19. 1. 2024 | Ladislav Vácha

Bruslaře čeká cesta do novojičínského pekla! Dokáží zastavit rozjeté Ďábly?

Havlíčkobrodští hokejisté budou po důležité středeční výhře čelit další těžké překážce! V sobotu 20. ledna se vydají na dalekou cestu do Nového Jičína, který v poslední době hodně válí. Bruslaři se pokusí rozjeté Ďábly, v jejichž dresu hraje největší druholigová hvězda Rostislav Olesz, za každou cenu zastavit. Úvodní buly proběhne v 18:00. Pokud se na zápas nechystáte osobně, můžete jeho průběh sledovat na onlajnech nebo prostřednictvím placeného streamu!

HK Nový Jičín

Založení klubu: 1945
Stadion: Zimní stadion města Nového Jičína (kapacita 2000 míst)
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky klubu: hknj.cz
Hrající trenér: Petr Kuboš

Ďáblové obsadili v minulé sezoně po základní části 8. místo a jen díky lepším vzájemným zápasům s Opavou proklouzli do prestižního play off, v jehož osmifinále podlehli suverénnímu Znojmu 0:3 na zápasy. Do tohoto soutěžního ročníku naskočil Nový Jičín s novým logem a zatím si vede mezi nabitou konkurencí vyrovnané skupiny Východ parádně. Nasbíral už 49 bodů a v tabulce drží třetí příčku. Tým podává stabilně spolehlivé výkony a jen dvakrát se mu v dosavadním průběhu soutěže stalo, že prohrál tři utkání za sebou. Ďáblové hledají od konce minulého roku hlavního trenéra, protože kouč David Dostál skončil z důvodu vlastního pracovního vytížení. Hrajícím šéfem střídačky proto je obránce Petr Kuboš.

Ďáblové v této sezoně válí! V tabulce drží skvělou třetí příčku
(Foto: hknj.cz)

Nový Jičín má v současné době formu jako hrom! Vyhrál čtyřikrát za sebou a ztratil přitom jediný bodík. Postupně zvítězil na ledě Techniky Brno (3:2), doma v derby proti Kopřivnici (4:2), dva body si přivezl ze Žďáru nad Sázavou (4:3sn) a naposledy vyloupil kluziště Šumperka, kde se hlavně díky výbornému obratu ve druhé třetině radoval z těsného triumfu 4:3. Mužstvo tak má hodně dobře našlápnuto k tomu, aby bylo o poznání úspěšnější než v minulém soutěžním období.

HK Nový Jičín – BK Havlíčkův Brod (sobota 20.1.2024, 18:00) online

„Do utkání jsme nevkročili moc šťastně a prohrávali jsme 0:2. Trochu jsme byli zaskočení, ale ve druhé třetině jsme se zvedli a dali jsme hlavy nahoru. Začali jsme hrát jednodušeji a více systémově. Podařilo se nám dát góly a třetí třetina už byla pouze o tom to udržet a hrát zodpovědně. To se nám povedlo a jsme velice rádi, že jsme si odvezli tři body,“ pochvaloval si po vydařeném duelu na ledě Draků Petr Kuboš.

Nový Jičín vyhrál v sobotu na ledě Šumperka 4:3
(Foto: Věra Václavková, dracisumperk.cz)

Co se týče hráčského kádru, Ďáblové museli udělat nucenou změnu na pozici gólmanské jedničky, protože Daniel Šimonů neodolal vábení ambiciózního Havířova. Od posledního zápasu minulého roku na ledě Hodonína je tak mužem číslo jedna v novojičínském brankovišti Filip Hořejší. Talentovaný dvacetiletý brankář už zasáhl do jedenácti zápasů a dohromady odchytal 574 minut. Na aktuálním vítězném tažení svého týmu má lví podíl. Záda mu nejčastěji kryje devatenáctiletý mladík Jakub Klimek, který v minulých sezonách chytal za třineckou juniorku. Do druholigových bojů však zatím nenastoupil. Trojkou je osmnáctiletý Jiří Nehasil.

