7. 3. 2011 | Ladislav Vácha, Zdeněk Kamínek ml.

Rebelové zaplatili krutou daň za nedisciplinovanost a úderní Lvi získali v sérii první bod

Havlíčkobrodští hokejisté vybojovali postupem ze čtvrtfinále play-off přes silnou Olomouc novodobý úspěch klubu, když nahlédli do vybrané společnosti čtyř nejlepší celků celé soutěže. Soupeřem se jim stal jeden z prvoligových hegemonů a největších kandidátů na celkový triumf, ústečtí Lvi, kteří suverénním způsobem ovládli základní část 1. hokejové ligy. Jako lépe postavený tým začíná Ústí nad Labem v domácím prostředí a hned v premiérovém dílu semifinálové bitvy s bojovníky z Kotliny potvrdilo roli papírového favorita, když po vítězství 4:2 získalo v sérii první bod. Rebelové svého protivníka pořádně prohnali, ale osudovou se jim stala nepovedená úvodní dvacetiminutovka a velká nedisciplinovanost. Lvi totiž pokaždé skórovali při hře v početní převaze. Série pokračuje zítřejším duelem, rovněž na severu Čech.

Rebelové se určitě pečlivě připravovali na soupeřovy nebezpečné přesilovky a chtěli eliminovat tuto velkou zbraň Lvů co nejlepší disciplínou, jenže tato taktika jim nevyšla a začala se brzy bortit jako chatrný domeček z karet. Už v úvodu 2. minuty si pomohl nešťastným zákrokem brankář Suchan, který se snažil zastavit útočníka Alinče, jenž pílil za branku pro puk a upadl přes nastavenou hůl brodského muže s maskou. Domácí soubor na začátku své premiérové hry v početní převaze rozhodně nepotvrzoval pověst přesilovkového zabijáka, když se pokoušel neúspěšně překonat havlíčkobrodský obranný blok a usadit se v útočných pozicích. Jenže když se podařilo Lvům proklouznout do Suchanovy blízkosti, hned s sebou jejich útok přinesl gólový efekt. V půlce 3. minuty Milan Mikulík bleskově obkroužil bránu a předložil puk do ideální palebné pozice MARTINU ŠAGÁTOVI, který si v této situaci věděl rady a pohotovou ranou propálil brankáře Suchana – 1:0.

A to nebylo zdaleka vše z dílny ústeckého tábora. Rebelové si nevzali z prvního oslabení a následného gólu soupeře ponaučení, na což za necelou půlminutku zaujal nepopulární post za hokejovým katrem vyloučený útočník Zábranský a rozjetí Severočeši i se druhou přesilovkou naložili podle svých představ. Znovu se jim nedařilo sevřít havlíčkobrodskou družinu pod výraznější tlak, ale na začátku 5. minuty zachytil u mantinelu špatnou rozehrávku Jan Kloz, po čemž okamžitě hledal přesnou nahrávkou číhajícího LUKÁŠE HANDLOVKÉHO a ústecký forvard potvrdil roli obávaného kanonýra, když vymetl svou ranou pravý horní roh Suchanovy svatyně – 2:0. Havlíčkovu Brodu došla trpělivost a zareagoval na nepovedený úvod utkání tím nejlepším možným způsobem, když se začal mnohem více tlačit do koncovky a zaměstnávat soupeřovu defenzívu. Naopak Severočeši čekali schouleni ve své obranné ulitě na vhodné příležitosti k rychlým a nebezpečným brejkům, z nichž rovněž přidělávali obranným šikům svého soka z Vysočiny hluboké vrásky na čele.

Ani Ústí nad Labem se nevyvarovalo nedovolených zákroků a faulujícího Roubíka mohl z lavice hanby předčasně vyhnat útočník Holec, jenže z bezprostřední blízkosti nechal vyniknout jen Orctovu připravenou lapačku. Na sklonku téže minuty utnul útočnou snahu Rebelů kapitán Morava, který se proti hokejovým pravidlům provinil držením protihráče a dvouminutový pobyt na trestné lavici ho rovněž neminul. Rovnovážné rozložení sil na ledové ploše s sebou kýžené ovoce ani na jedné straně barikády nepřineslo a domácí soubor nevyužil zkrácenou přesilovku k navýšení svého dvoubrankového náskoku. Naopak vlastní nedisciplinovaností nechtěně věnoval svěřencům trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák skvělou možnost ke snížení, když po zákroku Hořavy a následném zdržování hry od Poživila měla brodská družina k dispozici skoro dvouminutovou přesilovku pěti proti třem.

V té se snažila o co nejčastější střelbu a vyvíjení tlaku na soupeřovu obranu v předbrankovém prostoru, jenže Lvi ustáli oslabení bez úhony a jejich obrana obstála v náročné zkoušce na výbornou. Zanedlouho se ale museli hosté seskupit do obranného postavení, protože po prohřešku zadáka Kempného hrálo Ústí nad Labem další přesilovku. Na konci 16. minuty tvrdou Vobořilovu ránu od modré čáry vyrazil gólman Suchan a dorážející Alinč z dobré střelecké pozice o kousek přestřelil horní tyčku brodské brány. Promarněná šance ústecké barvy ovšem dlouho mrzet nemusela.

