14. 1. 2020 | Ladislav Vácha

Bruslaře čeká derby Vysočiny! Vydají se na led žďárských Plamenů

Havlíčkobrodští hokejisté vyjedou k dalšímu prestižnímu zápasu! Po vysoké porážce v Šumperku si budou chtít spravit chuť ve Žďáře nad Sázavou, kde se představí ve středu 15. ledna od 18:00. Všechny tři dosavadní vzájemná utkání ovládla Cachnínova družina, která proti souboru z Bouchalek získala všech devět bodů. Plameny jsou sice v tabulce na předposlední příčce, ale jak se říká, derby nemá favorita. Hamanovi svěřenci navíc potřebují každý bodík, protože bojují o účast v play off. Neváhejte a pojeďte Broďáky podpořit!

SKLH Žďár nad Sázavou

Založení klubu: 1938
Stadion: Zimní stadion Bouchalky (kapacita 3 500 míst)

89:109 skóre 110:90
10:1 (Moravské Budějovice, doma) nejvyšší výhra 9:2 (Moravské Budějovice, doma)
2:8 (Valašské Meziříčí, venku) nejvyšší porážka 1:6 (Šumperk, doma i venku)
Lukáš Bureš – 26 bodů (8+18) nejproduktivnější hráč Luboš Voříšek – 30 bodů (15+15)
Aleš Heinrich – 11 gólů nejlepší střelec Luboš Voříšek – 15 gólů
Lukáš Bureš – 18 asistencí nejlepší nahrávač Miroslav Třetina – 19 asistencí
Martin Pleva – 19 bodů (5+14) nejproduktivnější obránce Tomáš Semrád – 24 bodů (9+15)
Jan Čáp 3,93 (17 zápasů)
Jiří Sláma 3,75 (13 zápasů)
průměr inkasovaných gólů na zápas Martin Holík 3,01 (22 zápasů)

Kopřivnice – Žďár n. S. 2:3p

Žďár nad Sázavou nenaskočil do nového soutěžního ročníku vůbec dobře, když z úvodních osmi kol vytěžil jen pět bodů. Doma rozdrtil Moravské Budějovice 10:1, po bodu získal v Hodoníně a na svém ledě s Novým Jičínem (obě utkání 3:4p). Výrazný obrat ve výkonech Plamenů přišel v 10. kole. Hamanovi svěřenci totiž šokovali Šumperk, který překvapivě vyloupili po vítězství 4:2. Z následných sedmi duelů hned pětkrát opouštěli ledovou plochu jako vítězové! Od té doby se však souboru z Bouchalek opět nevede tak, jak by si představoval. Z dalších jedenácti zápasů vyhrál jen třikrát, a to dvakrát s Kopřivnicí (doma 5:2 a venku 3:2p) a v domácím prostředí 4:0 s Novým Jičínem. Plameny se tak krčí na předposledním 8. místě tabulky se ziskem 31 bodů a čeká je tuhý boj o elitní šestku, jež si zajistí účast v prestižním play off. Aktuálně ztrácejí na šestou Kopřivnici 4 body.

Žďár bojuje o play off. Jeho přímým konkurentem je i nepříjemná Kopřivnice
(Foto: Petr Nedvěd, hokejzr.cz)

Týmové statistiky

Na čele kanadského bodování najdeme Lukáše Bureše, který už nasbíral 26 kanadských bodů (8+18) a je i nejlepším nahrávačem Plamenů. Na záda mu šlape Ondřej Kovářů, který má jen o bodík méně (8+17). Dvacetibodovou hranici už překonali také nejlepší střelec Aleš Heinrich (11+11) a Dominik Adam (9+13), za nimiž následují exbrodský Tomáš Chlubna a Martin Gregar (oba 7+11).

Jedním ze základních článků žďárské defenzivy je třiatřicetiletý zadák a kapitán Martin Pleva, který tradičně vyniká vydatnou podporou ofenzivy. V probíhající sezoně nasbíral už 19 kanadských bodů (5+14) a je suverénně nejproduktivnějším obráncem Plamenů. Skvěle si vede i zkušený Martin Lojek (4+5), který v minulosti okusil i zámořskou NHL. Opomenout nesmíme ani Adama Spálovského (4+3), hrajícího obchodního manažera Aleše Koželuha (1+5) nebo Jiřího Kališe (1+3). Jedničkou Plamenů je čtyřiadvacetiletý gólman Jan Čáp, jenž se o prostor mezi třemi tyčemi poměrně rovnoměrně dělí se svým starším kolegou Jiřím Slámou.

