27. 12. 2012 | Ladislav Vácha

Rebelové zvládli dramatickou bitvu o něco lépe, slaví dva body

Po porážce v Jihlavě a krátké vánoční přestávce čekalo Rebely další derby Vysočiny. Tentokrát proti rozjeté Třebíči, jež do Kotliny přicestovala v roli pátého týmu prvoligové tabulky a se sérií tří vysokých výher v řadě. V sestavě Havlíčkova Brodu se představily hned dvě nové tváře, obránce Ondřej Starý a útočník Pavel Blažek, jenž už brodský dres v minulosti oblékal. Po bezbrankové úvodní dvacetiminutovce se nejdříve radovali domácí, když se v prostřední části ujali dvoubrankového vedení, jenže Horácká Slavia díky výtečnému finiši prostřední části vyrovnala. Po nerozhodném závěrečném dějství se hrálo prodloužení, v němž trefil vítězství domácích Milan Kostourek.

1. třetina – Slibné šance se urodily, ale nebyly využity

Úvodní desítky sekund se odvíjely v havlíčkobrodské režii, ale hned jak se Třebíč dostala do útočného pásma, byla z toho obrovská šance. Při situaci 2 na 2 vzal na sebe zodpovědnost Tomáš Kaut, jehož střela zazvonila na bližší tyčku, jíž měl ale brankář Suchan pokrytou. Ve 4. minutě se stal prvním vyloučeným zápasu David Rangl, ale Rebelům se první přesilovka příliš nepovedla, když se přes důslednou soupeřovu obranu probíjeli do zakončení jen minimálně. Pokračovalo se ve vyrovnaném duchu, když se kotouč rychle stěhoval od jedné branky ke druhé. V půlce první třetiny se ocitli v hodně slibné příležitosti i domácí, když Ladislav Rytnauer hledal při nadějném úniku Martina Ondráčka, ale jeho zpětná nahrávka našla jen hůl třebíčského obránce.

Hodně horko bylo i na druhé straně, kde Eduard Kadela nahodil zpoza branky puk do skrumáže před brodským brankovištěm, kde se kotouč rychle odrazil směrem za brankovou čáru, jenže Jaroslav Suchan pohotově zareagoval a zamezil jisté pohromě. Horácká Slavia si poté začala vynucovat územní převahu, jež vyústila ve faul Ondřeje Starého, nové posily Havlíčkova Brodu, ale ani ona nesehrála početní převahu podle svých představ a nic nebezpečnějšího si před gólmanem Suchanem nevytvořila. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

2. třetina – Havlíčkův Brod ztratil dvoubrankové vedení

Do prostřední části naskočila havlíčkobrodská družina s velkou chutí a jen 50 sekund jí stačilo na to, aby se dostala do další „gólovky“. Lukáš Endál prokázal hokejovou chytrost i sílu, když za brankou přetlačil Rostislava Malenu, vybruslil si před brankoviště a zápěstím trefil Čiliakovu boční síťku. Dvouminutový trest za pár sekund vyfasoval znovu obránce Rangl a před oběma brankami bylo pořádně rušno. Nejdříve po zaváhání brodských zadáků ujel do samostatného úniku zkušený David Dolníček, ale se svým blafákem na Jaroslava Suchana nevyzrál.

Bojovníci z Kotliny se nenechali svým sokem z Vysočiny zahanbit a odpověděli tutovkou Aleše Jelínka, který po pasu od Jana Knotka zblízka nastřelil Čiliakův beton. O zajímavé momenty nebyla nouze ani v následujících minutách, když pálil David Ostřížek, jehož projektil vyrazil gólman Suchan nad sebe, kus černé gumy dopadl na brankoviště, kde chvíli neposedně poskakoval do té doby, než jej opálili domácí, ale opět se dostal k útočníkovi Ostřížkovi, jenž však neměl dobře seštelovaná mířidla a minul tři tyče. Důležitý okamžik nastal ve 28. minutě, kdy putoval na lavici hříšníků Ondřej Dlapa, ale za necelou půlminutku jej odtud předčasně vyhnal Aleš Jelínek, který se protlačil po střele Radima Ostrčila k dorážce a rozjásal brodské fanoušky.

