27. 10. 2017 | Ladislav Vácha

Je tady další derby Vysočiny! Bruslaři pojedou na led silných Žihadel

Havlíčkobrodští hokejisté se vrátili ve středu s nepořízenou z ledu českobudějovického David Servisu, kde po divoké přestřelce prohráli těsně 6:7. Chuť si budou chtít spravit už zítra, v sobotu 28. října, kdy se vydají k derby Vysočiny na led Moravských Budějovic. Žihadla hrají v poslední době ve skvělé formě a v tabulce drží 5. místo. Bruslaři budou zřejmě postrádat zraněné útočníky Tomáše Chlubnu a Jakuba Šuhaje, jenž nedohrál minulý zápas. Brodští fanoušci pořádají na zápas autobusový výjezd (hlaste se u pana Klementa, tel. 720 629 022), proto neváhejte a přijeďte Broďáky podpořit! Úvodní buly proběhne v 17:00.

HC Moravské Budějovice 2005

Založení klubu: 2005
Stadion: Zimní stadion Moravské Budějovice (kapacita 1350 míst)
Klubové barvy: žlutá a černá
Webové stránky klubu: hcmb.cz
Umístění v poslední sezóně: 3. místo po ZČ, semifinále play-off (s BK Havlíčkův Brod 0:3 na zápasy)
Trenéři: Augustin Žák st.

Sestava z posledního utkání: Brož (Čáp) – Čermák, Kabelka, Sobotka, Pelikán, Kliment, Peroutka, Pucher ml. – Pucher st., Mikeš, Horký, Rytnauer, Matějka, Krutiš, Lupač, Hačecký, J. Bulín, Juráň, P. Bulín
__________________________________________________________________________________

HC Moravské Budějovice 2005 x BK Havlíčkův Brod

znak týmu znak týmu
4–1–0–4 bilance 7–0–1–2
5., 14 bodů umístění 1., 22 bodů
44:35 skóre 64:29
10:4 (Žďár nad Sázavou, doma) nejvyšší výhra 14:3 (Pelhřimov, doma)
4:8 (Nymburk, doma) nejvyšší prohra 3:6 (Žďár nad Sázavou, venku)
Peter Pucher – 11 bodů (7+4) nejproduktivnější hráč Jan Milfait – 26 bodů (13+13)
Peter Pucher – 7 gólů nejlepší střelec Jan Milfait – 13 gólů
Filip Matějka – 8 asistencí nejlepší nahrávač Jan Milfait – 13 asistencí
Roman Čermák – 7 bodů (2+6) nejproduktivnější obránce Tomáš Semrád – 15 bodů (4+11)
Jan Brož 3,82 (9 zápasů)
Jan Čáp 4,14 (2 zápasy)
průměr inkasovaných gólů na zápas Čeněk Novák 2,48 (9 zápasů)
Všechny zápasy

Moravské Budějovice patří mezi pravidelné účastníky 2. ligy, v níž působí nepřetržitě od sezony 2012/2013. V soutěžním ročníku 2015/2016 hrály skupinu Východ a s Bruslaři se tak potkaly jen v prvním přátelském utkání, které vyhrál Havlíčkův Brod těsně 6:5. Žihadla v základní části nakonec obsadila 6. místo a probila se až do play-off. V něm narazila na Techniku Brno, a i když první střetnutí venku vyhrála vysoko 7:2, v dalších třech duelech padla. V předchozím soutěžním období už startovala ve skupině Střed a v základní části skončila na skvělé 3. příčce. V osmifinále play-off vyřadila v napínavé bitvě Děčín 4:3 na zápasy a ve čtvrtfinále skolila i Klatovy (konečný stav série 3:1). O postup do kvalifikace o WSM ligu si to v semifinále rozdala s Havlíčkovým Brodem, ale i kvůli neoprávněnému startu Marka Lupače a následné kontumaci domácího vítězného zápasu se musela před Bruslaři sklonit (0:3 na zápasy).