Kompletní soupiska Plamenů

Útok Plamenů výrazně táhne i Tomáš Chlubna, který na Bouchalky přišel z Kotliny

Na koho si dát největší pozor?

Lukáš Bureš (Ú)

Pětadvacetiletý útočník prošel mládeží pardubického Dynama, odkud před sezonou 2014/2015 zamířil do druholigového A-týmu Žďáru nad Sázavou. A u Plamenů kroutí už svůj šestý soutěžní ročník v řadě! V posledních soutěžních obdobích sbírá body jako na běžícím pásu, nyní už jich má 26 (8+18). Takřka si tak drží průměr jednoho bodu na zápas.

Ondřej Kovářů (Ú)

Pětadvacetiletý odchovanec Jihlavy se ještě v mládežnickém věku přesunul do brněnské Komety, odkud zamířil do finského Lukka, kde hrál za starší dorost a juniorku. O jeho kvalitě vypovídá i to, že působil v mládežnických výběrech české reprezentace. Přes Hradec Králové, kde okusil i 1. ligu mužů, zakotvil právě v kádru Plamenů. Tam zatím prožívá s 25 body (8+17) svůj nejvydařenější ročník.

Aleš Heinrich (Ú)

Talentovaný jednadvacetiletý mladíček působil v mládeži brněnské Komety, Warrioru a Jihlavy, odkud přešel do druholigového Pelhřimova. Většinu minulého soutěžního ročníku však odehrál v Moravských Budějovicích, s nimiž zažil velkolepou jízdu až do kvalifikace proti Sokolovu. S 11 trefami je nejlepším střelcem Plamenů a nasbíral i 11 asistencí.

(Foto hráčů: hokejzr.cz)

Organizační informace pro fanoušky

Pokud se vám nechce čekat ve frontách u pokladen, můžete si koupit platební kartou vstupenky online. Pro příznivce Havlíčkova Brodu bude otevřen samostatný boční vchod od sportovní haly, kde bude možné zakoupit také vstupenky. Tradičně budou mít hosté vyčleněn sektor za střídačkou svého celku.

Vzhledem k očekávanému zvýšenému zájmu o derby budou k dispozici rozšířené parkovací plochy a kromě parkoviště před stadionem bude možné využít i plochu autocvičiště za rychlobruslařským oválem, případně u fotbalového stadionu. Více informací najdete na webu Plamenů.

Bruslaře kosí marodka. V Šumperku nedohráli Juráň a Mikeš

Havlíčkův Brod si ze šlágru kola v Šumperku odvezl nejen nepříjemnou porážku 1:6, ale také dva zraněné hráče. A to klíčové útočníky! Marcel Juráň ze zápasu odstoupil už v úvodní dvacetiminutovce po tvrdém zásahu pukem. Člen druhého útoku má zlomený palec na pravé ruce. Třetí třetinu pak nedohrál Roman Mikeš, jenž má po nezaviněném zásahu holí Daniela Vachutky zlomený nos. Nepravděpodobný je také start brankáře Martina Holíka, kterého trápí bolavá záda. Střelcům Plamenů tak bude nejspíše čelit jeden ze dvojice Ondřej Chaloupek – Martin Altrichter. Obranu vyztuží mladý bek Štěpán Dudycha a v útoku vypomůže z královéhradecké juniorky další mladík Marek Tecl, který skóroval na předvánočním tripu v Novém Jičíně. Trenéři také pravděpodobně doplní ofenzivní řady o brodské juniory.

Zranění brodští útočníci Marcel Juráň (vlevo) a Roman Mikeš
(Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz)

6 bodů Voříška v jednom duelu? Nejlepší počin za 2 roky!

Lukáš Endál 0+6

Nejproduktivnější hráč a nejlepší střelec týmu Luboš Voříšek nasbíral v minulém domácím utkání proti Moravským Budějovicím, které Bruslaři zdolali v Kotlině jednoznačně 9:2, fantastických 6 kanadských bodů za jednu vstřelenou branku a 5 asistencí! Jedná se o nejlepší počin havlíčkobrodského hráče za více než dva roky. Stejný počet bodů v jednom duelu (3+3) zaznamenal i 14. října 2017, kdy Havlíčkův Brod doma v derby Vysočiny smetl Pelhřimov 14:3. Ještě lépe si ve stejném utkání počínal nyní už šumperský forvard Jan Milfait, jenž ještě nastřádal dokonce o jeden bod více (2+5)! Od roku 2010 získali v jednom zápasu 6 a více kanadských bodů ještě tři hráči. V soutěžním ročníku 2016/2017 dokonce dvakrát Miroslav Třetina (1+6 a 2+4), jednou Patrik Přidal (2+5) a Lukáš Endál (0+6).

