12. 3. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové ani napodruhé v Kotlině nezastavili rozjeté Lvy a veleúspěšná sezona pro ně končí

Havlíčkobrodští Rebelové měli před čtvrtým dílem semifinálového souboje s ústeckými Lvy jasný úkol: za každou cenu zvítězit. V případě zisku prvního triumfu v sérii by totiž odvrátili úvodní ze tří soupeřových mečbolů, čímž by si ještě prodloužili probíhající prvoligovou sezonu. Ani čtvrté vzájemné střetnutí nevybočilo z rámce celého semifinále, když opět nabízelo fanouškům obou táborů atraktivní a napínavou podívanou. Bojovníci z Kotliny se snažili urvat alespoň jeden bodík proti silným Severočechům a potěšit touto cestou své věrné příznivce, jenže Lvi od začátku kráčeli pevným krokem za svým cílem a po vítězství 5:2 mohli radovat s početnou skupinkou svých fanoušků z postupu do finále, které se ponese v severočeské režii. Hokejisté zpod Střekova totiž svedou klíčovou bitvu v prestižním derby s konkurenčním Chomutovem. Pro Rebely končí veleúspěšná sezona, za kterou si zaslouží hlubokou poklonu.

Úvod už v pořadí čtvrtého střetnutí semifinálové série vyzněl lépe pro havlíčkobrodské barvy, které usilovně a trpělivě dobývaly útočné pásmo. Narážely ale při této činnosti na pevný ústecký val, který zodpovědně bránil území kolem svého gólmana Francouze. Po jednom z havlíčkobrodských útočných výpadů se však proti hokejovým pravidlům provinil faulující útočník Pajič a nabídl nechtěně Rebelům premiérovou hru v početní převaze. Ta začala z pohledu bojovníků z Kotliny hodně rozpačitě, jenže nakonec se povedlo domácím hráčům zaujmout přesilovkové postavení, ze kterého zasadili svému soupeři ze severu Čech první ránu. Ke konci 3. minuty přiťukl Marian Morava na modré čáře puk Vojtěchu Němcovi, jehož ostrá rána z mohutného nápřahu byla ještě mezi kruhy tečována, což zaskočilo gólmana Francouze a celou ústeckou obranu, z čehož naopak těžil MIROSLAV HOLEC, k němuž se kotouč odrazil, a z mírného úhlu na pravé straně uklidil puk k bližší tyčce – 1:0. Hosté zareagovali na havlíčkobrodský úder tím nejlepším možným způsobem, když v útočné fázi pořádně přitopili pod kotlem a začínali nepříjemně dotírat na gólmana Slipčenka.

Prověřovat pozornost maskovaného muže v soupeřově brance nezapomínali ani bojovníci z Kotliny a fanoušci v ochozech mohli sledovat oboustranně vyrovnanou partii, v níž postupem času přece jen získávali územní převahu Lvi. Vyrovnání tak na sebe nenechalo dlouho čekat. Na sklonku 6. minuty se Ústí nad Labem nastěhovalo do útočného pásma, kde puk putoval po ose Jaroslav Roubík - Milan Mikulík - DAVID LUDVÍK, přičemž posledně jmenovaný obdržel nahrávku do prostoru mezi kruhy a pohotovou ranou zápěstím odrazem o pravou tyčku gólmana Slipčenka srovnal s Rebely krok – 1:1. Bojovníci z Kotliny se pokusili o rychlou odpověď a po ráně Fiedlera z levé strany, jíž lapil gólman Francouz do náruče, si brzy vynutili další faul Severočechů. Potrestaného forvarda Skleničku ovšem svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák nevyhnali předčasně z hokejového vězení. Proti oslabenému protivníkovi si sice vypracovali slibné příležitost, jenže ztroskotali na pozorném brankáři Francouzovi, jenž nepustil puk za svá záda. Na přelomu první a druhé půlky úvodní dvacetiminutovky Ústí nad Labem vytvořilo kolem Slipčenkovy branky pořádný zmatek a tlačilo se přes rozhozenou brodskou obranu do zakončení zblízka, jenže Rebelové nakonec situaci ustáli.

