8. 3. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové měli k úspěchu hodně blízko, ale Lvi nakonec dosáhli vítězného konce a získali i druhý bod

Havlíčkobrodská družina podala ve svém premiérovém vystoupení na ústeckém ledě velmi dobrý a bojovný výkon, po němž sice podlehla papírovému favoritovi ze severu Čech 2:4, ale její zdařilé počínání slibovalo další vyrovnanou partii a dávalo jí smělé výhlídky na zisk vytouženého triumfu, jímž by srovnala průběžný stav série před dvojzápasovým účinkováním v domácím prostředí Kotliny na 1:1 a vybudovala si hodně nadějnou pozici pro zbytek semifinálové bitvy. Brzy se ukázalo, že odhodlání vyhrát v doupěti Lvů není vůbec scestným přáním, když se bojovníci z Vysočiny ujali vedení a před závěrečnou dvacetiminutovkou dokonce vedli 2:1, jenže Severočeši předvedli spanilou jízdu a dvěma údery v závěru střetnutí srazili svého soka do kolen. Na severu Čech se tak znovu urodil výsledek 4:2, který znovu přál ve prospěch domácímu souboru.

Úvod utkání se nesl ve vyrovnaném duchu. O něco více hry měli domácí Lvi, ovšem Rebelové o sobě také dávali důrazně vědět, když se několikrát nebezpečně tlačili do zakončení z předbrankového prostoru, přičemž se vytvořilo před Francouzovou bránou pár nepřehledných skrumáží. Na začátku 4. minuty zastavil M. Ondráček za hranicí pravidel ústeckého forvarda Hampla a čekal ho za hákování dvouminutový pobyt na lavici hanby. Kdo sledoval premiérový díl semifinálové bitvy, v němž včera Severočeši využili hned čtyři hry v početní převaze, dobře věděl, že právě v této herní činnosti tkví asi největší síla Severočechů. Havlíčkobrodská družina si ale tentokrát dala velký pozor a první oslabení ustála bez úhony. Ústí nad Labem se ovšem touto cestou naladilo na příznivou útočnou vlnu a poblíž branky, jíž oproti včerejšímu duelu hájil od prvních minut gólman Slipčenko, si vytvářelo slibné šance k otevření gólového účtu.

Na přelomu 6. a 7. minuty rozkmital své rychlé nohy Mikulík, který si sjel až do předbrankového prostoru, kde posunul puk na svého parťáka Šagáta, jenž zazvonil svou ranou na Slipčenkovu tyčku. Ústecký nápor utnul na sklonku 8. minuty faul Ludvíka, který musel proti rychlému útoku hostů zatáhnout za záchrannou brzdu a pykal za to dvouminutovým trestem. Havlíčkovu Brodu ale nevyšla první přesilovka vůbec podle představ, když se kromě nebezpečnější rány z hole Knotka, jíž brankář Francouz dokázal zneškodnit, prakticky k ničemu vážnějšímu před ústeckou obranu neprobil. Lvi se ubránili a v plném počtu okamžitě začali pošilhávat po gólmanu Slipčenkovi, který měl rázem plnou výstroj práce s likvidováním ústeckých šancí. Nejvíce se zapotil při střeleckém pokusu z hole Ludvíka, který z ostrého úhlu trefil tyč brodské brány. Gólman Slipčenko tak měl stejně jako v posledním klání čtvrtfinále play-off proti Olomouci, kdy ho v Kotlině také několikrát zachránila dobře postavená branková konstrukce, znovu pořádnou dávku štěstí.

