15. 1. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové si doma podruhé vyšlápli na favorita z Chomutova

Havlíčkobrodští Rebelové se po nepříjemné porážce ve Znojmě, po níž opustili kádr kvůli slabším výkonům brankář Stanislav Neruda a útočník Přemysl Sedlák, opět představili v domácím prostředí, kde uvítali průběžně druhý celek tabulky a jednoho z největších prvoligových hegemonů, silný a ambiciózní Chomutov. Na ten měli bojovníci z Kotliny skvělé vzpomínky, protože Severočechy při prvním vzájemném měření sil zdolali v domácím prostředí přesvědčivě 7:2. Také teď se stala Kotlina němým svědkem divoké přestřelky, po níž opět odjížděli z ledu s vítězným gestem domácí hráči, kteří Severočechy zdolali zejména zásluhou skvělých přesilových her 8:5.

Chomutov naskočil do utkání jako uragán a radoval se z pohádkového začátku, naopak rebelové se museli rychle vzpamatovávat ze studené sprchy. Už za 17 sekund hry David Hruška napřáhl na vrcholu kruhů a gólman Suchan jen vyrazil puk do prostoru před sebou, kde dorážel osamocený PAVEL KUBĚNA a trefil se neomylně k tyčce – 0:1. Euforie Severočechů ještě ani nestačila vyprchat a bylo vyrovnáno. Kotouče se zmocnil v útočném pásmu LADISLAV RYTNAUER, který tvrdou a dobře umístěnou ranou propálil gólmana Hyláka – 1:1. Pokračovalo se v nastoleném trendu vyrovnaného a útočného hokeje, když s sebou strhující tempo přineslo střelecké příležitosti na obou stranách, ale oba gólmani, chomutovský Hylák a havlíčkobrodský Suchan, tentokrát uzavřeli své svatyně. V průběhu 4. minuty putoval na trestnou lavici z řad domácího souboru útočník Endál a jeho vyloučení přiválo do chomutovských plachet příznivý vítr.

V úvodu 5. minuty po přiťuknutí Františka Bombice napřáhl v prostoru mezi kruhy PAVEL KUBĚNA a přesnou ranou podél Suchanova těla poslal puk do sítě – 1:2. Havlíčkův Brod mohl znovu bleskově odpovědět, když se mu po Kůsovu faulu nabídla první hra v početní převaze, jenže Severočeská obrana pracovala spolehlivě a nepouštěla domácí hráče do souvislejšího tlaku v Hylákově blízkosti. Na přelomu 7. a 8. minuty si vypravovaly oba tábory slibné šance. Nejdříve v úniku pálil z levého kruhu bekhendem Kraft, ale gólman Suchan zaúřadoval svou lapačkou a rozehrál rychle puk na své spoluhráče. Poté zahrozil málem Voj. Němec, který po nahrávce Endála promáchl před zcela odkrytou bránou. Obrázek hry se stále neměnil, když se fanoušci kochali rychlým a útočným hokejem, který obě mužstva produkovala.

Druhou půlku úvodní dvacetiminutovky začali Rebelové obrovskou šancí, když vyhráli vhazování v obranném pásmu a do samostatného úniku se dostal Knotek, který obdržel přesnou nahrávku za chomutovskou obranu, ale touto situací byl očividně zaskočen a zakončení podle toho také vypadalo. Nevyšla mu klička, jíž Hylák prokoukl, vybruslil si k pravé tyčce a puk zde vyrazil betony do rohu pásma. Brodská družina se touto velkou šancí naladila na příznivou útočnou vlnu a nadýchla se k mohutnému náporu, ze kterého pramenily další gólové příležitosti.

Nejdříve naservíroval Ondřej Švaňhal přesnou nahrávkou puk před branku Zohornovi, ale ten si nesešteloval přesně mířidla a těsně minul levou Hylákovu tyčku. Poté Švaňhal obkroužil bránu a našel svou nahrávkou Krejčíka, který z vrcholu kruhů trefil Hylákovo rameno. Tlak bojovníků z Kotliny vyústil ve vyloučení Slováka za napadení a Kuběny za podražení, po čemž Havlíčkův Brod hrál celé 2 minuty v pěti proti třem. A to byla přesně voda na havlíčkobrodský útočný mlýnek.

V 15. minutě po nahrávce Mariana Moravy ostře pálil z předbrankového prostoru Ladislav Rytnauer, gólman Hylák jeho pokus vyrazil jen do prostoru vedle sebe, kde číhal volný MIROSLAV HOLEC a pohodlně z dorážky trefil poloprázdnou bránu – 2:2. Poslední slovo však patřilo hokejistům ze severních Čech, kteří si postupně vypracovali územní převahu a zanedlouho se mohli potřetí těšit ze získaného vedení. V 18. minutě od modré čáry vypálil Lukáš Pulpán a v předbrankovém prostoru měl dostatek prostoru a času na ideální zakončení ZDENĚK SKOŘEPA, který usměrnil kotouč za Suchanova záda – 2:3.