Neobešlo se to však bez nedovoleného zákroku a po odpískání zaujal nepopulární místo na lavici hanby obránce Soldán. Tým zpod Střekova se pravidelně dostával do Slipčenkovy blízkosti, kde rozvíjel svou přesilovkovou kombinaci, jenže narážel na bojovnou a pevnou defenzívu Rebelů, kteří nedali svému soupeři ani kousek volného prostoru zadarmo a často vyhazovali puky do bezpečného prostoru ve Francouzovu hájemství. Soubor z Vysočiny se sice ubránil bez úhony, jenže jeho sok ze severu Čech nekompromisně udeřil při hře s plným počtem hráčů na ledové ploše. Ve 14. minutě do předbrankového prostoru obdržel od Jana Kováře nahrávku ROK PAJIČ, přičemž využil dostatek času a prostoru kolem sebe ke gólovému zakončení, když vyprodukoval z mírného úhlu na levé straně ostrou a chirurgicky přesnou ránu, která zapadla přesně pod horní Slipčenkovu tyčku – 1:2. Rebelové se znovu pokoušeli na obdržený gól bleskově zareagovat, když se nastěhovali do útočného pásma, jenže zde o puk přišli a Lvi založili rychlý brejk, na jehož konci se ocitl před gólmanem Slipčenkem Šagát, ale v těžké pozici tísněn protihráči při svém blafáku nepřehodil jeho betony.

Za záchrannou brzdu zatáhl Vošmik, který obdržel 2 minuty za hákování. Ústí nad Labem se nedala upřít neutuchající útočná snaha, jenže domácí se prezentovali účinnou obranou. Ústecké trápení nebralo konců, když se útoky Lvů se rozbíjely o havlíčkobrodskou obranu na modré čáře jako vysoké vlny o ostrý útes, přičemž Rebelové neustále vyhazovali puky do Francouzova hájemství. Havlíčkobrodská trestná lavice ovšem nestačila po Vošmikovu odchodu ani pořádně vychladnout, když obsluha musela znovu otevírat její dvířka. Na sklonku 18. minuty Rebelové totiž špatně střídali a dvouminutový trest odpykával z jejich řad Švaňhal. Obrázek z předešlé hry v početní převaze Severočechů se ale prakticky opakoval a na stavu 2:1 ve prospěch Lvů už se do první sirény nic nezměnilo.

Prostřední část začala počátečním oťukáváním, když se oběma soupeřům nedala upřít snaha směrem dopředu, jenže první housle hrály obě pozorné a pečlivé obrany. Hra se více rozhýbala až v průběhu 25. minuty, kdy se proti hokejovým pravidlům provinil brodský zadák Sova. Zhruba za minutu po jeho odchodu do dvouminutového hokejového vězení byla k vidění zakončení na obou stranách. Nejdříve v nadějném úniku trefil M. Ondráček svou ranou z levého kruhu jen Francouzovo rameno, po čemž na druhé straně při přesilovkové kombinaci našel Alinč hezkým pasem z vrcholu pravého kruhu v předbrankovém prostoru osamoceného Kováře, jehož ránu bez přípravy vyrazil rychle se přemisťující gólman Slipčenko do bezpečí. Havlíčkův Brod čekal i tentokrát nápor Lvů bez toho, aby brankář Slipčenko kapituloval, a okamžitě zavelel do útoku, z čehož vzešla jeho další velká šance. V závěru 27. minuty na modré čáře vypálil obránce Pavlík a jeho ostrá rána neprošla skrumáží těl v předbrankovém úemí, kde se nejrychleji zorientoval Švaňhal, otočil se čelem k brance a v pádu nastřelil po ledě z těžké pozice Francouzův beton.

Tento okamžik jako kdyby s sebou přenesl hluboký zlom v aktuálním rozpoložení sil na ledové ploše, protože Severočeši zařadili v ofenzivní fázi vyšší rychlostí stupeň, čímž sevřeli havlíčkobrodskou družinu pod enormní tlak, plný nebezpečných situací v blízkosti brankáře Slipčenka. Ten vytasil ze svého arzenálu skvělý zákrok na začátku 29. minuty, když do předbrankového prostoru obdržel nahrávku volný Kovář a zblízka nastřelil jen připravené betony maskovaného muže v brankovišti Rebelů. A zhruba za minutu nabídli oba aktéři divákům další minisouboj, který vyhrála maskovaná opora bojovníků z Kotliny. Ústecký forvard, který obdržel do předbrankového území nahrávku, tentokrát zblízka přestřelil horní tyčku brodské brány. Poté převzali na chvíli otěže do svých rukou Rebelové, kteří nebezpečnou sprškou tvrdých projektilů prověřili Francouzovu pozornost. Paradoxně ale po narůstajícího tlaku sami inkasovali.

