12. 11. 2023 | Milan Sochor

Památná derby: Debakl, charita či rozlučka. Kdo ozdobil svůj debut gólem proti Žďáru?

V nové druholigové éře Havlíčkova Brodu patří mezi nejatraktivnější zápasy derby se Žďárem nad Sázavou. Od sezony 2015/2016 spolu krajští rivalové odehráli 28 ligových utkání. Na konci 16 z nich se radovali Broďáci, 12 zápasů dotáhli do vítězného konce žďárští hokejisté. Připomeňme si společně několik památných duelů.

První derby po devíti letech

Naposledy se Broďáci před prvoligovou érou utkali se Žďárem 5. února 2006. Bylo to poslední kolo základní části postupové sezony. Má dokonce dva pamětníky ze současných soupisek obou rivalů. Plamen na hrudi už v té době nosil Martin Pleva, na druhé straně zápas odehrál také Lukáš Endál.

Od té doby se tyto kluby z Vysočiny utkaly až 21. listopadu 2015. To bylo pro Kotlinu po těžkých posledních sezonách v první lize, ve kterých i vinou špatných výsledků chodila na hokej jen hrstka nejvěrnějších, parádní oživení. První derby po devíti letech si nenechalo ujít 1 053 fanoušků. Byla to druhá nejvyšší domácí návštěva v sezoně, více lidí přišlo už jen na poslední domácí zápas v play off s Táborem.

Bruslaři navíc před fantastickou kulisou zvítězili 3:2. O góly se postarali Lukáš Endál, Miroslav Třetina a Patrik Přidal.

Sladký debut Michala Teplého

O sezonu později od prvního derby v nové druholigové éře na sebe krajští rivalové narazili ve čtvrtfinále play off. V sezoně, v jejíž základní části ovládli všechny čtyři zápasy hokejisté Žďáru nad Sázavou. Ve druhém utkání této série play off zvítězily Plameny vysoko 8:3 a vyrovnaly tím čtvrtfinále na 1:1. Nepovedený zápas měl navíc dohru u disciplinární komise, která vystavila stopku kapitánovi Miroslavu Třetinovi na další dva duely.

S Bruslaři to v tu chvíli nevypadalo dobře. Tým se ale semkl a bojoval i za potrestaného kapitána. Na křídle druhého útoku při Třetinově absenci dostal prostor v té době starší dorostenec Michal Teplý, který platil ve své kategorii za obávaného střelce. Mužského hokeje se nezalekl a prosadil se i v takto důležitém klání. I díky jeho gólu z konce druhé třetiny zvítězili Broďáci 4:1 a v sérii hrané na tři vítězná utkání vybojovali mečbol.

Euforie z postupu do semifinále

Čtvrtfinálová série pokračovala duelem na Bouchalkách. Přestože se vedení ujali svěřenci Romana Kaňkovského s Ladislavem Fixou, čtvrtfinále nebylo daleko od rozhodujícího pátého zápasu. Žďár totiž během třetí třetiny otočil skóre a těsný náskok držel téměř až do konce.

Jenže Bruslařům vyšel risk bez brankáře, Patrik Přidal šikovnou tečí vyrovnal 11 sekund před koncem. V prodloužení pak rozhodl po necelých sedmi minutách Lukáš Endál gólem na konečných 3:2p a havlíčkobrodští hokejisté společně s plným sektorem fanoušků společně prožívali jednu z nejhezčích oslav postupu.

Nejvyšší výhra v derby

Den válečných veteránů oslavili v sezoně 2017/2018 havlíčkobrodští hokejisté po svém. První třetina ještě nenasvědčovala tomu, co se teprve mělo stát. Skončila nerozhodně 1:1. Od druhé periody ale začali Bruslaři střílet jeden gól za druhým a skóre se zastavilo až na konečném výsledku 8:1. Jedná se tak o nejvyšší triumf Broďáků nad Žďárem minimálně za posledních 20 let. Hattrickem se blýskl před 1 602 fanoušky Lukáš Endál.

První derby pro Terezku

Cílem Bruslařů není jen dělat radost fanouškům, ale také pomáhat. Pomoc potřebovala i malá Terezka, které byla v jejích 5 týdnech diagnostikována dětská mozková obrna. Díky sponzorům i oběma klubům a jejich fanouškům se podařilo Terezku podpořit finančním darem v hodnotě 80 233 Kč. Charitativní derby se opakovalo i v následující sezoně. Bruslaři v něm hráli ve speciálních růžových dresech a pomohli vybrat 133 000 Kč. Malá bojovnice se bohužel na konci letošního září dostala do vážného stavu kvůli ošklivé chřipce, které podlehla.

Superstar se rozloučila

Derby hrané 16. listopadu loňského roku bylo speciální nejen pro fanoušky, ale především pro Miroslava Třetinu. Ikona klubu naskočila do ještě jednoho soutěžního utkání, aby se rozloučila se svojí parádní kariérou. To, jakou je pro Havlíčkův Brod Míra Třetina osobností, dokazuje návštěva 1 260 fanoušků, která byla zdaleka nejvyšší v celé sezoně. Spoluhráči pomohli naší Superstar rozloučit se s hráčskou kariérou vítězstvím 4:3p.

Miroslav Třetina se po své rozlučce s hráčskou kariérou do klubu brzy vrátil. Na konci dubna byl zvolen novým předsedou klubu a později se stal také jedním ze tří jednatelů A-týmu.

Bruslaři ve středu 15. listopadu odehrají domácí derby se Žďárem, které bude pro Miroslava Třetinu první v Kotlině v nové pozici. Superstar pro vás k této příležitosti chystá překvapení. Těšte se na originální show během první přestávky.

Nenechte si derby ujít. Vstupenky jsou již v prodeji! Pořiďte si vstupenku na Žďár online už teď. Prvních 50 kupujících získá lístek na sobotní zápas s Valašským Meziříčím zdarma!