18. 9. 2021 | Tomáš Sochor

Dva body pro dorost! Spartu porazili po nájezdech

Bruslaři se v Kotlině postavili favorizované Spartě, která se v první třetina ujala vedení. Domácí výběr však díky skvostnému začátku druhé periody strhl skóre na svojí stranu. Havlíčkobrodským dorostencům se však nepodařilo vedení uhájit, do třetí části se šlo znovu za nerozhodného stavu. Utkání dospělo až do samostatných nájezdů, ve kterých více šikovnosti předvedli Čelanského svěřenci. V Kotlině tak zůstávají dva body.

Bruslaři nebezpečně zahrozili už v úvodu zápasu, když se z pravého křídla protáhl do příznivé palebné pozice Koubek. Ze své hole vypustil svižný projektil, který zazvonil na Přikrylovu tyčku. Hosté nelenili a zasypali brankáře Bělohlávka sprškou střel, ale maskovaná opora Havlíčkova Brodu v této zkoušce obstála. Pozadu však nezůstávali ani domácí a diváci tak sledovali atraktivní hokej. Otevřít gólový účet zápasu mohl Odehnal, ale neměl dostatečnou rychlost a tak z prostoru kruhů volil střelu, jež byla nepřesná. Sparta se tak mohla radovat až při první přesilové hře. V 17. minutě předložil Martin Vašíček parádní přihrávku do jízdy Petru Křišťanovi, který se ocitl sám před bránou, rozhýbal si gólmana Bělohlávka a přesnou přízemní střelou skóroval. Pražané byli i nadále na koni a vytvářeli si slibné šance, ale brankář Bělohlávek držel dobrými zákroky svůj tým. Do kabin se tak šlo za stavu 0:1.

Úvod prostřední části byl pro havlíčkobrodské mladíky jako z pohádky. Na konci 22. minuty narýsoval Radim Mrtka ideální pas do jízdy Tomášovi Smetánkovi, který uháněl sám na bránu a přesnou střelou nad lapačku vyrovnal. Netrvalo to dlouho a obrat byl na světě. Kotouč putoval po ose Artur Prchal – Tadeáš Koubek – Radim Mrtka, přičemž posledně jmenovaný vypustil ze své hole prudkou ránu, jež zapadla za Přikrylova záda. Brankář Sparty měl hodně zakrytý výhled. Rozjetí Bruslaři však neměli dost a vzápětí slavili potřetí. Přihrávku od Ilariona Kupriianova přebral Alexander Gutsu, pláchl soupeřově obraně a ve velké rychlosti našel mezírku v Přikrylově výstroji.

Celek z hlavního města si vyžádal oddechový čas, uklidnil se a ve 30. minutě se dočkal kýženého snížení. Martin Vašíček vymyslel parádní přihrávku na Petra Křištana, který pohotovou střelou propálil přesouvajícího se Bělohlávka. Rozjetý brankostroj nebral konců. Havlíčkův Brod si vzal zpět dvoubrankové vedení, když se nádhernou zápěstní střelou z okraje kruhů trefil přesně k tyčce Josef Teplý. Domácí však nezvládli závěr druhé třetiny. Ve 38. minutě měl dostatek času a prostoru na levém křídle Mikuláš Odehnal a přibyl kotouč pod břevno. Pouhých dvanáct sekund před druhou sirénou Sparta vyrovnala. Jakub Žmola uvolnil před bránou Petra Křištana, jenž chladnokrevně rozechvěl síťku za Bělohlávkovými zády. Stav byl tak nerozhodný 4:4.

Nabuzení hosté naskočili aktivně i do třetí periody a vytvořili si obrovskou šanci. Skuratov se dostal k odraženému puku a jel by sám na bránu, ale brankář Bělohlávek mu tygřím skokem vypíchl kotouč z hole. Fanoušci, kteří si našli cestu do Kotliny, určitě nelitovali, protože byl k vidění opravdu velmi dobrý hokej. Oba celky se snažily ze všech sil strhnout vedení na svoji stranu. Hodně blízko gólu byl Žmola, jenže v samostatném úniku ho parádně vychytal gólman Bělohlávek. Tentýž muž se zaskvěl při přečíslení 2 na 1, když zblízka zakončoval blafákem úplně volný Odehnal.

Zápas dospěl do prodloužení, v němž z bezprostřední blízkosti zakončovali Port a Žmola, Jakub Bělohlávek v brodském brankovišti však i nadále čaroval. A to vzápětí i proti samostatnému úniku Vašíčka. Na lavici hanby potom zamířil brodský forvard Gutsu a Sparta si vytvořila velký tlak, Bělohlávek však pokračoval ve famózním výkonu. O vítězi tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy, které byly dlouhé a napínavé. Mladí Bruslaři byli nakonec úspěšnější, když jim bonusový bod vystřelil Alexander Gutsu.

Extraliga dorostu

Branky a nahrávky: 22. Smetánka (R. Mrtka), 25. R. Mrtka (Koubek, Prchal), 26. Gutsu (Kupriianov, P. Mrtka), 36. Teplý (Adam), rozh. náj. Gutsu – 17. Křišťan (Vašíček, Port), 31. Křišťan (Vašíček, Stepanchuk), 38. Odehnal (Žmola, Potoma), 40. Křišťan (Žmola, Poláček). Rozhodčí: Michal Maršálek – Radek Husák, Kamila Smetková. Vyloučení: 3:1. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 124. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:4, 5:4sn.

Bělohlávek (Ferdus) – Vaněček (C), Chymo, P. Mrtka, Ondruš, Adam, R. Mrtka – Kupriianov, Koubek, Bernard, Gutsu, Smetánka, Kozlík, Prchal, Fiala, Teplý, Bakus