Ve 32. minutě se Severočeši usadili na dlouhou dobu v útočném pásmu a ze své kombinace vytěžili vstřelenou branku, když po přiťuknutí Davida Ludvíka prostřelil gólmana Slipčenka z levého kruhu k bližší tyčce JAKUB JEŘÁBEK – 1:3. Lvi ovšem věnovali Rebelům prakticky okamžitě hru v početní převaze a skvělou možnost k umazání přesné polovičky nabytého manka. V tom se ale havlíčkobrodské družině vůbec nedařilo podle představ, když ústecká defenzíva pracovala spolehlivě a s vysokou úspěšností zastavovala její útočnou snahu. Přesto si Havlíčkův Brod vytvořil nadějnou šanci, když se dostal do nadějného přečíslení a Šenkeřík hledal z levého kruhu před branku sjíždějícího Holce, který sice obdržel prudký pas, ale v tísni neusměrnil bez přípravy puk na branku a o kousek minul levou tyčku gólmana Francouze. Hosté potom převzali iniciativu zpět do svých rukou a s obrovskou vervou tloukli do havlíčkobrodské defenzívy, která měla plné ruce práce, ovšem také brodský tábor se zanedlouho probíjel do Francouzovy blízkosti.

Nakonec Ústí nad Labem chvíli úspěšně kombinovalo v útočném postavení, jenže ztratilo puk a s důrazem to přehnal útočník Šagát, který zastavil rodící se brejk Rebelů ve středu hřiště podražením. Jeho nedovolený zákrok a následující dvouminutový trest přivál do havlíčkobrodských plachet příznivý vítr, čehož využili Rebelové ke snížení. Na začátku 38. minuty po nahrávce Jana Knotka vypálil z vrcholu kruhů Roman Vondráček, jehož ostrou ránu vyrazil gólman Francouz betony jen do prostoru vedle sebe přesně na hůl číhajícího MIROSLAVA HOLCE, který z mírného úhlu na pravé straně a zblízka pohotově skóroval k bližší tyčce – 2:3.

Začátek závěrečného dějství se také nesl v opatrném duchu, přičemž se oba tábory příliš nehrnuly do útočného pásma. Nejvíce vidět tak byly opět obě důsledné defenzívy, které opět zastávaly hlavní role. Čtyřiatřicátá minuta s sebou přinesla dvouminutový prohřešek kapitána Moravy, po němž museli Rebelové znovu čelit nacvičenému přesilovkovému kolotoči Severočechů. Havlíčkobrodští bojovníci ale znovu předvedli poctivou práci směrem dozadu a sklidili za ni zaslouženou odměnu, když znovu ubránili obávanou ústeckou disciplínu v podobě nebezpečných přesilovek. Hokejisté na obou stranách v následujících minutách pomyslné barikády servírovali fanouškům v ochozech Kotliny zajímavou a vyrovnanou podívanou, při níž oba gólmani museli být stále ve střehu. Tento nerozhodný poměr sil v ledovém ringu nakonec vnesl radost do ústeckého tábora, který se ujal znovu dvoubrankového náskoku. V 52. minutě čelil Havlíčkův Brod kolem své branky velkému tlaku a když už se zdálo, že největší nebezpečí zažehnal, protože u levé Sličenkovy tyčky byl v přesile a kontroloval puk, ponechal ústeckým útočníkům dostatek místa a ti toho využili, když po Martinu Šagátovi prostrčil puk podél Slipčenkova těla do sítě zblízka ROBIN HANZL – 2:4.

Rebelům ještě svitla naděje na zdramatizování nepříznivého vývoje střetnutí, když v 54. minutě fauloval ústecký kapitán Klobouček, kterého zanedlouho následoval v cestě za katr také zadák Poživil. Domácí hráči měli rázem k dispozici nadějnou možnost ke skórování při dvojnásobné přesilovce, jenže zkušený kádr Lvů pravidelně kouskoval havlíčkobrodskou útočnou snahu a nakonec se dokázal ubránit. Kotlina se už v závěrečných minutách utkání loučila s veleúspěšnou sezonou svých oblíbených Rebelů, když Lvi definitivně potrhli svou nadvládu a konečný triumf. Na začátku poslední minuty našel Milan Mikulík našel hezkou nahrávkou v prostoru mezi kruhy DAVIDA LUDVÍKA, který razantní a přesnou ranou k pravé tyčce brodské brány nedal gólmanovi Slipčenkovi žádnou šanci – 2:5.

