12. 3. 2022 | Tomáš Sochor

Dorostenci trestali Hvězdu v přesilových hrách a zaslouženě vyhráli 6:1!

Po neúspěšném prvním zápase s Porubou doma havlíčkobrodští dorostenci přivítali Hvězdu Prahu. Hosté se v první třetině dostali do vedení, často ale faulovali, což přivedlo domácí zpět do utkání. Bruslaři ve druhé třetině vyrovnali, v té třetí pak nasázeli soupeři hned pět branek, díky čemuž vyhráli vysoko 6:1. (Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej)

Začátek utkání patřil Bruslařům, protože Hvězda se hned na úvod provinila dvěma fauly. V na sobě navazujících přesilovkách měl největší šanci Tadeáš Koubek, který těsně před brankářem tečoval nahození Radima Mrtky. Havlíčkobrodský útočník ale nasměroval puk mimo bránu. Vzápětí dostala výhodu početní převahy Hvězda, která nabízené šance využila. Střela Vojtěcha Spěváčka se od zadního mantinelu se štěstím odrazila na druhou stranu přesně na hůl Davida Ducháčka, jenž splnil jednoduchý úkol a doťukl kotouč do brány. Tempo hry se poté trochu snížilo. Hlavními aktéry byli gólmani, kteří spolehlivě mařili útočné akce soupeřů. Velké vzrušení přinesl závěr třetiny, kdy se nejdříve hosté ve vlastním oslabení dostali do přečíslení dva na jednoho. Vojtěch Spěváček nabil Jiřímu Dohnalovi, jehož střelu z první vychytal přesouvající se Matěj Beran. Jen o pár sekund později jel Josef Teplý sám na bránu. Jeho zakončení pod horní tyč šlo ale nad břevno Zavoralovy brány.

První minuty druhé části byly velmi divoké. Obě mužstva hýřila aktivitou, nechávala ale otevřená zadní vrátka. Nejvíce tak na ledě znovu zářili gólmani, kteří skvělými zákroky deptali útočníky soupeřů. Domácímu mužstvu se ale nakonec na Matyáše Zavorala podařilo najít recept. Ilarion Kuprijanov vybojoval u mantinelu puk, nahrál na osu hřiště Patriku Bakusovi, jenž se bleskurychle srovnal ke střele a k tyči namířenou ránou srovnal stav utkání. Hvězda se vzápětí mohla dostat zpět do vedení, kdy se zase ve vlastním oslabení dostala do přečíslení. Havlíčkobrodský gólman ale pokryl zakončení k tyči. V poslední minutě druhé periody hosté faulovali a sudí nařídil trestné střílení, k němuž se postavil Ilarion Kuprijanov. Ten si rychlou kličkou položil gólman, škvírku mezi betony již ale nenašel.

Do třetí třetiny vlétli Bruslaři jako uragán. Hned po čtyřiadvaceti sekundách Ilarion Kuprijanov zpoza brány nahrál před zařízení volnému Patriku Bakusovi, jenž z ideální pozice trefil pouze brankáře Hvězdy. Posléze šli hosté již po osmé na trestnou lavici a domácí trestali. Josef Teplý nabil na modrou Janu Vaněčkovi, jenž skvělou ránou prostřelil Matyáše Zavorala, který měl zakrytý výhled. O půlminutu později Havlíčkův Brod zvýšil svůj náskok. Artur Prchal vybojoval v rohu kluziště kotouč, nahrál na modrou Kryštofu Chymovi, jehož nahození sám tečoval mimo dosah brankáře.

Hosté mohli snížit, když dostali možnost hrát necelých třicet sekund přesilovku pět na tři, tu ale domácí ubránili a posléze si ze zápasu udělali gólové hody. Dvěma téměř totožnými brankami z přesilových her se prezentoval Josef Teplý. Ten dostal od obránce nahrávku na levý kruh, odkud dělovkou z první propálil přesouvajícího se brankáře. K prvnímu gólu mu asistoval Tadeáš Adam, na druhý nahrál Jan Vaněček. Bruslaři pak využili ještě jednu početní výhodu. Přesnou střelou zápěstím upravil od modré čáry skóre na konečných 6:1 Patrik Mrtka.

Extraliga dorostu

Branky a nahrávky: 27. Bakus (Kuprijanov), 44. Vaněček (Teplý, Kuprijanov), 45. Prchal (Chymo), 55. Teplý (Adam), 57. Teplý (Vaněček), 59. P. Mrtka (Ondruš, Nosek) – 8. Ducháček (Spěváček). Rozhodčí: Ivan Čuňočka – Roman Zídek, Ondřej Polák. Vyloučení: 5:11. Využití: 4:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 72. Střely na branku: 41:21 (12:6, 11:8, 18:7). Průběh utkání: 0:1, 6:1.

Beran (Ferdus) – Adam, Vaněček (C), P. Mrtka, Ondruš, R. Mrtka, Novotný, Chymo – Teplý (A), Kuprijanov, Bakus – Fiala, Koubek, Nosek – Nový, Bernard, Prchal – Smetánka.