Severočeši tahali za delší konec pomyslného provazu, ale jako kdyby při dobývání soupeřovy defenzívy zapomněli na bránění svých zadních vrátek a Rebelové je za to brzy krutě potrestali. V 16. minutě měl gólman Francouz proti střele Jana Soldána zcela zakrytý výhled, z čehož profitoval šikovný mladík HYNEK ZOHOÉRNA, jenž po obdržení přihrávky využil hradby těl před brankou a svou přesnou střelou rozechvěl síťku za Francouzovými zády – 0:1. A s papírovým favoritem ze severu Čech to málem vypadalo ještě o poznání hůře, když se od půlky 18. minuty bránil po Šagátovu prohřešku se čtyřmi bruslaři v poli proti přesile hokejistů, kteří hájí havlíčkobrodské barvy. Ani tentokrát však svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák hru v početní převaze nezúročili ve svůj prospěch, čímž by navýšili svůj nejtěsnější náskok a dostali svého silného soka do svízelné situace.

Do prostřední části naskočili Lvi s obrovským odhodláním a chutí do hry, když se pokoušeli co nejdříve srovnat s bojovníky z Kotliny krok. A toho dosáhli už po několika desítkách sekund. V zárodku 22. minuty zavezl David Pojkar puk do útočného pásma, kde vybídl ideálním pasem ke skórování JANA ALINČE, jehož tvrdá rána zapadla do sítě za Slipčenkovými zády – 1:1. Pokračovalo se v bojovné a vyrovnané partii, při níž se oba soupeři pravidelně střídali v diktování tempa hry a vydatně zaměstnávali oba maskované muže. V průběhu 28. minuty se nemazal s kotoučem na holi brodský forvard Knotek, který z uctivé vzdálenosti místo nahrávky vypálil přímo na branku a pořádně vystrašil gólmana Francouze, za jehož zády cinkla horní tyčka. Na pomezí první a druhé půlky střetnutí zaujal z řad Rebelů nepopulární místo za hokejovým katrem útočník Stromko, a nechtěně tak daroval Lvům další přesilovou hru, s jejichž proměňováním Severočeši nemívají větší problémy.

Ústečtí střelci nelenili a od začátku tlačili oslabeného soupeře v hloubi jeho obranného pole, přičemž posílali na Slipčenkovu bránu jeden nebezpečný projektil za druhým. Rebelové v náročné zkoušce obstáli a znovu jim k tomu pomohla dobře postavená tyčka, jež opět chytala za gólmana Slipčenka. Havlíčkův Brod se ocitl zanedlouho v plném počtu hráčů na ledové ploše, po čemž vykouknul ze své obranné ulity a podruhé bez varování skóroval. Na konci rychlého protiútoku obdržel přesný pas z hole Michala Kempného rozjetý JAN KNOTEK, jenž dokonale využil polohy vyjetého brankáře Francouze a mazaným obloučkem vrátil svému týmu těsné vedení – 1:2.

Na hrací ploše se potom výrazně přiostřilo, ale rozhodčí nechtěli narušovat plynulost hry, a dobrovolně se tak zřekli hlavních rolí, z nichž by museli posílat hráče obou táborů často na trestnou lavici. V úplném závěru druhé třetiny se tomu ovšem stejně nevyhnuli, když za zdržování hry udělili dvě trestné minuty brodskému Švaňhalovi. Domácí soubor se usilovně snažil ještě uštědřit Rebelům tvrdý políček v podobě vyrovnávací trefy do šatny, ale to se mu už pod časovým presem nepovedlo.

Ústí nad Labem otevíralo závěrečné dějství zbytkem své přesilové hry, jenže na aktivní obranu svého houževnatého a bojovného soupeře nenašlo účinný recept. Zanedlouho se probíjel do gólové šance agilní forvard Šagát a havlíčkobrodskému zadákovi Soldánovi nezbylo nic jiného, než ho zastavit za hranicí pravidel. Bojovníci z Kotliny si vzali ponaučení z premiérového dílu semifinálového souboje a tentokrát zodpovědným bráněním nedopřáli ústeckým hráčům ani centimetr ledu zadarmo. Lvi na tuhý odpor svého soupeře zareagovali častější střelbou, jenže ani tou gólového efektu, jenž by jim zajistil kýžené vyrovnání, nedocílili. Zpytovat svědomí ze slibné příležitosti, jíž nepřetavili v blahodárné ovoce, ovšem dlouho nemuseli, protože po urputné a trpělivé snaze dosáhli svého úkolu, když nakonec přece jen prostřelili brankáře Slipčenka.