Luboš Voříšek hraje ve skvělé formě a vede produktivitu Bruslařů

Minulý zápas

Prokletí šumperského ledu pokračuje. Bruslaři schytali šestku

Havlíčkův Brod zvládl na horké půdě v Šumperku velmi dobře úvodní dvacetiminutovku, když se v 9. minutě dostal do vedení po parádní bombě Petra Kuchty, jež zaplula přesně do šibenice soupeřovy brány. Draci zanedlouho vyrovnali, když po Spratkovu povedeném pasu skóroval Marek Haloda. V prostřední části dokonal obrat z dorážky kanonýr Daniel Vachutka a do trháku poslal domácí po elegantní narážečce s Krejčiříkem Vladimír Antonov. Bruslaři se pak doslova sesypali a inkasovali další tři branky, když se prosadili Michal Horký, Daniel Spratek a Tomáš Drtil.

znak týmu 6 – 1 znak týmu

Branky a nahrávky: 13. M. Haloda (Spratek), 21. Vachutka (Sedlák, Milfait), 30. Antonov (Krejčiřík), 32. Horký (Müller, Gewiese), 35. Spratek (Gewiese), 39. Drtil (Milfait, Vachutka) – 9. Kuchta (Ludvík, Kliment). Rozhodčí: Petr Blaha – Pavel Mikšík, Marek Čelechovský. Vyloučení: 7:5, navíc Pokorný (SUM) 10 min. OT [ZHK]. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1462. Střely na branku: 31:20 (10:5, 14:6, 7:9). Třetiny: 1:1, 5:0, 0:0. Průběh utkání: 0:1, 6:1.

Draci Pars Šumperk: Peksa (Wanecki) – Sedlák (A), Drtil, Kabelka, Gewiese (C), Řezáč, M. Haloda, Plhal – Jaroš, Milfait (A), Vachutka – Kofroň, Spratek, Hroch – Krejčiřík, Antonov, Pokorný – Horký, Müller, Scheuter – Urban

BK Havlíčkův Brod: Altrichter (32. – 40. Holík) – Semrád, Pospíchal, Benák, Vala (A), Krejčí, Kliment – Přidal, Třetina (C), Mikeš – Voříšek (A), Cachnín, Juráň – Holenda, Ludvík, Kuchta

(Video: dracisumperk.cz)

Plameny zvládly lépe vyrovnanou bitvu, v Kopřivnici urvaly 2 body

Důležitý zápas v boji o play off začali lépe domácí. Matěj Mach v úniku ještě vyšperkoval už tak dobrou pozici pro Miroslava Marka, který zblízka skóroval do odkryté brány. Plameny hned po přestávce slavily vyrovnání, když po samostatné akci zaúřadoval Lukáš Bureš. Tentýž hráč znovu udeřil pouhých 18 sekund před druhou sirénou a postaral se o obrat. Nejtěsnější vedení však Hamanova parta neudržela, v 57. minutě prostřelil brankáře Čápa po dobrém bruslařském manévru zpoza brány Dominik Suchý. Utkání dospělo až do prodloužení, v němž hosté přečkali oslabení a po přesném zásahu Martina Plevy si odvezli domů bonusový bod.

znak týmu 2 – 3p znak týmu

Branky a nahrávky: 17. Marek (M. Mach), 57. Suchý (T. Fojtík, Ollender) – 21. Bureš (Koželuh), 40. Bureš (Prokš, Kovářů), 65. Pleva (Medek, Prokš). Rozhodčí: Daniel Markovský – Josef Novotný, Tomáš Pippal. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 917. Střely na branku: 41:40 (14:11, 10:12, 11:11 – 6:6). Třetiny: 1:0, 0:2, 1:0 – 0:1. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3p.