V zadních řadách vytvořilo vedení klubu dobrou kombinaci dravého mládí a velkých zkušeností. Nejproduktivnějším obráncem je jednadvacetiletý mladík Jan Holáň, jenž si už připsal 11 bodů za jednou přesnou trefu a 10 asistencí. Za ním najdeme třicetiletého Stanislava Báchora (0+8), kterého však trenérský štáb už od konce minulého roku v sestavě postrádá. Sedm bodů dosud zaznamenal čtyřiačtyřicetiletý matador Petr Kuboš (1+6), hrající trenér Ďáblů. Bohatými zkušenostmi se může pochlubit i šestatřicetiletý Martin Dudáš (0+7). Důležitými články defenzivy jsou také Jakub Hruška (0+4) nebo mladí David Gřesík s Tomášem Hanákem (oba 0+2).

Roli gólmanské jedničky zastává po odchodu Daniela Šimonů dvacetiletý Filip Hořejší
(Foto: Jakub Formánek, shkmhodonin.cz)

V útoku najdeme čtyři hráče, kteří už překonali dvacetibodovou hranici. Na čele týmové produktivity se vyhřívá Viktor Konečný (24+15), který je i nejlepším střelcem. Znamenitě si počínají i bývalý havlíčkobrodský útočník a nejlepší nahrávač Roman Maliník (11+16), jednačtyřicetiletý mazák Jiří Zdeněk (8+14) a Adam Flok (16+5). Jednoznačně největší hvězdou Ďáblů i celé druhé ligy je osmatřicetiletý Rostislav Olesz (7+10), jenž si drží skvělý průměr jednoho kanadského bodu na utkání. Po sedmnácti bodech už nastřádali také David Květoň (6+11) a kapitán Robin Gebauer (4+13), kteří se rovněž řadí mezi největší osobnosti mužstva.

Z kabiny Bruslařů

Tohle už potřebovali jako sůl! Havlíčkobrodští hokejisté po dvou vysokých domácích porážkách s Vyškovem a s Havířovem zabrali v pravou chvíli, když v přímém souboji o osmou příčku tabulky porazili Techniku Brno a odvezli si domů dva body za výhru 5:4 po prodloužení. Kraučukovi svěřenci se prezentovali velmi dobrým výkonem, ale cestu za plným bodovým ziskem jim zhatila nepovedená druhá třetina, v níž inkasovali tři branky. Broďáci znovu zahodili celou řadu velkých šancí, ale důležitý triumf je pro ně před těžkou sobotní bitvou v novojičínském pekle obrovskou psychickou vzpruhou!

Tabulka je v místech, kde se v současné době soubor z Kotliny nachází, neskutečně našlapaná! Šestou Kopřivnici a desátý Žďár nad Sázavou od sebe dělí jen čtyři body. Bruslaři dosud získali 38 bodů a jsou osmí. Na šestou Kopřivnici a sedmý Šumperk se tlačí z odstupu jediného bodíku, navíc mají oproti oběma soupeřům hned dva zápasy k dobru. V sobotu budou chtít udržet za svými zády devátou Techniku Brno, jež je za nimi po středeční vzájemné bitvě pouze o bod. Tříbodový náskok drží parta kolem kapitána Petra Kuchty na desáté Plameny.

Bruslaři vyhráli po tuhém boji na ledě Techniky Brno 5:4 po prodloužení
(Foto: Markéta Křížová)

Mezi tři červené tyče se opět postaví Čeněk Novák, jemuž bude krýt záda Martin Nedvěd. K dispozici opět nebudou obránce Roman Čermák a dlouhodobě zraněný útočník Vojtěch Holenda. Trenéři nemohou počítat ani s Lukášem Burešem, který pojede s dorostem na utkání do Chomutova. Otazníky se vznášejí nad startem Jana Kuchty, který se v pozdních hodinách vrátí ze zápasu juniorky v Třemošné, Roberta Havláta, jenž kvůli zranění nedohrál duel na ledě Techniky Brno, a Petra Kuchty, který s týmem neodcestoval na Lužánky kvůli nemoci. Připraven naskočit do hry by tentokrát měl být forvard Daniel Pavelec.

