13. 2. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové slaví postup přes houževnatou Kadaň a do cesty se jim teď postaví Olomouc

Havlíčkobrodští hokejisté svůj první duel na ledě Kadaně prohráli 3:4 po prodloužení a v dalším vzájemném měření sil je čekal na severu Čech jasný úkol: zvítězit a zajistit si tak postup do čtvrtfinále prvoligového play-off, v němž by je čekali Kohouti z Olomouce. Začátek utkání Rebelům vůbec nevyšel podle představ a brzy měli na své straně jednogólové manko, ale havlíčkobrodská útočná mašina po opatrnějším rozjezdu nabrala neuvěřitelnou rychlost a doslova smetla kadaňské ambice na postup, když pěti přesnými zásahy otočila průběžný stav na stranu bojovníků z Kotliny. Hosté na konci ještě zkomplikovali Rebelům cestu za vysněným triumfem snížením na dvoubrankový rozdíl, ale poslední slovo patřilo brodskému souboru, který po cenné výhře 6:3 mohl s početnou skupinou svých příznivců naplno slavit postup do čtvrtfinále play-off, kde se mu do cesty postaví již zmiňovaná Olomouc.

Po počátečním oťukávání měli navrch domácí hokejisté a svou územní převahu jako první korunovali vstřeleným gólem, což bývá pro příznivý vývoj utkání často velmi důležité. V průběhu 5. minuty při signalizované výhodě si do až předbrankového prostoru vybruslil Jakub Trefný a puk do odkryté branky dorazil z bezprostřední blízkosti za záda gólmana Slipčenka pohotový PETR STOKLASA, čímž zajistil Severočechům důležité vedení – 1:0. Havlíčkův Brod na nepříznivou situaci okamžitě zareagoval, když vehementně a trpělivě dobýval Závorkovu svatyni, jenže jeho útoky se rozbíjely o kompaktní kadaňskou defenzívu jako vysoké vlny o příkré útesy.

Na sklonku 7. minuty se do sebe pustili havlíčkobrodský útočník Meidl a domácí bek Mazanec, za což je čekal dvouminutový pobyt na lavici hanby. Na ledě se objevilo více prostoru a času pro nebezpečnější zakončení nebo rychlou kombinaci, ale ani jeden ze soupeřů to nedokázal využít ve svůj prospěch. Pokračovalo se ve vyrovnané a bojovné partii, jež vyústila ve slibnou šanci severočeského souboru ke konci 12. minuty, kdy v přečíslení 2 na 1 zvolil variantu individuálního zakončení ton, jenže nesešteloval si přesně mířidla a Slipčenkovu bránu vůbec netrefil.

Severočeši touto cestou na chvíli urazili náladovou paní Štěstěnu, která je potrestala častým a neoblíbeným příslovím nedáš – dostaneš. V úvodu 14. minuty rozebral trojlístek Jan Pavlík – Roman Vondráček – HYNEK ZOHORNA obranu domácích jako stavebnici a posledně jmenovaný na konci celé akce chladnokrevně vyrovnal – 1:1. Domácí družina se mohla zanedlouho chopit znovu ztraceného vedení, jenže v přečíslení 2 na 1 po Tonově nahrávce zakončující Mikšovic v pádu bekhendovým projektilem poslal puk jen nad horní tyčku. V půlce 19. minuty putoval za katr z řad rebelů potrestaný obránce Šenkeřík a Kadaň ho málem vyhnala z trestné lavice předčasně, když v závěru předposlední minuty úvodního dějství nastřelil Brňák z prostoru mezi kruhy Slipčenkovu tyčku.

Do prostřední části vletěli Rebelové jako uragán a záhy se ujali těsného vedení. Na sklonku 22. minuty založili hosté bleskový protiútok, na jehož konci při sérii dorážek rozechvěl sítku za závorkovými zády zblízka PETR ŠENKEŘÍK, jenž zavěsil puk pod horní tyčku – 1:2. Následující průběh se odehrával podle vyrovnaného scénáře, do zakončení se probíjely oba tábory, ale oba muži s maskou se za svými obranami úspěšně činili. Na začátku 27. minuty se nevyvaroval nedovoleného zákroku z kádru brodského souboru obávaný kanonýr a tvůrce hry Holec, ovšem Severočechům se hra v početní převaze nepovedla a gólman Slipčenko se stal ve svém brankovišti spíše nezúčastněným divákem. Přesto se domácí hráči naladili na příznivou útočnou vlnu a neustále hrozili ve Slipčenkově blízkosti.