Jasnou jedničkou Žákova souboru je zatím dvacetiletý gólman Jan Brož, jenž zasáhl do všech devíti zápasů a dokonce si připsal i gólovou asistenci. Záda mu zatím kryje jeho starší kolega Jan Čáp, který má na kontě 2 starty a 58 odchytaných minut. Obranu zatím diriguje Roman Čermák (2+6), který je nejproduktivnějším zadákem Žihadel. Velmi dobře si vede i Daniel Kabelka (2+4), který se trefil i v Kotlině proti Havlíčkovu Brodu. Stálými články defenzivy jsou také Martin Sobotka (0+4), Jiří Peroutka (0+2), Jiří Wasserbauer (0+2), Tomáš Pelikán a Michal Kliment (oba 0+1). Pět zápasů odehrál i Peter Pucher ml. Ofenzivu táhne po odchodu Denise Kusého do prvoligových Litoměřic Peter Pucher st. (7+4), jenž kraluje produktivitě týmu a je i jeho nejlepším střelcem. Na jedničku si vede i havlíčkobrodský odchovanec Ladislav Rytnauer (6+5) a 10 bodů nasbírali David Horký, Roman Mikeš (oba 3+7) a Filip Matějka (2+8), nejspolehlivější nahrávač Žihadel. Důležitými útočníky jsou i Marek Lupač (2+4) nebo Jan Bulín (4+0).

Začátek sezony se celku z Vysočiny zřejmě nepovedl tak, jak by si představoval. Z úvodních pěti kol vydoloval 5 bodů, když po samostatných nájezdech vyhrál v Písku (4:3sn) a doma skolil českobudějovický David Servis (6:3). S prázdnou se Žihadla vracela z Havlíčkova Brodu (4:6) a z Klatov (4:5), doma těsně padla s Táborem (3:4). V současné době si ale vedou Žákovi svěřenci skvěle, když z předešlých čtyř duelů třikrát získali všechny tři body. Doma rozstříleli Žďár nad Sázavou jednoznačně 10:4, v Kolíně vybojovali cennou výhru 3:2 a naposledy si v domácím prostředí pohráli s Pískem (6:0). Nestačili jen na nepříjemný Nymburk, jenž si z Vysočiny odvezl triumf 8:4. Žihadlům patří v tabulce zatím 5. místo, společně s Pelhřimovem však odehrála o jedno utkání méně než jejich soupeři.

Soupiska Žihadel

Při minulém vzájemném střetnutí v Kotlině se na ledě občas pořádně jiskřilo.

Kdo může patřit mezi klíčové hráče soupeře?

Jan Brož (B)

Dvacetiletý gólman z Třebíče působil v dorosteneckých kategoriích i juniorce Havlíčkova Brodu, po čemž se přesunul do mládeže Jihlavy. V minulé sezoně si dokonce zachytal za áčko Dukly v baráži a týmu tak pomohl k postupu do extraligy. Nyní vypomáhá Žihadlům a vede si velmi dobře. Skvěle zachytal už v minulém vzájemném duelu v Kotlině.

Roman Čermák (O)

Dvaadvacetiletý obránce prošel mládežnickými kategoriemi mateřské Jihlavy a počínal si skvěle, o čemž svědčí jeho pravidelné působení v české reprezentaci do 16, 17, 18, 19 a 20 let. V sezoně 2014/2015 hrál extraligu za Mladou Boleslav, po čemž se přesunul do prvoligových Benátek nad Jizerou. Velký talent je zatím nejproduktivnějším obráncem Moravských Budějovic.

Peter Pucher st. (Ú)

Jednoznačně největší posila a nejzvučnější jméno v kádru Žihadel. Třiačtyřicetiletý rodák z Prešova si ve své bohaté kariéře zahrál za mateřský klub, Košice, Znojmo, Pardubice, Kometu Brno a Zvolen, pravidelně také oblékal dres slovenské reprezentace. Hraje ve skvělé formě, vládne produktivitě i tabulce střelců Žihadel.

