14. 9. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelům premiéra vyšla náramně, Draci si vezou domů z Kotliny debakl

Premiérové kolo nového ročníku 1. ligy se neslo v Kotlině ve znamení smutného loučení s tragicky zesnulými reprezentanty a místním rodákem Josefem Vašíčkem. Po úvodní ceremonii duel před téměř zaplněnými ochozy začal a Rebelové do něj vletěli raketovým způsobem, když se brzy chopili vedení 2:0. Šumperk nehrál rozhodně špatně, také si vytvořil řadu dobrých šancí, ale v cestě mu stál skvělý gólman Neruda. Havlíčkův Brod nakonec smetl Draky z ledu suverénně 7:0.

Před úvodním vhazováním sledovala téměř plně zaplněná Kotlina rozloučení s tragicky zesnulými hokejisty Lokomotivu Jaroslavl, mezi nimiž byli i tři čeští reprezentanti včetně místního rodáka Josefa Vašíčka. K jeho přenosné podobizně uprostřed hřiště přinesli kapitáni obou mužstev smuteční věnce, na což zazněla populární písnička "Říkal si Hurikán", při níž fanoušci rozvinuli po celé tribuně transparent s nápisem: "V našich srdcích zůstanete... Josef Vašíček, Karel Rachůnek, Jan Marek. R. I. P." Nechyběla ani minuta ticha, po níž následoval z ochozů mohutný potlesk.

Do utkání měli doslova raketový nástup domácí Rebelové, kteří hýřili aktivitou a sevřeli do pevného objetí zaskočené Draky. Jejich útočná snaha vyústila v průběhu 3. minuty ve faul Šumperka, po němž putoval na lavici hanby kapitán Holík. Havlíčkův Brod početní výhodu uvítal s otevřenou náručí a v úvodu 4. minuty udeřil, když kotouč nerušeně poskakoval v předbrankovém prostoru, ale do sítě ho uklidil z ostrého úhlu až pohotový a přesný MILAN KOSTOUREK - 1:0. Brodští hokejisté byli při chuti a pokračovali v obléhání soupeřovy svatyně, přičemž gólový efekt s pořadovým číslem 2 na sebe nenechal dlouho čekat.

Nejdříve se v 5. minutě ocitl sám před gólmanem Štůralovou Jan Knotek, který zblízka pálil nepřesně, ale svou chybu záhy napravil tím nejlepším možným způsobem, když dojel kotouč a z rohu pásma adresoval krásný pas mezi kruhy sjíždějícímu JAROSLAVU KOMOVI, jenž ranou bez přípravy propálil maskovaného muže v brankovišti Draků a vsítil svou první branku v novém působišti - 2:0. Obrázek hry se neměnil, hokejoví příznivci stále sledovali převahu domácích, kteří skvěle bruslili a neúnavně napadali šumperskou rozehrávku, což jim přinášelo ovoce v podobě spousty šancí. Moravané mohli děkovat svému brankáři Štůralovi, který držel střelce Rebelů famózními zákroky na uzdě. Postupem času nápor havlíčkobrodských barev opadl a ofenzivní růžky začali vystrkovat také hosté, kteří se čím dál častěji dostávali na dostřel brankáře Nerudy, jenž měl rázem plné ruce práce.

Na nedostatek vytížení si nemohl stěžovat ani jeho protějšek Štůrala, kolem jehož brány často operovali hladoví střelci Rebelů. Za delší konec pomyslného provazu stále tahal domácí soubor, který často doplácel na málo důraznou a nepřesnou koncovku. Dalším důvodem střeleckého trápení bylo i to, že brodští hráči to často s pohlednou kombinací až přeháněli. Fanouškům v nabitých tribunách se ale nabízená podívaná musela hodně líbit. V 15. minutě chyběl jen kousek k vyrovnaní šumperskému forvardovi Bruncovi, jehož ránu z mohutného nápřahu vyrazil gólman Neruda k levé tyčce vystrčeným betonem. Rebelové se vzápětí opět nadýchli k obrovskému náporu na soupeřovy zadní řady, výsledkem byl faul zadáka Křetínského.

Draci však sehráli oslabení na jedničku podtrženou, když se jim dařilo častými vyhozeními kouskovat útočnou snahu soupeře. Střelci z řad bojovníků z Kotliny měli minimum prostoru k tomu, aby z nějaké palebné pozice mohli prověřit Štůralovu pozornost. S blížící se první sirénou převzali otěže utkání do svých rukou hosté, kteří si vynucovali čím dál větší respekt. Vyloženou tutovku spálil 15 sekund před koncem první třetiny šumperský kapitán Holík, jenž přečetl rozehrávku Rebelů, ve středu hřiště zachytil puk a z mohutného nápřahu na vrcholu kruhů jen o kousek přestřelil horní Nerudovu tyčku.