Ve 49. minutě adresoval pas Jan Klobouček do prostoru za brankou, kde se ho zmocnil Robin Hanzl a povedenou přihrávkou vyzval k vyrovnání najíždějícího MARTINA ŠAGÁTA, který se zhostil role kanonýra na výbornou a rozjásal ústecké publikum v ochozech Zlatopramen Arény – 2:2. Radost Severočechů ze vstřelené branky ale záhy poněkud opadla, protože svým spoluhráčům přidělal vrásky na čele vyloučený útočník Roubík. Hosté se snažili vybojovat zpět ztracené vedení, které by jim dávalo hodně dobrou výchozí pozici do závěrečné desetiminutovky základní hrací doby, jenže naráželi na kompaktní blok bránících Lvů, kteří je pustili jen ke střele Knotka, který hýřil aktivitou a nasměroval puk ze své hole do Francouzových betonů. Ústí nad Labem se pokoušelo překlopit misky rovnoramenných vah poprvé na svou stranu, jenže neúspěšně. V cestě jim stála nepřená rozehrávka, jež vytvářela slibné palebné pozice pro havlíčkobrodské střelce.

Havlíčkobrodská družina touto cestou získala na svou stranu výraznou územní převahu a měla navrch, ovšem Lvi využili jejich zaujaté pozornosti na ofenzívu a po založení bleskového kontru bez slitování udeřili. V úvodu 57. minuty se ujal puku zkušený bek Jan Klobouček, jenž prokázal dobou stabilitu a puk si hlídal před dotírajícím protihráčem, po čemž se natlačil až do předbrankového prostoru, kde ale nedokázal z tísně zakončit a jeho úlohu musel převzít ROK PAJIČ, jehož projektil překonal brankáře Slipčenka a zapadl do brodské svatyně – 3:2. Zaskočení Rebelové si vyžádali oddechový čas a vsadili vše na jednu kartu závěrečnou power-play, jenže zkušený kádr Severočechů těžce vydobyté vedení už nepustil. Navíc v poslední minutě fauloval Voj. Němec, kterého ještě svorně doprovodil do hokejového vezení osobním trestem na 10 minut kanonýr Holec.

Lvi se nenechali dvakrát pobízet a využili nabídnutou přesilovku, čímž zatloukli čtvrtý hřebíček do rakve Rebelů. Pouhé tři sekundy před třetí sirénou dopravil puk do opuštěné brány JAROSLAV ROUBÍK a stanovil výsledku konečnou podobu – 4:2. Havlíčkův Brod tak znovu opouštěl led v roli poraženého a k vytouženému vítězství měl hodně blízko, když sehrál s jedním z nejsilnějších prvoligových soupeřů naprosto vyrovnanou partii a prohrál díky dvě inkasovaným brankám v úplném závěru druhého střetnutí. Po závěrečné siréně tak svítil na tabuli stejně jako po prvním měření sil stav 4:2 ve prospěch domácího Ústí nad Labem, které s ujalo vedení v sérii 2:0. Semifinálová bitva se teď stěhuje na Vysočinu, kde havlíčkobrodská Kotlina hostí začátkem víkendu další dvě klání.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jonáš Fiedler 0 0 0 0 0
Martin Hadrava 0 0 0 0 0
Miroslav Holec 0 1 1 0 10
Michal Kempný 0 1 1 0 0
Jan Knotek 1 1 2 0 0
Daniel Krejčí 0 0 0 0 0
Václav Meidl 0 0 0 -1 0
Marian Morava 0 0 0 -2 0
Vojtěch Němec 0 0 0 -1 2
Martin Ondráček 0 0 0 0 2
Jan Soldán 0 1 1 1 2
Aleš Sova 0 0 0 -1 0
Jakub Stromko 0 0 0 0 2
Petr Šenkeřík 0 0 0 0 0
Petr Štěpánek 0 0 0 0 0
Ondřej Švaňhal 0 0 0 -1 2
Petr Vošmik 0 0 0 0 0
Martin Zábranský 0 0 0 -1 0
Petr Zítka 0 0 0 0 0
Hynek Zohorna 1 0 1 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Robert Slipčenko 59 0 3 43 0 0

