17. 9. 2011 | Ladislav Vácha

Souboj titánů nabídl atraktivní přestřelku, po níž se radují Rebelové

Havlíčkobrodská Kotlina se stala dějištěm zajímavého duelu. Na Vysočinu přijeli zkřížit hole s domácími Rebely silní Piráti z Chomutova, kteří znovu patří mezi největší favority na ovládnutí celé soutěže. Vysokými ambicemi se však netají ani brodští bojovníci, kteří se pravidelně prezentují útočnou hrou a při premiéře v novém soutěžním ročníku smetli ze svého ledu Šumperk po triumfu 7:0. Očekávání atraktivní podívané se naplnila už během úvodní dvacetiminutovky, v níž se strhla divoká přestřelka plná nečekaných zvratů. Úspěšnější byly brodské barvy, jež vedly těsně 3:2. V prostředí části sice Piráti srovnali krok, ale v závěrečném dějství nabrali dvoubrankové manko. Díky skvělému finiši se však Chomutov dotáhl na nejtěsnější rozdíl, a teprve až závěrečná siréna přinesla Havlíčkovu Brodu definitivní jistotu cenného vítězství a zisku tří bodů.

O něco lepší vstup do důležitého střetnutí zažila havlíčkobrodská družina, jež měla k dispozici na začátku 3. minuty první hru v početní převaze, když se proti hokejovým pravidlům provinil útočník Sikora. S Piráty to vypadalo ještě o poznání hůř, protože svého spoluhráče následoval na lavici hanby také Hřebejk. A to byla voda na havlíčkobrodský útočný mlýnek, jehož rozeběhnuté lopatky přinesly Rebelům gólovou radost. Hosté už byli ve čtyřech hráčích na ledě, když domácí předvedli v půlce 5. minuty rychlou akci, na jejímž konci stál zblízka přesně k tyčce zakončující JAN SEMORÁD - 1:0. Chomutov odpověděl tím nejlepším možným způsobem, když přidal v ofenzivní fázi na obrátkách. Navíc také profitoval z přesilové hry, když obrovskou chybu vyrobil jako poslední hráč Rebelů obránce Poskočil, jenž zaváhal při rozehrávce, a musel zastavit unikajícího Hrušku, jenž by jel sám na bránu, za hranicí pravidel. Také Severočeši ukázali, že jim hra proti oslabenému soupeři náramně svědčí, a vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat.

V průběhu 8. minuty adresoval Dwight Helminen krásnou nahrávku do prostoru mezi kruhy, kde si touš zpracoval volný DAVID HRUŠKA a z ideální palebné pozice skóroval přesně k tyčce - 1:1. Rebelové chtěli oplatit svému soupeři stejnou mincí, ale mladý forvard Musil z mezikruží nepřekonal pozorného gólmana Řehoře. V hokejovém prostředí populární přísloví "nedáš - dostaneš" tak znovu navštivilo Kotlinu a krutě potrestalo brodské hokejisty. Nikola Gajovský už za 15 sekund našel chirurgicky přesnou přihrávkou mezi kruhy číhajícího JAROSLAVA KŮSE, jenž využil dostatek času a prostoru k tomu, aby si sjel až těsně před gólmana Nerudu a skóroval mezírkou mezi jeho betony - 1:2.

Obrázek hry se nezměnil a fanoušci v ochozech sledovali stále oboustranně vyrovnanou partii, jež nabízela atraktivní hokejové menu. Na sklonku 12. minuty zaváhal brankář Neruda, jenž neudržel kotouč ve své výstroji, a zatáhnout za záchrannou brzdu musel mladý bek Novotný. Rebelové vstoupili do oslabení s neuvěřitelnou vervou. Nejdříve vyvezli po buly kotouč do Řehořovy blízkosti, kde zdrželi hru, a ukrojili část Novotného trestu. Netrvalo to však dlouho a slavili druhou branku v chomutovské síti. Ve 13. minutě získal kotouč PETR POLODNA, který nabral rychlost, a Rebelové se objevili rázem v přečíslení 2 na 1, jenže letní posila Rebelů vzala zodpovědnost na sebe a místo nahrávky sáhla ke svižné střele po ledě, jež mezi Řehořovými betony zaplula za brankobvou čáru - 2:2.