Začátek prostřední části se odvíjel v režii Draků, kteří vlétli na svého soka, a už po 58 sekundách hry musel chtě nechtě zamířit na lavici hanby brodský útočník Semorád. Šumperk se však přesilovkou doslova protrápil, když nenašel účinný recept na důslednou defenzívu Rebelů. Do nebezpečné koncovky se probil až ke konci Semorádova trestu, což bylo málo. Domácí ustáli vše bez úhony a při hře v plném počtu zsadili Moravanům tvrdý direkt. V závěru 25. minuty poslal Jan Pavlík přesný pas do prostoru mezi kruhy, kde kus černé gumy našel hůl JANA KNOTKA, jehož pohotový projektil bez přípravy zapadl pod horní tyčku - 3:0.

Draci nesložili zbraně a s velkou vervou se vypravili k cestě za snížením nepříznivého stavu. Za necelé 2 minuty si k tomu vytvořili skvělou šanci, když Ondráčkovu tvrdou ránu od modré čáry ještě tečoval někdo ze spoluhráčů, ale gólman Neruda byl dobře postavený a betony nebezpečí zažehnal. Zanedlouho utlumil ofenzivní choutky hostů vyloučený kapitán Holík a nechtěně připravil svým kolegům hodně ošemetnou situaci. Bojovníci z Kotliny si totiž vynutili enormní tlak, při němž bušili do obranného bloku svého soupeře, jehož šance na zvrat stále držel výborně chytající brankář Štůrala. Gólové ovoce ale tentokrát z přesilovkového sadu nesklidili. Hra se vyrovnala a Kotlina přihlížela napínavé partii.

Ve 32. minutě Šumperk prostřelil od modré čáry brankáře Nerudu, ale sudí branku neuznal, protože jí bylo při teči dosaženo vysokou holí. Na opačné straně se objevil v samostatném úniku Voj. Němec, jenže gólman Štůrala zdviženým betonem zmařil jeho zakončení. Draci mohli následně profitovat hned ze dvou her v početní převaze, jež se jim nabídly po náporu na brodskou defenzívu. V cestě za skórováním jim však stál bezchybný gólman Neruda, jenž ve svém brankovišti doslova čaroval a skvělými zásahy deptal šumperské střelce. A smutek hostů nabral ještě o poznání větších kontur v závěrečné minutě prostřední části, kdy zužitkoval pas Petra Štěpánka v gólovou střelu z mezikruží JAN KNOTEK, který opět mířil pod břevno - 4:0.

Do posledního dějství zažili lepší vstup znovu Moravané, ale velké příležitosti ke snížení svého manka znovu promarnili a stihl je krutý trest. Na začátku 43. minuty vyhrál Martin Zábranský buly v útočném pásmu a Pavel Musil si všiml mezi kruhy osamoceného ONDŘEJE ŠVAŇHALA, jenž zápěstím prostřelil gólmana Štůralu - 5:0. Radost ještě ani nestačila pořádně utichnout, když si Rebelové vlastní nedisciplinovaností zadělali na pořádné problémy. Mladého beka Sovu brzy doprovodil za dvířka hokejového vězení po faulu na 2 plus 2 minuty zkušený kapitán Morava a brodská družina se musela dlouho bránit jen ve třech bruslařích v poli.

S vysokým náskokem a téměř plným stadionem v zádech se však domácím podařilo ubránit. Brankář Neruda se i poté mezi svými tyčemi neustále oháněl a s mohutným odhodláním si chtěl dokráčet pro čisté konto. Spoluhráči mu v tomto cíli vyšli maximálně vstříc, a i když po Fiedlerovu prohřešku se ocitli znovu v oslabení, paradoxně ještě dvěma zásahy dorazili stále bojujícího soka. Ještě před Fiedlerovým návratem Aleš Sova vysunul do samostatného úniku MILANA KOSTOURKA, jenž se snažil rozhýbat gólmana Štůralu a kotouč mu utekl při rychlém míchání s pukem z hole, ale projel pod betonem strážce dračí svatyně až do sítě - 6:0. V 57. minutě se dočkal premiérové branky v soutěžním utkání za Havlíčkův Brod i DAVID JONÁŠ, kterého vybídl ke skórování ideální nahrávkou do předbrankového prostoru Vojtěch Němec - 7:0. Po závěrečném hvizdu tak slavila Kotlina sladký triumf 7:0 a zisk veledůležitých bodů do prvoligové tabulky.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jonáš Fiedler 0 0 0 2 2
Aleš Jelínek 0 0 0 4 0
David Jonáš 1 0 1 1 0
Jan Knotek 2 1 3 3 0
Jaroslav Koma 1 0 1 1 0
Milan Kostourek 2 1 3 2 0
Marian Morava 0 0 0 1 4
Pavel Musil 0 0 0 0 0
Vojtěch Němec 0 3 3 2 2
Jan Pavlík 0 2 2 4 0
Petr Polodna 0 0 0 0 0
Lukáš Poskočil 0 0 0 0 2
Tomáš Protivný 0 0 0 1 0
Ladislav Rytnauer 0 1 1 1 0
Jan Semorád 0 0 0 1 2
Aleš Sova 0 1 1 1 2
Petr Štěpánek 0 2 2 3 0
Ondřej Švaňhal 1 0 1 1 0
Martin Zábranský 0 1 1 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Stanislav Neruda 60 0 0 21 0 0

