3. 3. 2023 | Ladislav Vácha

Dorost doma podlehl Kladnu a po osmi sezonách padá z extraligy

Havlíčkobrodští dorostenci zkřížili v pátek odpoledne na ledě Kotliny hole s Kladnem a potřebovali získat alespoň bod, aby si před posledním kolem nadstavbové části udrželi šanci na extraligovou záchranu. Od 8. minuty sice vedli, jenže soupeř ještě do první sirény průběžný stav otočil ve svůj prospěch. Po prostřední části svítil na tabuli nerozhodný stav 3:3, ale v poslední třetině byli úspěšnější Rytíři a zvítězili 6:4. Za Bruslaře se trefili Jan Frühbauer, Tadeáš Adam, Tadeáš Koubek a Dominik Chromý. Havlíčkův Brod tak po dlouhých osmi sezonách smutní a opouští extraligovou scénu.

Zápas začal z obou stran opatrně, nicméně už ve třetí minutě se mohl měnit stav zápasu. Ve slibné šanci se objevil Daníček, ten ale narazil na připraveného Račana. Havlíčkův Brod si v šesté minutě zahrál první přesilovku, ve které se převážně trápil, ale i tak z ní dokázal vstřelit úvodní gól utkání. Chromý vybojoval puk pro Jana Frühbauera, jenž uklidil hrací předmět za bezmocného Jordana. Bruslaři mohli navýšit vedení, jenže to se jim nepodařilo a z následné protiakce inkasovali.

Sémovu střelu z mezikruží vyrazil Račan a k volnému kotouči se dostal Petr Šíma. Ten na nic nečekal a propálil vše, co mu stálo v cestě. Rytíři ožili a měli na holi druhý gól, jenže žádná ze šancí se neujala. Bruslaři hráli vyrovnanou partii a mohli jít znovu do vedení, ale úniky Křížka ani Koubka nebyly úspěšné. Rytíři na konci první části hráli přesilovku hru, ve které museli odvracet přečíslení Havlíčkova Brodu. Kladno uspělo v čase 19:27, kdy se z levého kruhu prosadil střelou k protější tyčce Ondřej Hlaváček.

Oba soupeři naskočili do prostřední části s velkou chutí, přičemž první velkou šanci si vytvořili mladí Bruslaři. Ondrušovu střelu vyrazil brankář Jordan před sebe a rychle dorážel Frühbauer, jenž mířil nad beton, ale neuspěl. Fanoušci sledovali oboustranně rychlý a útočný hokej, takže o zajímavé momenty nebyla nouze. V závěru 28. minuty zkusil Chromý z úhlu odrazit kotouč o Jordanova záda, a i když neúspěšně, k dorážce se tlačil Frühbauer, jejž však hosté dokázali odstavit. Na konci první půlky zápasu stáli při domácích všichni svatí. Daníček zazvonil svou ranou na břevno a Sém následně trestuhodně minul zcela odkrytou bránu.

V čase 31:41 bylo vyrovnáno. Denis Kraučuk ještě v brodském pásmu posunul bekhendem puk na hůl Tadeáše Adama, jenž nabral rychlost a po levém křídle se vydal na útočný výlet. A dobře udělal! Z kruhu zpoza obránce vypálil a brankáři Jordanovi nešťastně propadl kotouč výstrojí až za brankovou čáru. Rytíři si však vzali ztracené vedení bleskově zpět. Přesnou nahrávku obdržel zpoza brány úplně volný Denis Beran, měl dostatek času a prostoru na to, aby si ideálně zpracoval kotouč a prudkou zápěstní střelou skóroval nad pravé Račanovo rameno.

Kladno mohlo jít do trháku, když Kupčo ukázal záda soupeřově obraně a v samostatném úniku si dokonale vymíchal gólmana Račana, jenže nepochopitelně netrefil úplně odkrytou bránu. Středočeši pak dvakrát faulovali v krátkém časovém sledu, čímž Bruslařům nabídli dlouhou přesilovku pěti proti třem. A tu Dubnova družina dokázala využít, čímž vyrovnala na 3:3! Hned po vhazování Patrik Mrtka nabil na modrou čáru Tadeáši Koubkovi, který po mohutném nápřahu z voleje nechytatelnou dělovkou prostřelil gólmana Jordana.

Třetí část nabízela od svého úvodu zajímavou podívanou. Ve 45. minutě nebezpečně zahrozil Hlaváček, jehož nenápadná rána prosvištěla kousek vedle Račanovy pravé tyčky. V čase 46:12 už se však Kladno dočkalo. Bruslaři hodně odkryli prostor na své pravé straně, kde prosvištěl s pukem až do prostoru kruhu Petr Šíma a parádním příklepem se trefil přesně ke vzdálenější tyčce. V 50. minutě bylo pro havlíčkobrodské barvy ještě mnohem hůře. Petr Šíma na pravé straně odzbrojil protihráče o puk a našel před bránou nepokrytého Jiřího Kupča, jenž si mazácky přehodil kotouč na bekhend a přehodil Račanův beton.

V 53. minutě ještě vykřesali bojovníci z Kotliny jiskru naděje. Brankář Jordan zaspal, když betony jen vyrazil střelu Patrika Mrtky z půlky hřiště, kotouč dojel Dominik Chromý a z mírného úhlu na levé straně doklepl hrací předmět za kladenského gólmana. Broďáci potom sice ubránili oslabení po hákování kapitána Mrtky, jenže čas na vyrovnání se jim zoufale krátil. Domácí sáhli ke hře v šesti hráčích v poli bez brankáře a vytvořili si obrovskou šanci. Po obrovských zmatcích před kladenským brankovištěm dorážel Chromý, jenže kotouč přes ležícího brankáře Jordana neprocpal. Naopak, na konečných 4:6 upravil trefou do prázdné brány Tomáš Sém, jenž rozhodl nejen o výhře svého týmu, ale i o pádu Havlíčkova Brodu z extraligy.

Extraliga dorostu

Branky a nahrávky: 8. Frühbauer (Chromý), 32. Adam (Kraučuk), 38. Koubek (Mrtka, Křížek), 53. Chromý (Mrtka) – 10. Šíma (Sém, Kupčo), 20. Hlaváček (Netrh, Petřík), 33. Beran (Petřík, Valuš), 47. Šíma (Kupčo), 50. Kupčo, 60. Sém (Kupčo). Rozhodčí: Josef Barek – Tomáš Jiruška, Patrik Landsmann. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 69. Střely na branku: 34:43 (12:16, 14:16, 8:11). Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:5, 4:5, 4:6.

Račan (Kamenický) – Mrtka (C), Kachlíř, Adam (A), Ondruš, Konvalina, Danyljuk – Koubek, Křížek, Nový – Chromý, Frühbauer, Kraučuk – Teml, Hospodka, Kozlík – Čapek.