11. 3. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové měli i v Kotlině Lvy na lopatě, ale po ztrátě slibného náskoku znovu opouštěli smutně led

Havlíčkův Brod - Semifinálová série 1. hokejové ligy se po úvodních dvou dílech přesunula ze severu Čech na Vysočinu, kde v Kotlině Rebelové hostili ústecké Lvy, kteří v domácím prostředí potvrdili roli papírového favorita a po dvou triumfech 4:2 se představili na havlíčkobrodském ledě s nadějným náskokem v sérii 2:0 na zápasy. Již první dvě měření sil v Ústí nad Labem nasvědčovala, že se zimní stadion v Kotlině stane němým svědkem atraktivních a vyrovnaných bitev, což se naplnilo do puntíku. Rebelové dlouho tahali za delší konec pomyslného provazu a vedli nad malátnými Severočechy už 4:1, ale těžce vybudovaný náskok ztratili a nakonec odjížděli z ledu i potřetí v roli poraženého. Naopak hosté po vítězství 5:4 mají za stavu 3:0 v sérii zítra k dispozici první mečbol.

Útlý začátek třetího dílu semifinálové bitvy vyzněl lépe pro hosty z Ústí nad Labem, kteří měli na své straně územní převahu a dostávali se také do koncovky. Rebelové se ale nenechali před svými fanoušky, kteří si našli cestu do ochozů Kotliny, zahanbit a přidali v útočné fázi na obrátkách, přičemž také několikrát důkladně prověřili pozornost brankáře Orcta. Hokejisté obou táborů servírovali hokejovým příznivcům bojovnou a vyrovnanou partii, jež nabízela pestré hokejové menu. Hra měla rychlý spád a přelévala se bleskově ze strany na stranu, což s sebou přinášelo slibné šance na obou stranách barikády. V půlce 8. minuty po několikrát tečované střele Moravy z vrcholu kruhů se puk dostal nakonec až do předbrankového prostoru, kde pálil pohotově Hadrava, ale jen do Orctových betonů. Na druhé straně se ocitl sám před Suchanem Hanzl, jenže přestřelil horní tyčku. Na trestnou lavici po odpískání usedl ústecký forvard Šagát a věnoval nechtěně brodskému táboru první přesilovku.

Její začátek se bojovníkům z Kotliny povedl, když se jim dařilo držet hru v útočném pásmu a z přesilovkového postavení ohrožovat častými projektily ústeckou branku, ale poté zkušený kádr Lvů otupil tlak svého soupeře z Vysočiny. Útoky odrážel ve svém obranném poli jako pevná a vysoká zeď, po čemž pravidelně vystřeloval po ledě puky až do Suchanova hájemství. Rebelové svou premiérovou hru v početní převaze využít nedokázali, ale naladili se na příznivou útočnou vlnu, z níž docílili gólového efektu. Po skrumáži před brankou Ústí nad Labem se dostal puk na modrou čáru k Michalu Kempnému, který svou ranou nastřelil betony gólmana Orcta, od nichž se odrazil puk do předbrankového prostoru na hůl ONDŘEJE ŠVAŇHALA, který vpádu a se štěstím trefil puk po ledě k levé Orctově tyčce – 1:0. A po další obrovské šanci Rebelů, kdy nahozený puk neuklidili před brankou útočníci za Orctova záda, se vyhozený kotouč dostal k Voj. Němcovi, který zavezl puk do útočného pásma, kde ho v rohu pásma zastavil obránce Jeřábek, kterého tak nemohl minout dvouminutový trest.

A to byla přesně voda na havlíčkobrodský útočný mlýnek, jenž naplno rozeběhl své lopatky a zajistil domácím už po 6 sekundách navýšení hubeného náskoku. Havlíčkobrodská družina se okamžitě po vyhraném vhazování usadila v útočném pásmu, kde se po Miroslavu Holcovi dostal k puku JAN KNOTEK, jehož pohotová rána zápěstím z mezikruží proletěla podél Orctova těla do sítě – 2:0. Otřesení hosté si rychle vyžádali oddechový čas, při němž se vzpamatovávali z kanonády svého protivníka. Havlíčkův Brod ale zdaleka nepolevoval ze své obdivuhodné aktivity, při níž zaslouží pochvalu zejména za vytrvalé napadání ústecké rozehrávky hned v jejím zárodku. Ústí nad Labem tak pod tlakem vytvářelo celou řadu chyb a odevzdávalo puky na hole soupeře. Ve 14. minutě se Rebelové dočkali zasloužené odměny, když za svou snahu sklidili ovoce v podobě Jeřábkova vyloučení.