Rebelové byli při chuti a po Kostourkovu průniku těžili z další hry v početní převaze. Od modré čáry vypálil Radim Ostrčil a povedená teč Milana Kostourka z bezprostřední blízkosti zapadla za Čiliakova záda. Střídačka hostů si vyžádala oddechový čas a obrázek hry se naprosto otočil. Nebezpečný únik Třebíče skvěle zlikvidoval Jaroslav Suchan, jenže hokejisté s bílou hvězdou na hrudi získali hned dvouminutovou přesilovku 5 na 3, když se nedovolených zákroků dopustili Ondřej Stehlík a Marian Morava. A Horákům na snížení stačilo jen 12 sekund. Rostislav Malena našel od modré čáry Davida Rangla, jenž z prostoru kruhu povedenou ranou k bližší tyči rozjásal početný tábor třebíčských fanoušků. A aby toho nebylo málo, už za pár sekund se rozjel k trestnému střílení faulovaný Jakub Čuřík, ale na brankáře Suchana jeho forhendový blafák neplatil. Promarněná příležitost však nemusela hosty dlouho mrzet, protože střelecký pokus Lukáše Slámy od modré čáry se od brodského obránce odrazil vysoko nad bránu a zapadl za záda brankáře Suchana, který o touši ztratil přehled.

3. třetina – Základní hrací doba o vítězi nerozhodla

Začátek závěrečného dějství přinášel útočné výpady na obou stranách pomyslné barikády, ale ani jeden z nich neměl podobu gólové šance. To se změnilo až ve 46. minutě, kdy při náporu hostů pálil z bezprostřední blízkosti Milan Přibyl, ale puk poslal jen do dobře postaveného Jaroslava Suchana. Se svou troškou do mlýna přispěl za několik minut i Stanislav Dietz, jenž při vyloučení Martina Ondráčka střílel od modré čáry, jenže jeho dělovka skončila na hbité Suchanově vyrážečce. Rebelové se pořádně dostali ke slovu až v 51. minutě, ale hned z toho byl další gól ve svatyni Marka Čiliaka.

Skvělou práci předvedl Ondřej Stehlík, jenž zavezl kotouč za bránu a navázal na sebe pozornost třebíčských hráčů, po čemž adresoval před bránu přesný pas na hůl Miroslava Třetiny, který si sice vylámal zuby na brankáři Čiliakovi, ale z následné dorážky se nemýlil Petr Polodna. A brzy mohlo být v brodské družině ještě veseleji, když se před branku natlačil Milan Kostourek, jenže gólman Čiliak vytáhl ze svého arzenálu skvělý zákrok. Na opačné straně ledového kolbiště vystřelil Tomáš Vondráček, ale z kruhu jen orazítkoval bližší tyčku.

Stejná část brankové konstrukce zvonila i po ráně Marka Laše a poté znovu neuspěl forvard Vondráček. Hosté se ale nakonec radovali ze zaslouženého vyrovnání, když Jan Zdráhal vyslal do samostatného úniku Tomáše Kauta, jehož nechytatelná dělovka vymetla horní roh Suchanovy klece. Hosté měli jednoznačně navrch a jen kousek jim chyběl k zisku vedení. Jakub Čuřík po několika odrazech zkoušel štěstí z mezikruží, jenže nevyzrál na Suchanův beton. Protože další branka už k vidění nebyla, přišla řada na pětiminutové prodloužení.

Prodloužení:

V pětiminutovém prodloužení se oba týmy střídaly v útočné aktivitě, přičemž velkou šanci s sebou přinesla až předposlední minuta. Jan knotek našel zpoza brány Petra Polodnu, ale ten si kotouč nezpracoval. Chuť si však jeho tým spravil už o pár sekund později, když při útočné snaze Rebelů napřáhl od modré čáry Milan Kostourek a kotouč skončil až v síti třebíčské branky. Domácí si tak připsali bonusový bod.

Havl. Brod - Třebíč

Branky a nahrávky: 28. Jelínek (R. Vondráček, Ostrčil), 34. Kostourek (Morava, Ostrčil), 51. Polodna (Třetina, Stehlík), 65. Kostourek (Soldán, Endál) - 36. Rangl (Malena, Dolníček), 37. Sláma (Křivohlávek), 57. Kaut (Zdráhal, Dietz). Rozhodčí: Úlehla, Minář - Čížek, Svoboda. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1787. Střely na branku: 39:35. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3.

Suchan (Neruda) - Ostrčil, Jelínek, Morava, M. Blažek, Starý, Soldán, Pecen - R. Vondráček, Knotek, Endál - Ondráček, Kostourek, Rytnauer - Polodna, Třetina, P. Blažek - Musil, Štěpánek, Stehlík