27. 11. 2012 | Richard Wagner, Tomáš Lysý, Vlasta Hledíková

Starší dorostenci znovu neuspěli, tentokrát prohráli na ledě jihlavské Dukly

J I H L A V A - Starší dorost Havlíčkova Brodu prohrál i pošestnácté v řadě. Naposledy se vydala parta okolo trenéra Richarda Cachnína na led svého největšího rivala, jihlavské Dukly, kde nedokázala protrhnout výsledkovou smůlu a svému protivníkovi znovu nevstřelila gól. Rebelové tak i nadále zůstávají na poslední příčce extraligové tabulky. Havlíčkobrodští na jihlavském ledě dohrávali odložené kolo, jelikož Rebely předtím trápila rozsáhlá marodka.

Hráči Dukly nenechali nikoho na pochybách a už od první minuty utkání bylo jasně vidět, že hraje druhý tým tabulky proti poslednímu. Hned z prvního útoku domácích padl úvodní gól zápasu, když Bambula vybojoval puk v útočném pásmu hostů. Snažil se ještě vystřelit, jenže Vaněčka nepřekvapil. Domácí však udrželi útočné pásmo a následovala hezká kombinace mezi Davidem Košařem a Jiřím Bambulou, kterou zakončil Vojtěch Balaštík – 1:0. Dukla se dále tlačila před brodskou branku a její aktivita byla umocněna přesilovou hrou, která však zůstala nevyužita. Druhý gól zápasu tak padl až při hře v plném počtu hráčů. První formace Jihlavy opět úřadovala před Vaněčkem. Po Andělově pokusu se odražený puk dostal k Janu Mandátovi, kterému jeho střela sice trošku sjela, jenže i tak se mu žabičkou podařilo podruhé skórovat - 2:0.

Domácí mohli přidat i další góly, jenže Jíchova střela šla hodně mimo a střela Jana Mandáta z nulového úhlu projela nikým nepovšimnuta přes celé brankoviště. Poté se hra uklidnila a spíše bylo k vidění hodně nepřesností. Hosté poprvé ohrozili jihlavského Vacka až ve čtrnácté minutě, jenže ten se překvapit nenechal. Z následné kombinace mohlo udeřit potřetí, když Jícha předvedl krásnou hokejovou akci. Stahovačkou oklamal hráče soupeře, jenže tváří v tvář Vaněčkovi nemířil přesně.

Druhá třetina začala hrou čtyř proti čtyřem, protože ještě dobíhaly tresty z konce třetiny první. Další hezkou akci předvedl Vykouk, jeho střelu však zastavil Vaněčkův beton. Hned poté vyrobil chybu na útočné modré Košař, takže dva hráči Brodu postupovali sami na jihlavskou branku. Domácí obránce ještě chtěl svoje zaváhání napravit, jenže při snaze odebrat puk fauloval a bylo nařízeno trestné střílení. To však Vacek bez problémů kryl, takže se stav zápasu neměnil.

Hra se poté přelévala z jedné strany na druhou bez větších gólových příležitostí. Zápasu sice nechybělo tempo, jenže oba týmy si nedokázaly pořádně přihrát a často zbytečně ztrácely puky. Ke konci druhé části hry měla Dukla minutu a čtyřicet sedm vteřin dlouhou přesilovku pět na tři, která se jí ovšem vůbec nepodařila. Havlíčkův Brod lehce vyhazoval puky ven ze svého obranného pásma a bez větších problémů se ubránil. Minutu před koncem bylo nařízeno druhé trestné střílení, tentokrát ve prospěch domácích. Beran předvedl parádní zrychlení, ujel všem hráčům soupeře, ale při zakončení ho Krajcigr přidržel. Jihlavský útočník se poté rozjel proti Vaněčkovi a počkal si na jeho pohyb, jenže mířil pouze do gólmanova pravého betonu.

Začátek třetí třetiny byl zpočátku velmi ospalý, jenže z letargie vyvedl oba týmy hostující Nováček, který orazítkoval tyč Vackovy branky. Tato akce jakoby probudila Duklu ze spánku a ta opět chytila otěže zápasu pevně do svých rukou. Výsledkem toho byly tři góly během pěti minut v síti Havlíčkova Brodu. Nejprve Jihlava využila přesilovou hru, když Vladimír Port po nepřehledné situaci propálil vše, co mu stálo v cestě - 3:0. O tři minuty později přišel hostující Vala ve středním pásmu o puk, na což rychle zareagoval Jícha. Zavezl kus černé gumy do útočného pásma a našel ještě lépe postaveného Jana Mandáta, který přidal svůj druhý gól v zápase - 4:0. Druhý gól v zápase vstřelil i Vojtěch Balaštík, když využil kombinaci Vykouka a Bambuly. Domácí útočník dostal od brodských hráčů příliš mnoho času, neukvapil se a krásnou střelou zamířil přesně do pravého horního rohu - 5:0.

Oba týmy již věděli, že je utkání rozhodnuto a to se také v klidu dohrávalo. Jihlavští hráči se snažili hlavně neinkasovat a udržet pro svého gólmana čisté konto. To se také povedlo a Dukla již počtvrté během dvaceti dvou kol nedostala žádnou branku. Zaslouženě tak porazila havlíčkobrodské hokejisty o pět branek.

Jihlava - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 2. Balaštík (Bambula, Košař), 6. J. Mandát (Anděl, Čermák), 49. Port (Dvořák, Balaštík), 52. J. Mandát (Jícha), 54. Balaštík (Vykouk, Bambula). Rozhodčí: Pešina - Dančišin, Matějček. Vyloučení: 3:6, navíc Jícha (JIH) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 75. Střely na branku: 43:18. Průběh utkání: 5:0.