Piráti pokračovali ve své přesilovce, jenže vstřelenou brankou nabuzení domácí už jim nic nebezpečnějšího v Nerudově blízkosti nepovolili. Navíc se při hře 5 na 5 se vydali kupředu a zaslali svému soupeři ze severu Čech důrazné varování v podobě nepříjemné rány od modré čáry, jíž bravurně zneškodnil brankář Řehoř. Po následném vhazování před jeho svatyní už ale musel smutně lovit kotouč ze sítě, když MARTIN ZÁBRANSKÝ vyhrál buly a pohotovou střelou z mezikruží poslal svůj tým znovu do vedení - 3:2.

Milana Řehoře po třetím obdrženém gólu vystřídal jeho kolega Miroslav Hanuljak, který se ještě na ledě nestihl pořádně rozkoukat a už musel hasit požár. Zblízka pálil brodský kanonýr Kostourek, kterému střela vůbec nesedla, ale kotouč se přesunul do předbrankového prostoru, kde se v nepřehledné strkanici tlačili k dorážkám jeho spoluhráči. Nový muž v chomutovském brankovišti se roztáhl ve svém brankovišti a betony zachránil Piráty od pohromy. V závěru se ještě dopustil nedovoleného zákroku z řad hostů útočník Helminen.

Prostřední část začala hodně vyrovnaně, když se oba soupeři střídali u puku. O ten také sváděli urputné a dlouhé souboje ve středu hřiště, kde se začátek 2. třetiny nejčastěji odvíjel. V přetlačované byli nakonec úspěšnější Severočeši, kteří opět srovnali se souborem z Vysočiny krok. V zárodku 24. minuty se dostal od Jaroslava Hafenrichtra puk na hůl JAROSLAVA KŮSE, jemuž střela před brankovištěm vůbec nesedla, ale možná právě to zaskočilo gólmana Nerudu, protože pomalu letící puk doklouzal po ledě až za brankovou čáru - 3:3. Havlíčkův Brod záhy sahal po dalším gólovém úspěchu, k němuž mu chyběl opravdu malý kousek. Při spršce nepříjemných projektilů totiž zvonila za Hanuljakovými zády branková konstrukce, jíž nastřelil z vrcholu kruhu obránce Koma.

Havlíčkův Brod přebíral otěže duelu do svých rukou a měl postupem času navrch. Jeho útočná aktivita vyústila ve faul obránce Palina, po němž se naskytla domácímu souboru výhoda další hry v početní převaze. Severočeši bojovali s vypětím všech sil a havlíčkobrodské střelce se jim dařilo držet díky aktivní obraně na uzdě. Přesto se ale zjevil ve vyložené šanci útočník Rytnauer, jenž zblízka nechal vyniknout jen brankáře Hanuljaka. Pozadu nezůstali ani Piráti, kteří v plném počtu pořádně protáhli gólmana Nerudu. Konkrétně se o to postaral obránce Palin, který prošel jako nůž máslem havlíčkobrodskou obranou a zblízka neprostřelil Nerudovy betony. Tentýž hráč vyslal další nebezpečný projektil od modré čáry za pár desítek sekund později. A i když gólman Neruda zasáhl svými betony, za hranicí pravidel si pomohl obránce Poskočil a domácí šli do čtyř.

Chomutovu stála v cestě za překonáním zkušeného Nerudy celá řada nepřesností, jež zabraňovasla vzniku souvislejšího tlaku či rychlejší kombinace. Naopak to byli právě oslabení Rebelové, kdo nebezpečně vystrčil ofenzivní růžky. Nejdříve při rychlém protiútoku pálil v situaci 2 na 2 Voj. Němec z levého kruhu těsně vedle, poté se ocitl sám před bránou Polodna, jenže zblízka jen vyprášil Hanuljakovy betony. Koncovka druhé třetiny se odvíjela jednoznačně v režii Pirátů, kteří mohli těžit z faulu zadáka Pavlíka. Havlíčkův Brod se náporu Severočechů dokázal ubránit, přičemž gólman Neruda měl i pořádnou dávku štěstí, když nepříjemné projektily ze všech možných pozic jen těsně míjely jeho svatyni, nebo k ní přes bránící hokejisty vůbec nedoletěly. Muž s maskou v brankovišti Rebelů se totiž potýkal s nedostatečným výhledem, díky čemuž by reagoval jen s obtížemi.

