9. 2. 2024 | Ladislav Vácha

Bruslaři potřebují zvládnout důležitou sobotní bitvu! Zamíří do doupěte šumperských Draků

Hokejisté Havlíčkova Brodu vyjedou znovu do akce, a to k hodně důležitému zápasu! V sobotu 10. února se vydají na led osmého Šumperka, kterému budou chtít oplatit dvě porážky. Na Draky navíc aktuálně drží v tabulce jen tříbodový náskok. Úvodní vhazování je naplánováno na 17:00. Přijeďte Broďáky podpořit! Průběh zápasu můžete na dálku sledovat na onlajnech nebo prostřednictvím placeného streamu. (Foto: Luboš Vácha)

DRACI PARS ŠUMPERK

Založení klubu: 1945
Stadion: Škoda Aréna (kapacita 3500 míst)
Klubové barvy: modrá a žlutá
Webové stránky klubu: dracisumperk.cz
Trenér: Tomáš Sedlák

Draci vstupovali po pádu ze Chance ligy do nové sezony se skromnými ambicemi, ale začátek nového soutěžního ročníku prožili jako z hororu. Z úvodních třinácti zápasů vyhráli jen dva a krčili se na posledním místě tabulky. Nebylo tak překvapením, že během hluboké krize došlo ke změně na trenérském postu, kde Davida Káňu nahradil zkušený Michal Mikeska. A bývalý vynikající útočník pomohl tým postupem času neuvěřitelně zvednout! Šumperk se nastartoval domácím vítězstvím 6:4 právě nad Havlíčkovým Brodem. Ze třinácti utkání vyhrál hned deset a v tabulce se posunul do vyšších pater.

Hlavním trenérem Draků je čtyřicetiletý Tomáš Sedlák
(Foto: Luboš Vácha)

Kouč Mikeska už v současné době u Draků nepůsobí, protože zamířil na lavičku prvoligového Přerova. Tým tak vede z pozice hlavního trenéra jeho bývalý asistent Tomáš Sedlák. V minulém kole si celek ze severní Moravy po venkovních porážkách na ledě Techniky Brno (1:3) a ve Žďáře nad Sázavou (1:2) spravil chuť, když doma vyválčil cenný bod proti prvnímu Havířovu, jemuž podlehl 1:2 až po samostatných nájezdech. Šumperk má v současné době na kontě 44 bodů a v tabulce mu patří 8. příčka.

DRACI PARS ŠUMPERK – BK Havlíčkův Brod (sobota 10.2.2024, 17:00) online

„Mohu před týmem jenom smeknout. Kluci hráli celých šedesát minut srdíčkem. Hráli na doraz, makali, dřeli, padali na ledě po držce a když dostali gól, tak to nevzdali. Chyby tam mohou být a také že i jsou, ale to je hokej. Trošku mě mrzí nájezdy, i když to je jedna velká loterie. Jsme rádi, že jsme Havířovu vzali bod, protože hodně týmům se to nepovedlo. Na čem ale musíme ještě zapracovat, to jsou přesilovky a ještě se musíme naučit tyto výkony přenášet do všech zápasů,“ pochvaloval si v ohlasech na webu dracisumperk.cz hlavní kouč Tomáš Sedlák.

Cenný bod! Draci doma padli až po nájezdech se suverénně prvním Havířovem
(Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz)

V brankovišti Sedlákovy družiny se v průběhu této sezony zatím představili tři gólmani. Jasnou jedničkou je teprve devatenáctiletý mladík Denis Irgl, vítkovický junior a syn bývalého útočníka Zbyňka Irgla, který zasáhl do šestadvaceti zápasů a dohromady v nich odchytal 1550 minut. Jednoznačně patří mezi největší opory mužstva. Devět startů, při nichž strávil mezi třemi tyčemi Draků 475 minut, zaznamenal dvacetiletý Milan Ryšavý. Do dvou utkání nastoupil teprve sedmnáctiletý benjamínek Matyáš Kacbunda.

V zadních řadách exceluje dvacetiletý talent Petr Kubíček, který působí u Draků první sezonu, ale řadí se mezi nejpříjemnější překvapení v hráčském kádru. Nasbíral už parádních 22 bodů (3+19) a je suverénně nejproduktivnějším šumperským obráncem. Po deseti bodech už si připsali čtyřiadvacetiletý bek Ludvík Rutar (4+6), který se zúčastnil v Příbrami druholigového Utkání hvězd, a Tomáš Minařík (2+8). Ke stabilním článkům defenzivy patří také bývalý Bruslař Štěpán Dudycha (3+4) nebo Patrik Hohl (0+5). Prostor dostávají i mladí zadáci Matyáš Jarmara (0+1) a David Cekr (1+0).

Nejproduktivnějším hráčem Draků je jednadvacetiletý talent Jakub Horký
(Foto: dracisumperk.cz)

Ofenzivu Draků nejvíce táhne trojice útočníků. Kanadskému bodování kraluje jednadvacetiletý šikula Jakub Horký (15+19), který je zároveň i nejlepším kanonýrem. Úchvatnou produktivitu vykazují také nejlepší nahrávač a šumperský patriot Daniel Vachutka (11+23) s kapitánem Tadeášem Jarošem (11+21). Alespoň 10 bodů už nastřádali Jozef Danielčák (12+8), Ondrej Šišolák (9+8), Alex Nilsson (3+11), Adam Polách (5+8) a Adam Scheuter (4+6).