Ohlasy k utkání

SF2, úterý 8.3.2011 od 18:00
Ústí nad Labem
4:2
(0:1, 1:1, 3:0)
Ústí n. L. - Havl. Brod
1. liga

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 22. Alinč (Pojkar), 49. Šagát (Hanzl, Klobouček), 57. Pajič (Klobouček, Alinč), 60. Roubík (Černý) - 16. Zohorna (Soldán, Knotek), 36. Knotek (Holec, Kempný). Rozhodčí: Vampola, P. Přikryl - Dančišin, Matějček. Delegát: Stulák. Vyloučení: 3:5, navíc Holec (HBR) 10 min. NESP. Využití: 1:0. Diváci: 3 750. Střely na branku: 47:30 (11:8, 19:11, 17:11). Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2. Zakázaná uvolnění: 7:6. Ofsajdy: 0:5. Vyhraná vhazování: 35:37 (10:6, 13:14, 12:17).

Sestavy

Ústí n. L.

Francouz – J. Jeřábek, Pojkar, L. Poživil, Vobořil, do 40. P. Hořava, do 40. Gureň, Klobouček, K. Černý - Mikulík, Roubík, Šagát – do 40. Sklenička, Alinč, Hampl – do 40. Čurilla, Pajič, Ludvík – do 40. Kloz, R. Hanzl, Handlovský.

Havl. Brod

Slipčenko – Soldán, Kempný, Morava, Sova, Šenkeřík, Vošmik, od 59. Zítka, Krejčí – Ondráček, Voj. Němec, Fiedler – V. Meidl, Knotek, Holec – H. Zohorna, Zábranský, Švaňhal – P. Štěpánek, Stromko, Hadrava.

Tabulka

# Tým Z V VP PP P B
1 Havířov 22 18 0 3 1 57
2 Vyškov 22 13 1 2 6 43
3 Hodonín 22 9 5 1 7 38
4 Nový Jičín 21 10 2 1 8 35
5 Žďár nad Sázavou 22 10 1 2 9 34
6 Opava 21 9 3 0 9 33
7 Havlíčkův Brod 21 9 1 1 10 30
8 Kopřivnice 23 5 4 4 10 27
9 Šumperk 22 6 3 3 10 27
10 Velké Meziříčí 23 7 1 3 12 26
11 Valašské Meziříčí 22 4 3 4 11 22
12 Technika 21 7 0 0 14 21

Aktuality

Napsali o nás

Úterý 5. prosince | Hokej mě pořád baví, říká Novák. Mluví o Brodu, Slavii i mladých, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Přeložení zápasu

Bruslaři měli krátce po Novém roce ve středu 3. ledna 2024 hrát v rámci 26. kola ve Žďáře nad Sázavou, kluby se ale domluvily na přeložení utkání. Derby ve Žďáře nad Sázavou se odehraje v novém termínu až ve středu 31. ledna 2024.

Odložení zápasu

Bruslaři se dnes 2. prosince měli utkat proti Novému Jičínu, zápas je ale kvůli sněhové kalamitě odložen. O náhradním termínu tohoto utkání vás budeme informovat.

Změna času utkání

Začátek utkání v Havířově, který se odehraje v sobotu 25. listopadu, byl posunut z původních 17:00 nově na 14:00.

Pozor, změna pořadatelství

V sobotu 28. října hrajeme venku. Utkání v Kopřivnici startuje v 17:00.

Napsali o nás

Neděle 10. září | Novák bilancuje: Bude to znít divně, ale nejvíc se mi líbilo v Rusku, píše se na serveru idnes.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Partneři klubu