Severočeši vsadili na zformovanou a hodně bruslící obranu, díky níž nepouštěli havlíčkobrodský tábor do souvislejšího tlaku, protože se jim dařilo držet hru daleko od své branky a pravidelně k brankáři Suchanovi vyhazovat puky. Na začátku 16. minuty se ale Rebelové nastěhovali ve zbytku přesilovky do útočného pásma, kde puk putoval po ose Vojtěch Němec - Miroslav Holec - ROMAN VONDRÁČEK, přičemž posledně jmenovaný se rychle zorientoval v předbrankovém prostoru a z mírného úhlu na levé straně prostřelil betony gólmana Orcta – 3:0.

Brankáře Orcta nahradil v ústeckém brankovišti jeho kolega Francouz a rozjetí bojovníci z Kotliny vesele pokračovali ve strhujícím tempu. V úvodu 19. minuty si odjel odpykávat z ústeckých řad dvouminutový trest Pajič a velká šance domácího souboru na sebe nenechala dlouho čekat. V. Meidl obdržel přesný pas, projel si prostorem mezi kruhy s pukem na své holi a zblízka ostře vypálil zápěstím. Gólman Francouz ale vytasil ze svého arzenálu skvělý zákrok a chytil jeho ránu do vymrštěné lapačky.

Začátek prostřední části vyšel lépe hostům, kteří se po Moravovu nedovoleném zákroku, jímž si brodský kapitán pomohl proti nebezpečně se rodícímu ústeckému útoku, měli k dispozici hru v početní převaze. Rebelové se schoulili do svého obranné ulity a zdárně čelili útočné snaze svého soupeře, když Ústí nad Labem prakticky k ničemu nebezpečnějšímu nepustili. Havlíčkův Brod sice oslabení ustál bez úhony, jenže ústecký úder přišel velmi záhy při plném počtu hráčů na ledovém kolbišti. Ve 24. minutě havlíčkobrodskou rozehrávku vystihl v rohu brodského pásma Milan Mikulík, který adresoval chirurgicky přesný pas do předbrankového prostoru osamocenému DAVIDU LUDVÍKOVI, jehož rána bez přípravy zapadla přesně pod horní Suchanovu tyčku – 3:1. Svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák se ale z tohoto úderu rychle oklepali a po tvrdém zákroku šikovného útočníka Kováře, který vyfasoval od sudího dvouminutový pobyt za hokejovým katrem, bleskově odpověděli.

Na začátku 25. minuty od modré čáry vypálil Marian Morava a do jeho projektilu ještě vložil hůl mezi kruhy JAN KNOTEK, jehož jemná teč zapadla za Francouzova záda – 4:1. A se Lvy to mohlo vypadat brzy ještě o poznání hůře, když si v rámci hokejových pravidel nepočínal ani jejich kapitán Klobouček. Rebelům ale přesilovka nevyšla úplně podle představ, když znovu naráželi na pevný a kompaktní ústecký blok, který zodpovědně strážil své obranné pásmo. Pokračovalo se v oboustranně vyrovnaném hokeji, který s sebou přinášel vyloučení, zejména za havlíčkobrodského tábora. Němcův dvouminutový trest úspěšně bojovníci z Kotliny přečkali, jenže zanedlouho se nechal vykázat mimo ledovou plochu také obránce Morava. Soubor z Kotliny si ale paradoxně při vlastním oslabení vypracoval gólovou šanci, když se na sklonku 34. minuty ocitli Vondráček s M. Ondráčkem v nadějném přečíslení 2 na 1, jenže prvně jmenovaný zvolil individuální zakončení a nejednalo se o dobrou volbu, protože z levého kruhu minul pravou Francouzovu tyčku.