Úvod závěrečného dějství se odehrával jednoznačně podle havlíčkobrodských not a v půlce 42. minuty vybuchl v Kotlině mohutný gejzír radosti. Vojtěch Němec vybídl ke skórování DAVIDA JONÁŠE, jemuž vytvořil výbornou střeleckou pozicimazanou nahrávkou do mezikruží, a jeho parťák z útoku jeho nabídku využil, když zápěstím našel účinný recept na gólmana Hanuljaka - 4:3. Další minuty se nesly ve znamení oboustranné nedisciplinovanosti,. Fanoušci pořád sledovali zajímavou a útočnou hru, jež s sebou přinášela spoustu šancí. Oběma táborům však scházela k úspěchu trochu přesnější a důraznější koncovka. Na gólovém půstu se ale výrazně podepsali i oba gólmani, kteří předváděli v brankovištích skvělé zákroky a mnohdy až neuvěřitelné kousky, jimiž kazili střelcům radost. V sedmapadesáté minutě si neodpustil faul útočník Hromas, který už o několik minut dříve oslabil pirátské řady vyloučením na 2 plus 2 minuty, jež brodské barvy nevyužily.

Přesilová hra s sebou přinesla neuznanou branku, když gólman Hanuljak neudržel ve výstroji nepříjemnou střelu po vhazování a zalehl kotouč, který Rebelové dopravili za jeho záda nedovoleným způsobem. Gól však visel ve vzduchu a za pár sekund už euforii v brodských řadách nic nezabránilo. Po závaru v předbrankovém prostoru se dostal k odraženému puku po Vojtěchu Němcovi obránce JAROSLAV KOMA, který se rychle zorientoval, a zblízka propálil gólmana Hanuljaka - 5:3. Do závěrečného hvizdu zbývalo přesně 174 sekund. Zdálo se, že je o vítězi rozhodnuto, jenže následující okamžiky zdánlivě jasnou koncovku zápasu nesmírně zdramatizovaly. V krátkém časovém sledu zamířili na lavici hanby Zábranský s Pavlíkem, což znamenalo drama až do posledních sekund zápasu a perné chvilky pro brodskou obranu v čele s gólmanem Nerudou.

Piráti si vytvořili neuvěřitelný tlak a svírali Rebely v hloubi jejich obranného pole, přičemž neustávali v ostřelování brankáře Nerudy, jenž předváděl výkon na hranici svých možností a výtečnými zásahy držel náskok svého týmu. Piráti ještě vykřesali naději na vyrovnání, když tvrdou dělovkou od modré čáry snížil po přiťuknutí Lukáše Pulpána pohotový JAKUB GROF - 5:4. Hosté vsadili vše na jednu kartu a při závěrečné power-play dostali nervové soustavy brodských fanoušků i trenérů pořádně zabrat. Domácí družina ale s vypětím všech sil udržela nejtěsnější vedení až do závěrečné sirény, po níž se radovala ze skalpu silného soupeře a zisku cenných tří bodů.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jonáš Fiedler 0 0 0 -1 0
Martin Hadrava 0 0 0 0 0
Aleš Jelínek 0 0 0 2 2
David Jonáš 1 0 1 1 0
Jan Knotek 0 0 0 -1 2
Jaroslav Koma 1 1 2 -1 0
Milan Kostourek 0 1 1 0 0
Pavel Musil 0 0 0 0 0
Vojtěch Němec 0 2 2 2 0
Radek Novotný 0 0 0 -1 2
Jan Pavlík 0 1 1 0 6
Petr Polodna 1 1 2 1 0
Lukáš Poskočil 0 0 0 1 6
Tomáš Protivný 0 0 0 -1 10
Ladislav Rytnauer 0 0 0 0 0
Jan Semorád 1 0 1 1 0
Aleš Sova 0 0 0 2 0
Petr Štěpánek 0 0 0 -1 0
Ondřej Švaňhal 0 0 0 0 0
Martin Zábranský 1 0 1 0 4

