejprve poslal svůj tým do vedení David Donda, následně se podařilo domácím zápas otočit. Vedení Kohoutů však nemělo dlouhého trvání a po dvou slepených gólech si Bruslaři vzali vedení zpět na svou stranu. Navýšit skóre se podařilo Michalovi Teplému. Domácí stihli do konce druhé třetiny stav ještě zkorigovat na rozdíl jedné branky. Ve třetí třetině již gól nepadl a tak se borci z Kotliny radují z druhé výhry v řadě. (Foto: Alena Zapletalová, hc-olomouc.cz)

Úvod zápasu byl dost opatrný, žádný z týmů se nedostával do výraznější příležitosti. Až v páté minutě se malá skupinka přítomných diváků dočkala první větší šance, Kažimír se ale mezi tři tyče z vyložené pozice nestrefil. Po této akci se stále nic nedělo, Olomouc sice měla opticky více ze hry, žádnou šanci však ne a ne dotáhnout do významnějšího ohrožení brány. V 11. minutě první třetiny ovšem došlo ke zvratu. Havlíčkův Brod se dokázal na několik okamžiků usadit v soupeřově pásmu a po několika vytvořených šancích se nakonec přece jen dočkala hala první branky zápasu. Tečí Rubnerovy střely těsně před brankářem Schejbalem totiž otevřel skóre David Donda.

Hosté se i po vstřelené brance dostávali do dalších možností na zvýšení svého náskoku, nicméně jejich snahu nakonec Olomouc po chvíli utnula. Sehrané duo Podlaha - Skopal se protlačilo před branku a po krásné nahrávce prve jmenovaného se k velice jednoduchému zakončení dostal Miroslav Skopal, jenž puk zavěsil bezpečně pod břevno. Zbytek první třetiny ovládali Kohouti, jenže to jim nebylo k ničemu platné. Obrat ve skóre se i přes několik možností hlavně v závěru první dvacetiminutovky nekonal.

Ze začátku druhé periody Olomoučtí pokračovali v nastoleném trendu, tedy nátlakové hře. Nejvýrazněji se v těchto okamžicích utkání zaskvěl Kret, avšak i on, stejně jako mnoho jeho spoluhráčů, ztroskotal na výborně chytajícím Blažkovi. V 27. Minutě už ale přece jen havlíčkobrodský strážce brankoviště kapituloval, Rutar ukázal dobré čtení hry, když se během přečíslení pořádně podíval kolem sebe a poslal přesně načasovanou přihrávku na najíždějícího Davida Štefku, který tak dostal Hanáky poprvé, ovšem jak se později ukázalo i naposledy, do vedení.

Bruslaři se nicméně nijak nezalekli a drali se za srovnáním, Lukáš Pokorný to jen dokázal odvážným brejkem, který však už díky pohotovým olomouckým bekům nedotáhl do konce. Po překlopení zápasu do druhé poloviny se převaha hostí i nadále stupňovala, k zaslouženému vyrovnání se tak hokejisté Havlíčkova Brodu dostali během pár okamžiků, a to když Michal Teplý našel pasem od mantinelu nepokrytého Davida Dondu, který už pohodlně skóroval z voleje do odkryté brány. A to nebylo ze strany hostů vše! Nekoncentrované defenzívy Mory totiž během pětapadesáti sekund využil svou premiérovou trefou v sezoně Viktor Horák, jehož rána od modré čáry překvapivě skončila až v síti, což znamenalo další zvrat v rozložení sil.

Po této dvojici slepených branek se tudíž otěží zápasu ujal znovu Havlíčkův Brod, Olomouc byla v dost velké krizi. Tohle tvrzení jen potvrdil zbytečný faul Podlahy, který vybídl Bruslaře k přesilovkovému presu. A ten byl nakonec úspěšný, neboť necelou půlminutu před návratem Podlahy se učebnicovou ukázkou přesilovkové rány zapsal do kolonky střelců Michal Teplý, jenž se trefil z levého kruhu k bližší tyčce. Po tomto direktu už vše vypadalo do zbytku zápasu celkem jasně, Havlíčkobrodští si to možná mysleli taktéž a díky lehkovážnosti vybídli Olomouc ke kontaktní brance. Tu zařídil střelou z mezikruží Josef Podlaha, čímž tak částečně napravil své předchozí vyloučení. Třetí třetina tak nabízela zajímavou zápletku.

I přes možná očekávání se však nezaujatí diváci moc vzrušení v poslední periodě nedočkali, oba mančafty totiž úvod této části začaly dost takticky. První velká gólovka tak přišla až ve 47. minutě, když se dostal do samostatného úniku Podlaha, ovšem úspěšnější byl v tomto minisouboji gólman Blažek hájící branku hostí. I Havlíčkův Brod ale hlavně ke konci hrozil, Jakub Rubner tak například jako vyústění dlouhého náporu orazítkoval spojnici Schejbalovy klece. Havlíčkobrodská družina byla do té doby jednoznačně lepší, ale s přibližujícím se závěrem se nicméně dokázala Olomouc dostat do příležitostí na vyrovnání, leč ve všech případech byla neúspěšná. Nepomohl ani time-out, a nakonec ani power-play trvající skoro půldruhé minuty. V úplném závěru pak ještě Rutar knockoutoval Dondu, což si ještě hráči obou týmů dost důrazně vysvětlovali, na konečném zaslouženém vítězství Havlíčkova Brodu to však již nic nezměnilo.

Extraliga staršího dorostu

Branky a nahrávky: 14. Skopal (Podlaha), 27. Štefka (Rutar), 40. Rutar (Paťava, Skopal) – 11. Donda (Rubner, Holenda), 32. Donda (Teplý, Krejčí), 32. Horák (Křehlík, Veverka), 39. Teplý (Holenda). Rozhodčí: Petr Přikryl - Josef Novotný, Veronika Dopitová. Vyloučení: 3:1. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 47. Střely na branku: 31:32 (10:11, 11:13, 10:8). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:4, 3:4.