V útočných řadách by se měl objevit Daniel Pavelec
(Foto: Luboš Vácha)

Sestavy z minulého utkání

HK Nový Jičín: Hořejší (Klimek) – J. Holáň, Gřesík, D. Holáň, Kuboš, Hruška, Dudáš – Olesz, Zdeněk, Tarnoczy – Gebauer (C), Flok, J. Sluštík (A) – Květoň, Škarka, Hudeček – Berka, Kafka, D. Handl – Hilšer.

BK Havlíčkův Brod: Č. Novák (Nedvěd) – J. Novák (C), Dvořák, J. Kuchta, Benák, Vacík, Krejčí – Tecl, Dymák, Bureš – Endál, Pártl, Kopic – Havlát, Valášek (A), Košťál – Voříšek (A).

Koho sledovat

Ďáblové odpálili v říjnu neskutečnou přestupovou bombu! Do jejich kádru zamířil Rostislav Olesz, který se stal největší druholigovou hvězdou. Aby taky ne! Osmatřicetiletý útočník odehrál osm sezon v NHL, kde oblékal dresy Floridy, Chicaga a New Jersey. Držitel bronzové medaile ze ZOH v Turíně zakotvil v Novém Jičíně po příchodu z extraligové Olomouce, kde strávil čtyři předešlé soutěžní ročníky. A v novém působišti zaří! V sedmnácti zápasech zaznamenal parádních 17 kanadských bodů (7+10). Fantastický duel prožil koncem listopadu proti Žďáru nad Sázavou, když režíroval výhru 6:2 čtyřmi přesnými zásahy a jednou asistencí. Ukáže svou šikovnost i proti Bruslařům?

(Foto: hc-havirov.cz)

Marek Kopic patří v jednadvaceti letech mezi nejtalentovanější hráče Havlíčkova Brodu, což potvrzoval už v předešlém soutěžním ročníku. V této sezoně už shrábl 20 kanadských bodů, když vstřelil 8 branek a připsal si 12 asistencí. Je tak po Marku Teclovi a Milanu Valáškovi třetím nejproduktivnějším útočníkem týmu. Perfektní zápas odehrál ve středu v Lužánkách, kde se na důležitém vítězství podílel dvěma přesnými trefami a jednou asistencí. Nastoupil ve druhém útoku po boku Lukáše Endála a Filipa Pártla, s nimiž úspěšně oprášil osvědčenou spolupráci z úvodní části soutěže. Defenziva Ďáblů si na něj musí dát dobrý pozor!

Poslední vzájemné utkání

Bruslaři naskočili do zápasu v Novém Jičíně naprosto pohádkově! Už v úvodní minutě doklepl vyraženou střelu Jana Nováka za záda gólmana Šimonů pohotový Luboš Voříšek. Ve 4. minutě bylo v havlíčkobrodském táboře ještě veseleji, když střelu Dominika Vacíka od modré čáry šikovnou tečí usměrnil do brány clonící Tomáš Křehlík. Hosté odjeli do kabiny po první třetině s dvoubrankovým náskokem v zádech a měli utkání rozehrané na tříbodový zisk.

Prostřední část se však Kraučukovu souboru vůbec nepovedla. Po chybě při přesilovce Havlíčkova Brodu našel Roman Maliník rozjetého Viktora Konečného, který se v samostatném úniku nemýlil. Těsně před druhou sirénou bylo vyrovnáno. Domácí předvedli krásnou a rychlou kombinaci, kterou dokonale vyšachovali celou soupeřovu defenzivu, a Viktor Konečný uklidnil kus černé gumy za Novákova záda. Broďáci nakonec nezískali ani bod, když ve 46. minutě při přesilovce skóroval od modré čáry dělovkou mezi Novákovy betony Petr Kuboš a vystřelil Ďáblům všechny tři body za těsný triumf 3:2.

HK Nový Jičín – BK Havlíčkův Brod 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

(Video: czechicehockey.tv)