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Stanislav Neruda 60 0 4 36 0 0

Ohlasy k utkání

2. kolo, sobota 17.9.2011 od 17:00
Havl. Brod
5:4
(3:2, 0:1, 2:1)
Havl. Brod - Chomutov
1. liga

Statistiky zápasu

Branky a nahrávky: 5. Semorád (Polodna, Koma), 13. Polodna, 15. Zábranský, 42. Jonáš (Voj. Němec, Pavlík), 58. Koma (Voj. Němec) - 8. Hruška (Helminen, Hřebejk), 9. Kůs (Gajovský), 24. Kůs (Hafenrichter), 60. Grof (Pulpán). Rozhodčí: Zbyněk Kubičík - Daniel Reich, Jiří Chocholouš. Vyloučení: 9:8, navíc Protivný (HBR) OT na 10 min. - nesport. chov. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 1134. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3, 5:3, 5:4.

Sestavy

Havl. Brod

Neruda (Suchan) - Sova, Protivný, A. Jelínek, Poskočil, Pavlík, Novotný, Koma - Zábranský, Polodna, Knotek, Švaňhal, Jonáš, Semorád, Fiedler, Voj. Němec "C", Rytnauer, Štěpánek, Musil, Kostourek, Hadrava.

Chomutov

Řehoř (Hanuljak) - Mrázek, Havíř, Macháček, Palin, Jillson, Pulpán, Grof, Rutta - Helminen, Hromas, Jíra, Kraft "C", Sikora, Hřebejk, Kůs, Ondřej, Procházka "A", Hruška "A", Gajovský, Hafenrichter.

Tabulka

# Tým Z V VP PP P B
1 Havířov 44 36 2 4 2 116
2 Vyškov 44 27 4 3 10 92
3 Hodonín 44 18 9 2 15 74
4 Opava 44 19 6 3 16 72
5 Havlíčkův Brod 44 20 2 1 21 65
6 Nový Jičín 44 17 3 2 22 59
7 Kopřivnice 44 13 6 7 18 58
8 Žďár nad Sázavou 44 17 2 3 22 58
9 Šumperk 44 13 6 6 19 57
10 Valašské Meziříčí 44 11 3 10 20 49
11 Technika 44 15 1 2 26 49
12 Velké Meziříčí 44 12 2 3 27 43

Aktuality

Napsali o nás

Čtvrtek 9. května | Komentátor Novák: Byl to zážitek! Hüblovi jsem záviděl. Brod? Chci úspěch, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Sobota 27. dubna | Hokejový Mourinho zpátky na scéně! Opět povede Havlíčkův Brod, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Stará garda na ledě Kotliny

V sobotu 23. března se v Kotlině od 17:00 odehraje exhibiční utkání bývalých hráčů a trenérů havlíčkobrodského hokeje. Těšit se můžete na spoustu osobností, které odvedly spoustu skvělé práce pro náš klub. Přijďte se podívat, vstupné je dobrovolné. Zobrazit více informací.

Vstupenky v prodeji

Zvýhodněný online předprodej vstupenek na osmifinále s Opavou, které se v Kotlině odehraje ve čtvrtek 14. března od 18:00, byl právě zahájen.

Napsali o nás

Úterý 27. února | Odchovanci a extraligoví šampioni. Tohle jsou tahouni Havlíčkova Brodu, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

Napsali o nás

Středa 14. února | Kapitán áčka i juniorky je Kuchta, směje se zadák Brodu. Jak zvládl tým proměnu?, píše se na serveru hokej.cz. Přečtěte si celý článek.

YouTube

ÚTOČNÍK

Václav
Chytráček

OBRÁNCE

Jan
Suchý

ÚTOČNÍK

Jaroslav
Holík

ÚTOČNÍK

Jiří
Holík

ÚTOČNÍK

Josef
Augusta

OBRÁNCE

Milan
Chalupa

OBRÁNCE

Jaroslav
Benák

OBRÁNCE

Radek
Martínek

ÚTOČNÍK

Josef
Vašíček

OBRÁNCE

Martin
Čech

Generální partneři

Partneři klubu