Ústí nad Labem poté diktovalo tempo hry a drželo hru často v Suchanově blízkosti, jenže domácí družina založila rychlý protiútok, na jehož konci se prosmýkl rozjetý V. Meidl mezi ústeckými obránci až před gólmana Francouze a i přesto, že v tísni neuspěl, vynutil si po faulu na sebe trestné střílení. V tom mu ale při míchání s pukem sklouzl puk z hole a gólman Francouz mohl zůstat klidný. Promarněné šance se Havlíčkovu Brodu vymstily, když Severočeši hráli od 38. minuty přesilovku, jíž zužitkovali ve svůj prospěch a umazali část svého výrazného manka. V úvodu 39. minuty nejdříve v přečíslení 3 na 1 hledal M. Ondráček po špatném střídání hostů před brankou vysokou nahrávkou Šenkeříka, který ale nezachytil puk a po nahrávce Zbyňka Hampla si sjel do útočného pásma JAN ALINČ, jenž z levého kruhu nádhernou ranou poslal puk přesně do vzdálenějšího horního rohu Suchanovy klece – 4:2.

Nástup do závěrečného dějství měli o lepší domácí Rebelové, kteří tahali za delší konec pomyslného provazu a tlačili se neustále do koncovky, při níž vydatně zaměstnávali brankáře Francouze. Ústí nad Labem trpělivě vyčkávalo v ústranní a po vykouknutí ze své obranné ulity tvrdě a nečekaně udeřilo. Během 45. minuty po odraženém útoku Havlíčkova Brodu založil Lukáš Poživil svou nahrávkou rychlý protiútok, při němž nahrál Janu Alinčovi, který ještě vylepšil svým přesným pasem palebnou pozici pro JANA KOVÁŘE, který z mezikruží v ideálním střeleckém prostoru propálil gólmana Suchana – 4:3. A vyrovnání viselo na vlásku, protože za pár desítek sekund udělil rozhodčí dvouminutový trest Sovovi za vysokou hůl. Havlíčkův Brod s vypětím všech sil nakonec dokázal udržet obávané ústecké střelce na uzdě a brzy mohl sám skórovat z početní převahy, když za katr zamířil z řad Lvů zadák Jeřábek. Hokejisté v havlíčkobrodských dresech si vypracovali proti oslabenému sokovi několik zajímavých situací ve Francouzově blízkosti, jenže ty nedokázali dotáhnout do gólového konce.

Pavučinami obetkané přísloví na sebe proto nenechalo dlouho čekat a bohužel pro Rebely zavítalo znovu do Kotliny. V 52. minutě nejdříve pálil z vrcholu pravého kruhu ZBYNĚK HAMPL, jehož zblokovaná rána skončila v rohu brodského pásma, odkud se puk dostal k Milanu Vobořilovi, jehož ostrou ránu od modré čáry vyrazil gólman Suchan právě k prvně zmiňovanému, jenž z mírného úhlu na pravé straně uklidil puk do odkrytého koutu brány u bližší tyčky – 4:4. Domácí hráči mohli bleskově odpovědět při nabídnuté přesilovce a strhnout vedení zpět na svou stranu, jenže Kloboučkův prohřešek proti pravidlům přetavit ve vstřelený gól i přes usilovnou snahu nakonec nedokázali. Poslední gólovku spálil havlíčkobrodský tým v 57. minutě, když se Vondráček ocitl ve slibné situaci 2 na 1 a přes hůl bránícího ústeckého hráče našel hezkou nahrávkou do předbrankového prostoru sjíždějícího Holce, jenže ten puk jemně tečoval kousek vedle pravé Francouzovy tyčky. Hosté vycítili ještě šanci na to, aby uštědřili konkurentovi z Vysočiny v úplném závěru základní hrací doby smrtící ránu do vazu.