Po závěrečné siréně tak panovala radost na obou stranách. Havlíčkobrodští fanoušci slavili společně s hokejisty svého milovaného klubu konec velmi podařené sezony, zatímco Ústí nad Labem zachvátila postupová euforie do prvoligového finále, které ještě okoření prestižní souboj s konkurenčním Chomutovem.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jonáš Fiedler 0 0 0 -2 0
Martin Hadrava 0 0 0 -2 0
Miroslav Holec 2 0 2 0 0
Michal Kempný 0 0 0 -1 0
Jan Knotek 0 1 1 0 0
Václav Meidl 0 0 0 -1 0
Marian Morava 0 1 1 -3 2
Vojtěch Němec 0 1 1 -1 0
Martin Ondráček 0 0 0 -1 0
Jan Pavlík 0 0 0 -1 0
Jan Soldán 0 0 0 -1 2
Aleš Sova 0 0 0 -3 2
Jakub Stromko 0 0 0 0 0
Petr Šenkeřík 0 0 0 -1 0
Ondřej Švaňhal 0 0 0 -2 0
Roman Vondráček 0 1 1 0 0
Petr Vošmik 0 0 0 0 2
Martin Zábranský 0 0 0 -4 0
Hynek Zohorna 0 0 0 -2 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Robert Slipčenko 60 0 5 40 0 0

Ohlasy k utkání

SF4, sobota 12.3.2011 od 17:00
Havl. Brod
2:5
(1:2, 1:1, 0:2)
Havl. Brod - Ústí n. L.
1. liga

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 3. Holec (Voj. Němec, Morava), 38. Holec (Vondráček, Knotek) - 6. Ludvík (Mikulík, Roubík), 14. Pajič (Kovář), 32. Jeřábek (Ludvík), 52. R. Hanzl (Šagát), 60. Ludvík (Mikulík, Pojkar). Rozhodčí: Tomáš Horák, Petr Lacina – Milan Štofa, Václav Beneš. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1724. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:5.

Sestavy

Havl. Brod

Slipčenko (Suchan) - Šenkeřík, Morava "C", Zítka, Sova, Vošmik, Soldán, Pavlík, Kempný - Zábranský, Holec, Knotek, Stromko, Švaňhal, Vondráček "A", Zohorna, Fiedler, Voj. Němec "A", V. Meidl, Hadrava, M. Ondráček.

Ústí n. L.

Francouz (Orct) - Jeřábek, Poživil, Černý, Klobouček "C", Gureň, Hořava, Pojkar "A", Vobořil - Diviš, Mikulík "A", Sklenička, Alinč, Roubík, Hampl, Kovář, Šagát, Handlovský, Pajič, R. Hanzl, Ludvík.

Tabulka

# Tým Z V VP PP P B
1 Havířov 39 32 2 4 1 104
2 Vyškov 39 24 4 3 8 83
3 Opava 38 18 5 2 13 66
4 Hodonín 39 15 7 2 15 61
5 Havlíčkův Brod 39 17 2 1 19 56
6 Nový Jičín 39 16 3 2 18 56
7 Žďár nad Sázavou 38 15 1 3 19 50
8 Kopřivnice 39 10 6 6 17 48
9 Šumperk 39 10 6 6 17 48
10 Technika 39 14 1 2 22 46
11 Velké Meziříčí 39 12 2 3 22 43
12 Valašské Meziříčí 39 8 3 8 20 38

Aktuality

Napsali o nás

Středa 14. února | Kapitán áčka i juniorky je Kuchta, směje se zadák Brodu. Jak zvládl tým proměnu?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Charitativní aukce

Asociace druholigových klubů ledního hokeje spustila charitativní aukci artefaktů z Utkání Hvězd, které se konalo v Příbrami. Výtěžek z aukce věnuje Asociace do projektu "Nemysli jen na sebe", který spravuje Společnost DUHA, Nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov.

Přeložení zápasu

Bruslaři se v sobotu 2. prosince měli utkat v rámci 20. kola proti Novému Jičínu, zápas byl ale kvůli sněhové kalamitě odložen. Utkání se tak odehraje v náhradním termínu v pátek 2. února od 18:00.

Napsali o nás

Úterý 5. prosince | Hokej mě pořád baví, říká Novák. Mluví o Brodu, Slavii i mladých, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Přeložení zápasu

Bruslaři měli krátce po Novém roce ve středu 3. ledna 2024 hrát v rámci 26. kola ve Žďáře nad Sázavou, kluby se ale domluvily na přeložení utkání. Derby ve Žďáře nad Sázavou se odehraje v novém termínu až ve středu 31. ledna 2024.

Odložení zápasu

Bruslaři se dnes 2. prosince měli utkat proti Novému Jičínu, zápas je ale kvůli sněhové kalamitě odložen. O náhradním termínu tohoto utkání vás budeme informovat.

YouTube

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Partneři klubu