V půlce utkání vystihl havlíčkobrodskou rozehrávku napadající Mikšovic, jehož střelecký pokus se od Slipčenkovy vyrážečky odrazil kousek vedle přijíždějicího tandemu kadaňských forvardů. Svěřenci trenérské dvojice Petr Novák – Jaroslav Benák trpělivě vyčkávali schouleni ve své obrané ulitě a vyčkávali na příležitosti ke smrtícím brejkům, přičemž tato taktika brzy sklidila kýžené ovoce. Ve 33. minutě se dostali rebelové do přečíslení 3 na 1, Miroslav Holec po zavezení puku do pásma našel povedenou zadovkou Martina Zábranského, jenž z levého křídla ještě vyšperkoval palebnou pozici pro ROMANA VONDRÁČKA, který nastavenou holí usměrnil křížnou nahrávku do odkryté branky – 1:3.

Oba znesváření sokové nepolevovali ve své útočné aktivitě a strážci obou svatyní měli ve svých brankovištích plnou výstroj práce. V závěru 2. třetiny ještě zahrozil při přesilové hře mladík Šenkeřík, jemuž dopřála kadaňská defenzíva dostatek prostoru a času k zakončení z prostoru mezi kruhy, po čemž talentovaný zadák mířil nepřesně.

Do závěrečného dějství vstoupila aktivněji Kadaň, jejíž obrovskou šanci nevyužil Kadlec, který ukázal záda havlíčkobrodské obraně a zblízka si při bekhendovém blafáku vylámal zuby na připraveném brankáři Slipčenkovi. Rebelové okamžitě odpověděli stejnou mincí, ale na rozdíl od svého soupeře gólovou příležitost využili k navýšení náskoku. Hned z protiútoku ve 43. minutě vyšel z minisoubje s gólmanem Závorkou vítězně VOJTĚCH NĚMEC, jenž v samostatném úniku dotáhl svůj forhendový blafák do zdárného konce – 1:4. Vzápětí putoval za katr vyloučený forvard Švaňhal, jenže domácí nabídnutou přesilovku nezužitkovali k umazání části své třígólové ztráty na bojovníky z Kotliny.

Severočeši sevřeli sbvého soupeře do pevného objetí, ovšem gólového konce se jejich snaha nedočkala. Naopak přibrzdilo domácí bojovníky v rozletu Zemškalovo držení protihráče, které nezavršili hosté dalším pukem v závorkově síti, ale radovali se záhy při hře s plným počtem hráčů na ledovém kolbišti. Martin Zábranský vyslal na začátku 53. minuty ONDŘEJE ŠVAŇHALA k protiútoku, který završil havlíčkobrodský útočník přesnou ranou pod horní tyčku kadaňské branky a výrazně přiblížil svůj tým k vytouženému postupu do další fáze vyřazovacích bojů – 1:5. Houževnatí a nepříjemní Severočeši ovšem zdaleka neskládali zbraně a nechtěli se smířit s nepřízní hokejového osudu, z čehož vytěžili snížení.

Už za 22 sekund skóroval MARTIN KALINOVIČ, který překonal gólmana Slipčenka rychlou a přesnou dorážkou vyražené střely z hole Martina Szakala – 2:5. Kadaňské vyhlídky na zdramatizování duelu výrazně snížil faul obránce Trefného ze závěru 53. minuty, jenže domácí tábor se ubránil bez úhony a vyvinul následně na Rebely mohutný tlak, ze kterého se dočkal další přesné trefy.V úvodu předposlední minuty základní hrací doby napřáhl po nahrávce Jiřího Charouska útočník MARTIN KADLEC a přízemní střelou našel mezírku mezi Slipčenkovými betony, čímž o něco pozvedl zbídačené akcie svého mužstva na prvoligovém trhu – 3:5.

Kadaň ještě zkusila štěstí při závěrečné power-play, ale havlíčkobrodská družina kráčela pevným a sebevědomým krokem za vysněným postupem do další fáze vyřazovacích bojů. V čase 59:12 zpečetil triumf a postup bojovníků z Kotliny střelou do opuštěné brány ROMAN VONDRÁČEK – 3:6. Hosté tak mohli naplno slavit společně s početnou enklávou svých věrných příznivců, kteří je přijeli na sever Čech i přes dlouhou cestu k oběma duelům podpořit. Pro poraženou Kadaň naopak probíhající prvoligová sezona skončila.

Kadaň - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 5. Stoklasa (Trefný, Mikšovic), 53. Kalinovič (Szakal, Bursík), 59. Kadlec (Charousek, Stoklasa) - 14. Zohorna (Vondráček, Pavlík), 22. Šenkeřík (Zohorna), 33. Vondráček (Zábranský, Holec), 43. Němec (Meidl, Kempný), 53. Švaňhal (Zábranský), 60. Vondráček (Holec). Rozhodčí: Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 670. Průběh utkání: 1:0, 1:5, 3:5, 3:6.