Tento cíl nakonec došel svému naplnění. Z rohu pásma našel Milan Mikulík svou nahrávkou JAROSLAVA ROUBÍKA, který už si věděl ve skrumáži před brankou rady a zblízka prostřelil po ledě gólmana Suchana, čímž zmrazil Kotlinu, jež se bavila atraktivním hokejem – 4:5. Zaskočení Rebelové ještě nesložili zbraně a zkusili srovnat se soupeřem krok v závěrečné power-play, jenže zkušený kádr hostů těsný náskok uhájil až do závěrečného hvizdu. Mohl se tak radovat z triumfu 5:4, který mu před zítřejším kláním na ledě Kotliny zajistil v sérii vedení 3:0 na zápasy.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jonáš Fiedler 0 0 0 0 0
Martin Hadrava 0 0 0 0 0
Miroslav Holec 0 2 2 -1 0
Michal Kempný 0 1 1 0 0
Jan Knotek 2 0 2 -1 0
Daniel Krejčí 0 0 0 0 0
Václav Meidl 0 0 0 0 0
Marian Morava 0 1 1 -2 4
Vojtěch Němec 0 1 1 1 2
Martin Ondráček 0 0 0 0 0
Jan Soldán 0 0 0 1 2
Aleš Sova 0 0 0 0 2
Jakub Stromko 0 0 0 0 0
Petr Šenkeřík 0 0 0 -3 0
Ondřej Švaňhal 1 0 1 -1 0
Roman Vondráček 1 0 1 0 0
Petr Vošmik 0 0 0 -1 2
Martin Zábranský 0 0 0 -1 0
Hynek Zohorna 0 0 0 -2 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jaroslav Suchan 60 0 5 26 0 0

Ohlasy k utkání

SF3, pátek 11.3.2011 od 17:30
Havl. Brod
4:5
(3:0, 1:2, 0:3)
Havl. Brod - Ústí n. L.
1. liga

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 10. Švaňhal (Kempný), 12. Knotek (Holec), 16. Vondráček (Holec, Němec), 25. Knotek (Morava) - 24. Ludvík (Mikulík), 39. Alinč (Hampl), 45. Kovář (Alinč, Poživil), 52. Hampl (Vobořil), 59. Roubík (Mikulík). Rozhodčí: Jeřábek, P. Přikryl - Chocholouš, Dřínovský. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:1. Diváci: 2 300. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:5.

Sestavy

Havl. Brod

Suchan - Šenkeřík, Morava, Sova, Krejčí, Vošmik, Soldán, Kempný - Zábranský, Holec, Knotek, Stromko, Švaňhal, Vondráček, Zohorna, Štěpánek, Fiedler, Voj. Němec, V. Meidl, Hadrava, M. Ondráček.

Ústí n. L.

Orct (16. Francouz) - J. Jeřábek, Pojkar, L. Poživil, Vobořil, P. Hořava, Gureň, Klobouček, K. Černý - Mikulík, Roubík, Ludvík – J. Kovář, Alinč, Hampl – Sklenička, Pajič, Diviš – Šagát, R. Hanzl, Handlovský.

Tabulka

# Tým Z V VP PP P B
1 Havířov 44 36 2 4 2 116
2 Vyškov 44 27 4 3 10 92
3 Hodonín 44 18 9 2 15 74
4 Opava 44 19 6 3 16 72
5 Havlíčkův Brod 44 20 2 1 21 65
6 Nový Jičín 44 17 3 2 22 59
7 Kopřivnice 44 13 6 7 18 58
8 Žďár nad Sázavou 44 17 2 3 22 58
9 Šumperk 44 13 6 6 19 57
10 Valašské Meziříčí 44 11 3 10 20 49
11 Technika 44 15 1 2 26 49
12 Velké Meziříčí 44 12 2 3 27 43

Aktuality

Napsali o nás

Čtvrtek 9. května | Komentátor Novák: Byl to zážitek! Hüblovi jsem záviděl. Brod? Chci úspěch, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Sobota 27. dubna | Hokejový Mourinho zpátky na scéně! Opět povede Havlíčkův Brod, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Stará garda na ledě Kotliny

V sobotu 23. března se v Kotlině od 17:00 odehraje exhibiční utkání bývalých hráčů a trenérů havlíčkobrodského hokeje. Těšit se můžete na spoustu osobností, které odvedly spoustu skvělé práce pro náš klub. Přijďte se podívat, vstupné je dobrovolné. Zobrazit více informací.

Vstupenky v prodeji

Zvýhodněný online předprodej vstupenek na osmifinále s Opavou, které se v Kotlině odehraje ve čtvrtek 14. března od 18:00, byl právě zahájen.

Napsali o nás

Úterý 27. února | Odchovanci a extraligoví šampioni. Tohle jsou tahouni Havlíčkova Brodu, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Středa 14. února | Kapitán áčka i juniorky je Kuchta, směje se zadák Brodu. Jak zvládl tým proměnu?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Partneři klubu