(Foto: hcdukla, hokejbenatky.cz, hcorli.cz)

Minulé kolo

Brod po divoké střelce podlehl David Servisu. Pokazil 3. třetinu

Domácí začali skvěle a už ve 2. minutě šli do vedení zásluhou Nazarije Babčuka, jenž se trefil od modré čáry. Hosté však odpověděli při využité přesilovce trefou Jakuba Šuhaje a obrat dokonal při oslabení hezkým sólem Filip Beneš. Prostřední část byla neuvěřitelně divoká. Po buly vyrovnal Roman Šulčík, ale Bruslařům vrátil po úniku vedení Jan Milfait. Z mezikruží vyrovnal Lukáš Kříž, jenže vzápětí se ujala dorážka Lukáše Endála. Po povedeném kontru srovnal stav Jiří Ferebauer, ale potom vyslal dvě povedené střely brodský kapitán Miroslav Třetina a parta z Kotliny vedla po dvou třetinách 6:4. Poslední dějství se však Havlíčkovu Brodu vůbec nepovedlo, když třikrát inkasoval. Servismani tak po brance Jana Trummera a dvou gólech z hole Patrika Zaymla slavili těsné vítězství 7:6.

znak týmu 7 - 6 znak týmu

Branky a nahrávky: 2. Babčuk (Bárta), 23. Šulčík (J. Marek, Radoš), 25. Kříž (Šulčík, J. Marek), 27. Ferebauer (Hřebejk), 41. Trummer (Šulčík), 45. Zayml (Macháček, Michal), 52. Zayml (Hřebejk) – 7. Šuhaj (Kulhánek), 14. Beneš (Kuchta), 24. Milfait (Endál), 26. Endál (Vala, Přidal), 28. Třetina (Endál, T. Semrád), 37. Třetina (Přidal, Vašíček). Rozhodčí: Rudolf Volf – Tomáš Samuel, Josef Mertl. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 173. Střely na branku: 35:53 (8:17, 12:26, 15:12). Třetiny: 1:2, 3:4, 3:0. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:6, 7:6.

HC David Servis České Budějovice: Dudáček (Spáčil) – Radoš, L. Kříž, Michal, Macháček, Babčuk, Škopek, J. Kříž – Šulčík "C", J. Marek, Trummer, Rousek, Ferebauer "A", Zayml, Hřebejk, Vylíčil, Bárta, Volf, Sumerauer

BK Havlíčkův Brod: D. Marek (od 45. Novák) – T. Semrád, Vašíček "A", Vala, Kulhánek, M. Kříž, Balgalvis – Přidal, Třetina "C", Endál – Voříšek, Milfait "A", Šuhaj – Michálek, Kozlík, Beneš – Kuchta, Ludvík

Kapitán Miroslav Třetina se trefil hned 2x, ale na body to nestačilo.

Žihadla nedala Písku žádnou šanci, doma mu nadělila kanára

Domácí začali skvěle a už za 22 sekund hry vedli, když po chybné rozehrávce skóroval povedeným blafákem do bekhendu Peter Pucher. Žihadla byla i nadále aktivnější a při přesilovce ve 4. minutě Jihočechům odskočila. Filip Matějka adresoval před brankoviště přesný pas na hůl Petra Krutiše, jenž se ranou zblízka nemýlil. A když ještě před první sirénou udeřil z dorážky znovu Peter Pucher, s píseckými nadějemi to vypadalo špatně. Kanonáda Žákovy družiny se v prostřední části zastavila až do 40. minuty, kdy při přesilovce zaúřadoval Petr Krutiš. Na konečných 6:0 uzavřel ve třetí periodě dvěma přesnými zásahy Jan Bulín, jenž se nejdříve prosadil po bleskovém obkroužení soupeřovy brány a v závěru duelu zapadla na místo určení jeho dorážka.

znak týmu 6 - 0 znak týmu

Branky a nahrávky: 1. Pucher (Horký), 4. Krutiš (Matějka, Peroutka), 13. Pucher (Čermák), 40. Krutiš (Juráň, Matějka), 47. Bulín (Čermák, Juráň), 55. Bulín (Lupač, Juráň). Rozhodčí: Ivan Čuňočka – David Otáhal, Daniel Horažďovský. Vyloučení: 3:9, navíc Ciboch (PIS) OT 10 min. [VRAZ]. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 515. Třetiny: 3:0, 1:0, 2:0. Průběh utkání: 6:0.