Na začátku 18. minuty předložil Jan Kloz puk za branku Robinu Hanzlovi, který našel svou přesnou nahrávkou z tohoto prostoru rozjetého KAMILA ČERNÉHO, jehož rána bez přípravy se zastavila až v síti pod horní Suchanovou tyčkou – 3:0. Hosté opět mohli profitovat z nabídnuté hry v početní převaze, jenže při Pojkarovu trestu marně hledali účinný recept na zkonsolidovanou obranu svého protivníka v cestě za prvoligovým finále.

Do prostřední části poslali havlíčkobrodští trenéři mezi tyče místo Jaroslava Suchana jeho mladšího kolegu Roberta Slipčenka a nový impuls na sebe nenechal dlouho čekat. Už po 46 sekundách hry vykázali rozhodčí z řad Lvů za katr Poživila a i když Rebelové skórovat nedokázali, protože projektilům z holí jejich beků scházela patřičná přesnost, naladili se na příznivou útočnou vlnu a zkorigovali nepříznivý stav. Ve 24. minutě rozebrali krásnou kombinací ústeckou obranu jako stavebnici, když od mantinelu si vybruslil Ondřej Švaňhal a chirurgicky přesnou přihrávkou do předbrankového prostoru našel svého útočného parťáka MARTINA ZÁBRANSKÉHO, který pohotově zavěsil pod horní tyčku přesouvajícího se gólmana Orcta – 3:1.

A s favorizovanou ústeckou družinou to málem vypadalo ještě o poznání hůře, když si počínal za hranicí pravidel útočník Sklenička. Bojovníkům z Kotliny se ale přesilovka vůbec nepovedla a k většímu ohrožení brankáře Orcta se neprobili. Na přelomu 27. a 28. minuty nadešla velká chvíle brodského gólmana Slipčenka, který po vyšachování svých bránících spoluhráčů před sebou schoval do vymrštěné lapačky nebezpečnou ránu z hole Šagáta a v těžkém okamžiku hodně podržel svůj tým. Důležitost jeho výtečného zákroku se naplno ukázala záhy, když se Havlíčkův Brod znovu střelecky prosadil a dotáhl se na nejtěsnější rozdíl. Ve 29. minutě si to odvážně namířil mezi dva protihráče Jan Knotek, jehož zblokovaná rána se dostala na hůl VÁCLAVA MEIDLA, jenž z předbrankového prostoru uklidil puk za Orctova záda – 3:2.

Hosté se snažili vytěžit ze své aktuální psychické výhody co nejvíce a usilovně šli za vyrovnáním, jenže trochu při svém útočném snažení pozapomněli na zadní vrátka a měli obrovské štěstí, že toho jejich silný protivník ze severu Čech nedokázal využít. Při rychlém protiútoku se nejdříve neprosadil forvard Hampl a vzápětí měl tutovku na holi Čurilla, jenže to by musel na pravé straně lépe zamířit a poslat puk trochu níže, aby nepřestřelil horní tyčku brankáře Slipčenka. V průběhu 34. minuty pykal Havlíčkův Brod za nesportovní chování a Ústí nad Labem se jako specialista na tuto disciplínu nenechalo dvakrát pobízet.

Na začátku 35. minuty si najel po levé straně kluziště do útočného pásma ROK PAJIČ, který nic složitého nevymýšlel a místo očekávané přihrávky zkusil štěstí překvapivou střelou, jež zaskočila gólmana Slipčenka, který i přes nekrytý výhled kapituloval – 4:2. Domácí měli v závěru 2. třetiny navrch, navíc havlíčkobrodský tábor oslabil desetiminutovým trestem špílmachr Holec.

V zárodku závěrečného dějství usedl na lavičku hokejových hříšníků ústecký obránce Hořava, ovšem hosté nenaložili s přesilovkou zdaleka podle svých představ. Stejná výhoda se naskytla na opačné straně i Lvům, jenže ti si nepočínali o nic lépe než jejich konkurent z Českomoravské vrchoviny. Pokračovalo se v bojovné a vyrovnané partii, v níž se oba soupeři střídali v diktování tempa hry a koncovce. Ústí nad Labem pečlivě střežilo svůj dvoubrankový náskok, zatímco Rebelové se přes jeho obranu snažili znovu snížit a z bezprostřední blízkosti dýchat Severočechům na záda. V 53. minutě fauloval domácí Alinč, ale paradoxně to byli právě oslabení Lvi, kdo mohl srazit svého soupeře překvapivě do kolen. Na sklonku 54. minuty nabral rychlost Mikulík a proti jeho samostatnému úniku musel zatáhnout za záchrannou brzdu brodský útočník Knotek, po čemž sudí nařídil trestné střílení.