Z kabiny Bruslařů

Havlíčkobrodští hokejisté se začali po vydařenějším období ze druhé půlky ledna znovu trápit, když z předešlých čtyř zápasů slavili vítězství pouze jednou. Po porážkách ve Žďáře nad Sázavou (3:4) a doma s Novým Jičínem (0:3) si sice zlepšili náladu proti silné Opavě, kterou doma skolili po výhře 5:2, jenže ve středu se vraceli s nepořízenou z Hodonína, kde Baníku podlehli jednoznačně 1:5. Bruslařům se na jižní Moravě herně povedla jen úvodní dvacetiminutovka, kterou však kvůli špatné koncovce prohráli 0:2. Ve 37. minutě sice snížil na nejtěsnější rozdíl Filip Pártl, ale živější domácí si nakonec zaslouženě došli pro tři body. Broďáky tak pravděpodobně čeká tuhý boj o elitní osmičku, která postoupí do prestižního play off.

A jak vypadá situace v tabulce? Havlíčkův Brod v dosavadním průběhu soutěže vybojoval 47 bodů a je šestý. Na pátý Nový Jičín ztrácí pět bodů a dívat se musí hlavně za sebe. Na záda mu nejvíce dýchá z dvoubodového odstupu sedmá Kopřivnice, s níž se v pondělí střetne doma v rámci dohrávky 33. kola. Tříbodový náskok drží parta z Kotliny na Šumperk a Žďár nad Sázavou. Na desátou Techniku Brno má k dobru pět bodů.

Bruslaři nepředvedli v Hodoníně dobrý výkon a utrpěli porážku 1:5
(Foto: Jakub Formánek, shkmhodonin.cz)

V sestavě Bruslařů dojde oproti středečnímu duelu k několika změnám. Do brankoviště by se měl postavit Čeněk Novák, který v Hodoníně chyběl. Trenéři naopak budou pravděpodobně postrádat Lukáše Endála, jehož absence bude pro útočné řady citelnou ztrátou. Otazník visí nad startem obránce Matěje Krejčího, místo kterého případně nastoupí bek Max Kutlvašr.

Do havlíčkobrodského brankoviště se s velkou pravděpodobností vrátí zkušený gólman Čeněk Novák
(Foto: Karolína Vencovská)

Sestavy z minulého utkání

DRACI PARS ŠUMPERK: Irgl (Ryšavý) – Skopal, Dudycha, Minařík, Rutar (A), Plhal, P. Kubíček, Cekr, Jarmara – Vachutka (A), Šišolák, Jaroš (C) – Scheuter, Polách, J. Horký – Danielčak, Nilsson, Tarnoczy – Lichner, Tomeš.

BK Havlíčkův Brod: Cinka (Nedvěd) – J. Novák (C), Dvořák, Vacík, Kerber, M. Krejčí, Benák – Tecl, Valášek (A), Košťál – Endál, Pártl, Kopic – Bureš, Havlát, Voříšek (A) – Pavelec, Dymák.

Koho sledovat

V tomto soutěžním období nastoupí už potřetí proti svým kamarádům a bývalým spoluhráčům! Štěpán Dudycha vzpomíná na angažmá v Kotlině určitě jen v dobrém. Havlíčkobrodský dres oblékl hned v pěti sezonách, když nejdříve působil v mládežnických kategoriích Bruslařů a potom si zahrál i za druholigové A-mužstvo. Třiadvacetiletý obránce začal probíhající sezonu v prvoligové Jihlavě, ale následně se vrátil do svého mateřského klubu. Ve dvaadvaceti zápasech ukořistil 7 bodů (3+4) a je velkou oporou defenzivy Draků. V minulé vzájemné bitvě vstřelil Broďákům v Kotlině gól. Trefí se proti nim i tentokrát?

Poslední dobou hraje ve skvělé formě! Filip Pártl bodoval ze sedmi předchozích utkání hned šestkrát a naprázdno vyšel, stejně jako celý tým, jen při domácí porážce 0:3 s Novým Jičínem. Od zápasu na ledě Techniky Brno si připsal osm bodů (3+5), přičemž nejvíce se mu dařilo proti Opavě, když se na pěti havlíčkobrodských brankách podílel hned třemi asistencemi. Ve středu se trefil v Hodoníně, ale Bruslařům to na bodový zisk nestačilo. Jeho sbírka celkově čítá 22 bodů (7+15), čímž je pátým nejproduktivnějším útočníkem Havlíčkova Brodu. Prosadí se i v sobotu na ledě Draků?

Poslední vzájemné utkání

Oba soupeři se naposledy střetli 27. prosince minulého roku v Kotlině. Po bezbrankové první třetině šli do vedení hosté. Ve 25. minutě otevřel gólový účet utkání Daniel Vachutka, který po Jarošově nahrávce překonal brankáře Maláče bekhendovou kličkou. Zanedlouho to vypadalo s Bruslaři ještě hůř, když Tadeáš Jaroš při přesilovce zúročil svůj důraz před soupeřovým brankovištěm. Havlíčkův Brod snížil ve 31. minutě, když po hezkém individuálním průniku zavěsil po střele z mezikruží Milan Valášek.

Broďáci však zaspali ve 33. a ve 34. minutě, kdy inkasovali hned dvě branky. Nejdříve se trefil přesně mezi Maláčovy betony bývalý Bruslař Štěpán Dudycha a z prostoru mezi kruhy upravil hezkou střelou na 1:4 Ondrej Šišolák. Kraučukovy svěřence vrátil zpět do hry o body šikovnou tečí Novákovy střely Robert Havlát a v 55. minutě snížil rovněž tečí na nejtěsnější rozdíl Filip Dymák. Domácí se pak hnali ze všech sil za vyrovnáním, ale Šumperk už nejtěsnější náskok udržel až do závěrečné sirény.

BK Havlíčkův Brod – DRACI PARS ŠUMPERK 3:4 (0:0, 2:4, 1:0)

(Video: czechicehockey.tv)