HC Moravské Budějovice 2005: Brož (Čáp) – Čermák, Kabelka, Sobotka, Pelikán, Kliment, Peroutka, Pucher ml. – Pucher st., Mikeš, Horký, Rytnauer, Matějka, Krutiš, Lupač, Hačecký, J. Bulín, Juráň, P. Bulín

IHC Písek: Štekr (Kříž) – Polata, Parýzek, Hřebíček, Hanus, Červinský, Herr, Turek, Pašek – Sýbek, Doktor, Medek, Koupal,Ciboch, Novák, Drda, Pouch, Strnad, Rod, Jiřinec

(Video: hcmb.cz)

Minulý vzájemný zápas

Napínavé derby s vítězným koncem. Brod přetlačil Žihadla!

Moravské Budějovice začaly v Kotlině velmi dobře a v 8. minutě se ujaly vedení. Ladislav Rytnauer sice vypálil z osy hřiště jen nad bránu, ale puk se odrazil od zadního hrazení do zad gólmana Nováka a zapadl až za brankovou čáru. V 15. minutě se radovala Žihadla znovu, když se jim povedlo využít přesilovku. Ideální pas obdržel na spodní okraj pravého kruhu Peter Pucher a vymetl svou dělovkou šibenici. Domácí vstřelili důležitou kontaktní branku v poslední minutě úvodní dvacetiminutovky, a to při vlastním oslabení, když nádherný ťukes dotáhl do úspěšného konce Tomáš Semrád.

Prostřední část patřila jednoznačně Bruslařům, kteří zaslouženě dokonali obrat. Jan Milfait nejdříve i se štěstím skóroval po hezké kombinaci a poté po nahrávce Jakuba Šuhaje zpoza brány z vymetl šibenici. Broďáci ale potom na chvilku polevili a soupeř to dokázal potrestat, když se po blafáku trefil do odkryté brány Ladislav Rytnauer. A z pohledu hostů to vypadalo ve třetí periodě ještě veseleji, když přesilovku využil parádní ranou Daniel Kabelka. O vyrovnání se však postaral z dorážky Jiří Vašíček a další obrat zajistil po nádherném Endálově pasu Miroslav Třetina, jenž pak povedeným sólem uzavřel při power-play soupeře na konečných 6:4.

znak týmu 6 - 4 znak týmu

Branky a nahrávky: 20. T. Semrád (Pipek, Chlubna), 31. Milfait (Šuhaj, Voříšek), 34. Milfait (Šuhaj, Vašíček), 52. Vašíček (T. Semrád, Třetina), 56. Třetina (Endál, Vala), 60. Třetina (Chlubna, Kulhánek) – 8. Rytnauer (Kusý), 15. Pucher (Horký, Kabelka), 38. Rytnauer (Kusý), 47. Kabelka (Mikeš, Horký). Rozhodčí: Zdeněk Pokorný – Martin Musil, Jiří Roupec. Vyloučení: 5:4, navíc T. Semrád (HBR) 10 min. OT [NESP]. Využití: 0:2. V oslabení: 2:0. Třetiny: 1:2, 2:1, 3:1. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4, 6:4.

BK Havlíčkův Brod: Č. Novák (Marek) – T. Semrád, Vašíček "A", Vala, Kulhánek, Balgalvis, Havlík, Kříž, M. Semrád – Přidal, Třetina "C", Endál – Voříšek, Milfait "A", Šuhaj – Kozlík, Szilva, Pipek – Chlubna, Ludvík, Kuchta

HC Moravské Budějovice 2005: Brož (Čáp) – R. Čermák, Kabelka, Wasserbauer, Sobotka, Pelikán, Kliment, Peroutka – Pucher "C", Mikeš, Rytnauer "A", Matějka, Lupač, Horký, Hačecký, Kusý, Niederhafner, D. Čermák

Věděli jste, že...

...Žihadla mají po Bruslařích 2. nejproduktivnější ofenzivu ve skupině Střed (44 branek)?

...Havlíčkův Brod se zatím střetl s Moravskými Budějovicemi osmkrát a vyhrál hned 7 vzájemných střetnutí?

...soubor z Kotliny hned ve čtyřech vzájemných duelech nasázel svému soupeři 6 a více branek?

...havlíčkobrodský útočník Patrik Přidal z jihlavské Dukly vypomáhal Žihadlům ve třech sezonách před svým příchodem k Bruslařům?

...věkový průměr gólmanského tria Žihadel Brož – Čáp – Vacek je 21 let?

Dvacetiletý gólman Jan Brož je jednou z velkých opor Moravských Budějovic.