Ohlasy k utkání

1. kolo, středa 14.9.2011 od 17:30
Havl. Brod
7:0
(2:0, 2:0, 3:0)
Havl. Brod - Šumperk
1. liga

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 4. Kostourek (Voj. Němec), 5. Koma (Knotek), 25. Knotek (Pavlík, Štěpánek), 40. Knotek (Štěpánek, Rytnauer), 43. Švaňhal (Musil, Zábranský), 55. Kostourek (Sova, Voj. Němec), 57. Jonáš (Voj. Němec, Pavlík). Rozhodčí: Antonín Jeřábek - Jiří Jureček, Pavel Rychlý. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2500. Průběh utkání: 7:0.

Sestavy

Havl. Brod

Neruda (Suchan) - Morava (C), Sova, Protivný, A. Jelínek, Poskočil, Pavlík (A), Koma - Zábranský, Polodna, Knotek, Švaňhal, Jonáš, Semorád, Fiedler, Voj. Němec (A), Rytnauer, Štěpánek, P. Musil, Kostourek.

Šumperk

Štůrala (Boška) - Křetínský, Holík (C), R. Ondráček, Drtil, Novotný, Sedlák, Tesařík - Brunec, Skoumal, Meluzín (A), Hulva (A), Cink, Matějka, A. Červenka, Vrána, Velecký, Vrdlovec, Mičulka.

Tabulka

# Tým Z V VP PP P B
1 Havířov 40 33 2 4 1 107
2 Vyškov 40 24 4 3 9 83
3 Opava 39 18 5 3 13 67
4 Hodonín 40 15 8 2 15 63
5 Nový Jičín 40 17 3 2 18 59
6 Havlíčkův Brod 40 17 2 1 20 56
7 Kopřivnice 40 11 6 6 17 51
8 Šumperk 40 11 6 6 17 51
9 Žďár nad Sázavou 39 15 1 3 20 50
10 Technika 40 14 1 2 23 46
11 Velké Meziříčí 40 12 2 3 23 43
12 Valašské Meziříčí 40 9 3 8 20 41

Aktuality

Napsali o nás

Středa 14. února | Kapitán áčka i juniorky je Kuchta, směje se zadák Brodu. Jak zvládl tým proměnu?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Charitativní aukce

Asociace druholigových klubů ledního hokeje spustila charitativní aukci artefaktů z Utkání Hvězd, které se konalo v Příbrami. Výtěžek z aukce věnuje Asociace do projektu "Nemysli jen na sebe", který spravuje Společnost DUHA, Nadace pro děti postižené mozkovou obrnou Trutnov.

Přeložení zápasu

Bruslaři se v sobotu 2. prosince měli utkat v rámci 20. kola proti Novému Jičínu, zápas byl ale kvůli sněhové kalamitě odložen. Utkání se tak odehraje v náhradním termínu v pátek 2. února od 18:00.

Napsali o nás

Úterý 5. prosince | Hokej mě pořád baví, říká Novák. Mluví o Brodu, Slavii i mladých, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Přeložení zápasu

Bruslaři měli krátce po Novém roce ve středu 3. ledna 2024 hrát v rámci 26. kola ve Žďáře nad Sázavou, kluby se ale domluvily na přeložení utkání. Derby ve Žďáře nad Sázavou se odehraje v novém termínu až ve středu 31. ledna 2024.

Odložení zápasu

Bruslaři se dnes 2. prosince měli utkat proti Novému Jičínu, zápas je ale kvůli sněhové kalamitě odložen. O náhradním termínu tohoto utkání vás budeme informovat.

YouTube

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Hlavní partneři

Partneři klubu