23. 11. 2018 | Štěpán Ondráček, Martina Nová

Vyloučení stála juniorku zápas se Spartou, nakonec brala bod v nadstavbě!

PRAHA – K předposlednímu zápasu základní části DHL Extraligy juniorů vycestoval tým Bruslařů do Prahy, kde se utkal se Spartou. Celek z Kotliny se držel proti domácím jen na začátku utkání, když od 6. minuty musel dohánět jednobrankovou ztrátu. Duel se lámal ve druhé třetině. Havlíčkobrodští dokázali vstřelit kontaktní branku, ale Sparťané si v oslabení vzali své dvoubrankové vedení zpět. Družina z Kotliny nakonec prohrála, ale brala bod v nadstavbě. V samostatných nájezdech ho ukořistil Štěpán Dudycha (na snímku). Uznání si zaslouží brankář Daniel Král, který kryl 65 střel a v samostatných nájezdech nekapituloval. Čestnou branku Havlíčkova Brodu zaznamenal Lukáš Pokorný. (Foto: Juliana Zash, hcsparta.cz)

Do první třetiny vstoupila mužstva vyrovnaným tempem, zprvu měli dokonce hosté z Vysočiny mírnou převahu. Nicméně se postupem času začali více ke slovu dostávat sparťané, kteří své postavení v tabulce potvrdili vedoucí trefou. V šesté minutě otevřel skóre v přesilové hře David Vitouch. Sparta od té doby začala mít jasnou převahu. Jenže ani početní výhoda na konci dějství nepomohla domácím k dalšímu gólu, naopak museli jít sami na trestnou lavici. Havlíčkův Brod ale neztrestal provinění, nicméně do druhé části ještě šel s jedním mužem v poli navíc.

Druhé dějství nabídlo vyrovnanější hru než první třetina. I přes snahu hostů se povedlo, sparťanům ujet do brejku a zvýšit svůj náskok díky Františku Gajdošovi - 2:0. Nicméně Havlíčkův Brod se nechtěl vzdát bez boje a chtěl snížit. Jeho snažení se mu nakonec v polovině zápasu vyplatilo gólem Lukáše Pokorného. Tlak týmu z Vysočiny ale utnul gól v oslabení Sparty, kdy se prosadil Tomáš Schwamberger. Poté už ve druhé třetině měli hru ve své moci domácí, kteří chtěli zvýšit skóre, to se jim však do sirény nezdařilo.

Hokejisté z Vysočiny se nehodlali vzdát, sparťané zprvu ve třetím dějství nevěděli, jak se z tlaku vymanit a Škorpík měl nemálo práce ve svém brankovišti. Velkou příležitost na snížení dostal Marek Kopic, který neproměnil trestné střílení. Vzápětí usedl na trestnou jeden z havlíčkobrodských a Sparta se mohla dostat zpět na koně. Povedlo se. Prvotřídní přesilovkovou souhrou proměnil Jevgenij Pika. Domácí nenechali hostujícího brankáře Krále vydechnout, který zneškodnil nemálo střel sparťanských šikulů.

V nadstavbě nenavázaly celky na svižný hokej, který předváděly ve třetí třetině, možná svou roli hrála krutá zima v prostorách malé haly, že hráči v chladném vzduchu na ledě mrzli. Pětiminutovka tři na tři tedy rozhodnutí nepřinesla. Bonusový bod musel být udělal až v nájezdech. V nich kraloval brankář Král, jenž vynuloval všechny domácí nájezdníky, na druhé straně hosté ukázali svůj um a dvakrát zdolali Škorpíka. Jednobodovou trefu si připsal Štěpán Dudycha.

Extraliga juniorů

Branky a nahrávky: 6. Vitouch (Dani, Havlín), 24. Gajdoš (Pika, Schwamberger), 36. Schwamberger (Pšenička, Gajdoš), 55. Pika (Pšenička, Gajdoš) – 32. Pokorný (Kulhánek, Krejčí), rozh. náj. Dudycha. Rozhodčí: Jan Jaroš – Miroslav Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 43. Střely na branku: 69:27 (23:7, 21:11, 23:8 – 2:1). Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Prodloužení: 0:0. Samostatné nájezdy: 0:2.