K tomu se podle nového výkladu pravidel rozjel sám faulovaný a pokusil se uspět se svým bekhendovým blafákem, jenže na gólmana Slipčenka, jenž ještě udržel Rebely ve hře, si s ním nepřišel. Havlíčkův Brod neskládal sympaticky zbraně a stále se pokoušel něco udělat s nepříznivým vývojem utkání, jenže zkušený kádr ambiciózních Severočechů si vedení pohlídal až do závěrečné sirény a mohl slavit zisk prvního bodu. Semifinálová série pokračuje už zítra znovu na ledě Lvů, kde se bude snažit soubor z Kotliny n druhý pokus ukořistit cenný triumf, a zajistit si tak skvělou výchozí pozici pro účinkování na domácím ledě v Kotlině.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jonáš Fiedler 0 0 0 0 0
Martin Hadrava 0 0 0 0 2
Miroslav Holec 0 1 1 1 10
Michal Kempný 0 0 0 1 2
Jan Knotek 1 0 1 1 0
Daniel Krejčí 0 0 0 0 0
Václav Meidl 0 1 1 1 0
Marian Morava 0 0 0 1 2
Vojtěch Němec 0 0 0 0 0
Martin Ondráček 0 0 0 0 0
Jan Soldán 0 0 0 1 0
Aleš Sova 0 0 0 1 0
Jakub Stromko 0 0 0 0 0
Petr Šenkeřík 0 0 0 0 0
Petr Štěpánek 0 0 0 0 0
Ondřej Švaňhal 0 1 1 1 2
Petr Vošmik 0 0 0 0 0
Martin Zábranský 1 0 1 1 2
Hynek Zohorna 0 1 1 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Robert Slipčenko 40 0 1 23 0 0
Jaroslav Suchan 20 0 3 8 0 2

Ohlasy k utkání

SF1, pondělí 7.3.2011 od 18:00
Ústí nad Labem
4:2
(3:0, 1:2, 0:0)
Ústí n. L. - Havl. Brod
1. liga

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 3. Šagát (Mikulík, Roubík), 5. Handlovský (Kloz), 18. Černý (Hanzl, Kloz), 35. Pajič (Alinč, Poživil) - 24. Zábranský (Šavňhal, Zohorna), 29. Knotek (Holec, Meidl). Rozhodčí: Kalivoda, Jílek - Padevět, Špringl. Delegát: O. Fraňo. Vyloučení: 9:7, navíc Holec 10 min. NESP a Knotek (oba HBR) TS. Využití: 4:0. Diváci: 4 014. Střely na branku: 35:27 (11:11, 13:9, 11:7). Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2. Zakázaná uvolnění: 5:1. Ofsajdy: 4:0. Vyhraná vhazování: 21:40 (11:17, 8:15, 2:8).

Sestavy

Ústí n. L.

Orct – J. Jeřábek, Pojkar, L. Poživil, Vobořil, P. Hořava, Gureň, Klobouček, K. Černý - Mikulík, Roubík, Šagát – Sklenička, Alinč, Hampl – Čurilla, Pajič, Ludvík – Kloz, R. Hanzl, Handlovský.

Havl. Brod

Suchan (21. Slipčenko) – Soldán, Kempný, Morava, Sova, Šenkeřík, Vošmik, Krejčí – Ondráček, Voj. Němec, Fiedler – V. Meidl, Knotek, Holec – H. Zohorna, Zábranský, Švaňhal – P. Štěpánek, Stromko, Hadrava.

Tabulka

# Tým Z V VP PP P B
1 Havířov 21 17 0 3 1 54
2 Vyškov 21 12 1 2 6 40
3 Hodonín 21 9 5 1 6 38
4 Nový Jičín 20 10 2 1 7 35
5 Opava 20 9 3 0 8 33
6 Žďár nad Sázavou 21 9 1 2 9 31
7 Havlíčkův Brod 20 8 1 1 10 27
8 Kopřivnice 22 5 4 4 9 27
9 Šumperk 21 6 3 3 9 27
10 Velké Meziříčí 22 7 1 3 11 26
11 Valašské Meziříčí 21 3 3 4 11 19
12 Technika 20 6 0 0 14 18

Aktuality

Napsali o nás

Úterý 5. prosince | Hokej mě pořád baví, říká Novák. Mluví o Brodu, Slavii i mladých, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Přeložení zápasu

Bruslaři měli krátce po Novém roce ve středu 3. ledna 2024 hrát v rámci 26. kola ve Žďáře nad Sázavou, kluby se ale domluvily na přeložení utkání. Derby ve Žďáře nad Sázavou se odehraje v novém termínu až ve středu 31. ledna 2024.

Odložení zápasu

Bruslaři se dnes 2. prosince měli utkat proti Novému Jičínu, zápas je ale kvůli sněhové kalamitě odložen. O náhradním termínu tohoto utkání vás budeme informovat.

Změna času utkání

Začátek utkání v Havířově, který se odehraje v sobotu 25. listopadu, byl posunut z původních 17:00 nově na 14:00.

Pozor, změna pořadatelství

V sobotu 28. října hrajeme venku. Utkání v Kopřivnici startuje v 17:00.

Napsali o nás

Neděle 10. září | Novák bilancuje: Bude to znít divně, ale nejvíc se mi líbilo v Rusku, píše se na serveru idnes.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Ostatní partneři