HC ISMM Kopřivnice: Hromada (Fendrich) – Štěpánek, Krzak, Imrich, Bail, Fojtík T., Stříž – Gebauer, Daron, Ollender, Sluštík (A), Mach J. (C), Pěnčík, Suchý (A), Hrubý, Gola, Fojtík F., Marek, Mach M., Bochnak

SKLH Žďár nad Sázavou: Čáp (Sláma) – Kadleček, Kališ, Spálovský, Pleva (C), Koželuh, Lojek – Bureš, Wasserbauer (A), Adam, Medek, Kovářů, Prokš (A), Jícha, Chlubna, Gregar, Kunstmüller, Heinrich

V Kopřivnici vystřelil Plamenům bonusový bod kapitán Martin Pleva

Broďáci doma díky parádnímu finiši uhasili Plameny

Na úvodní branku se čekalo v derby Vysočiny dlouho, a to až do 27. minuty. Po vyhraném vhazování Ladislav Pospíchal vypálil jen do Slámových betonů, ale Marcel Juráň se z okamžité dorážky trefil přesně na místo určení. Žďárští hokejisté srovnali krok při přesilovce, když poslal kotouč do Holíkova protipohybu Marek Prokš. Bruslaři potom nevyužili několik šancí a pykali za to, když z rychlého brejku poslal Plameny do vedení Lukáš Bureš. Domácí si ve třetí periodě vynutili tlak a slavili vyrovnání, když zblízka podruhé v utkání zaúřadoval Marcel Juráň. A když už to vypadalo, že se půjde do prodloužení, rozjásal havlíčkobrodské fanoušky z mezikruží přesnou ranou k tyči Luboš Voříšek, jenž zajistil domácím zisk všech tří bodů.

znak týmu 3 – 2 znak týmu

Branky a nahrávky: 27. Juráň (Pospíchal, Voříšek), 57. Juráň (Voříšek, Cachnín), 59. Voříšek (Pospíchal, Cachnín) – 32. Prokš (Pleva, Adam), 37. Bureš (Gregar, Kališ). Rozhodčí: Michal Maršálek – David Urubčík, Jan Vašíček. Vyloučení: 2:4, navíc Třetina (HBR) 10 min. OT + OK [NESP]. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 723. Střely na branku: 39:24 (14:8, 12:10, 13:6). Třetiny: 0:0, 1:2, 2:0. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.

BK Havlíčkův Brod: Holík (Vácha) – Nepokoj, Vala, Pospíchal, Dudycha, Kliment, Benák – Mikeš, Třetina (C), Přidal – Juráň, Matušík, Voříšek (A) – Ludvík, Cachnín, Kuchta – Musil

SKLH Žďár nad Sázavou: Sláma (Čáp) – Pleva (C), Koželuh, Spálovský, Kališ, Veleba, Hort – Adam, Kovářů, Medek, Bureš, Wasserbauer (A), Kadleček, Prokš (A), Knap, Chlubna, Gregar, Kunstmüller, Heinrich, Ferda

...Bruslaři zatím mají s Plameny v této sezoně stoprocentní bilanci (3 zápasy – 9 bodů)?

...Havlíčkův Brod má aktuálně naprosto vyrovnanou bilanci ve venkovních zápasech (5-2-2-5)?

...havlíčkobrodský gólman Ondřej Chaloupek, který týmu vypomáhá z Jihlavy, oslaví v den zápasu své 19. narozeniny?

...Žďár nad Sázavou vstřelil ve všech třech vzájemných zápasech této sezony po dvou gólech?

...Broďáci v tomto soutěžním ročníku vyslali na žďárské gólmany pokaždé více než 30 střel (35, 41, 39)?

...ve vzájemných utkáních tohoto soutěžního období se bodově nejvíce dařilo z brodského tábora obránci Ladislavu Pospíchalovi (2+5) a z řad Plamenů útočníku Martinu Gregarovi (2+1)?

Specialista na Plameny v této sezoně? Jednoznačně Ladislav Pospíchal (2+5)!

Bilance s Plameny od sezony 2000/2001 ve 2. lize

Počet odehraných zápasů: 33
Bilance: 20-1-2-10
Výsledky: 2:1, 8:5, 2:3p, 4:2, 2:4, 6:2, 1:3, 4:0, 8:2, 6:2, 6:2, 3:2, 3:2, 5:2, 2:4, 3:4sn, 4:5, 2:4, 4:2x, x3:8, x4:1, x3:2p, 3:6, 8:1, 3:4, 3:1, 4:5, 6:3, 3:6, 7:1, 7:2, 6:2, 3:2
Skóre: 138:95