Hned v úvodu prostřední části se zrodila velká šance chomutovské družiny. Havlíčkobrodští se snažili rozehrát po sérii nahrávek, ale ve středním pásmu přišel o kotouč Endál a Chomutov se rázem ocitl v přečíslení 3 na 1. Obrana domácích zařadila rychle zpátečku a stihla se hodně rychle vrátit, přičemž brankáři Suchanovi pomohla odrazit sérii chomutovských střel. Svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák stupňovali postupem času svůj tlak a neustále se probíjeli do zakončení. Za své útočné choutky je nakonec hokejový bůh odměnil a po dalším gólu už potřetí platil v Kotlině nerozhodný stav. Na sklonku 23. minuty po obrovském závaru kolem chomutovské branky se dostal přes Miroslava Holce puk na modrou čáru k ALEŠOVI SOVOVI, jehož pohotová a razantní rána skončila přesně pod horní tyčkou brankáře Hyláka – 3:3.

Havlíčkobrodskému souboru narostla rázem ještě větší křídla a po získané přesilovce za Kůsův faul mohl jít poprvé do vedení. Přesilovka se však Rebelům příliš nepovedla, když domácí naráželi na zkonsolidovanou a aktivní obranu Chomutova, jež držela hru převážně v uctivé vzdálenosti od svého gólmana Hyláka. Hráči obou táborů stále servírovali fanouškům v ochozech prochladlé Kotliny pestré a atraktivní hokejové menu, přičemž k vidění byla hodně vyrovnaná partie. Zhruba od přelomu první a druhé poloviny duelu začínali mít mírně navrch Severočeši, kteří se častěji probíjeli do zakončení, ale jako kdyby se nechali vylákat do útočných pozic. Paradoxně totiž z jednoho rychlého protiútoku Rebelů do rozhozené obrany kapitulovali a najednou museli dotahovat minimální ztrátu.

V závěru 34. minuty Aleš Jelínek posunul puk na Ladislava Rytnauera, který ještě prodloužil k levému mantinelu na rozjetého MIROSLAVA HOLCE, jenž v situaci 2 na 1 dlouho naznačoval nahrávku, ale nakonec se v levém kruhu vytasil s krásnou střelou do levého horního růžku Hylákovy svatyně – 4:3. V závěru ještě Rebelové hráli po třech vyloučeních přesilovku 4 na 3, z níž si část přenesli do poslední třetiny.

Do závěrečného dějství Rebelové s přesilovkou v zádech doslova vlétli a hned prověřili chomutovskou obranu v čele s gólmanem Hylákem. Při kombinaci v útočném pásmu hledal Holec z levého kruhu před branku sjíždějícího obránce Moravu, ale ten na jeho pas nedosáhl. Vzápětí se k němu ale vrátil kotouč a havlíčkobrodský kapitán z vrcholu kruhů nastřelil břevno Hylákovy svatyně. Další z nepřeberného množství pestré škály šancí na sebe nenechala dlouho čekat. Ve 45. minutě Dvojice Zábranský - Zohorna předvedla v útočném pásmu hezkou akci. Prvně jmenovaný zachytil za brankou odraženou střelu od zadního mantinelu a bekhendem ji nezištně prodloužil do předbrankového prostoru na připraveného Zohornu, který zblízka neprostřelil Hylákovy betony. Hokejisté pořád produkovali atraktivní a útočný hokej, který bavil fanoušky a doslova je zvedal při povedených okamžicích zen sedaček.

V závěru 48. minuty sevřeli Rebelové svého silného soupeře v hloubio jeoh obranného pásma a za svou snahu byli oceněni přesilovkou pěti proti třem, když na lavici hanby současně a svorně zamířili obránci Pulpán s Bombicem. Havlíčkův brod se nenechal dvakrát pobízet k útočné aktivitě a už za 8 sekund slavil úspěch. Marian Morava po vyhraném vhazování přiťukl na modré čáře puk LUKÁŠOVI ENDÁLOVI, jehož nechytatelná rána z mohutného nápřahu zapadla přesně do levého horního rohu chomutovské branky nad Hylákovo rameno – 5:3. Havlíčkobrodská radost se ještě nestačila ani vytratit a v kotlině vybuchl znovu mohutný gejzír gólové radosti. Přesně za minutu Lukáš Endál střílel z vrcholu kruhů, ale puk zachytil v předbrankovém prostoru osamocený VOJTĚCH NĚMEC a do protipohybu přesouvajícího se gólmana Hyláka zblízka bekhendem skóroval – 6:3.

Kdo čekal, že Chomutov složí zbraně a za již značně nepříznivého stavu rezignuje, byl hodně překvapen děním v následujících minutách. V průběhu 52. minuty po nahrávce Tomáše Slováka střílel z prostoru u bližší tyčky MILAN KRAFT a zřejmě ještě s tečí havlíčkobrodského obránce dopravil podél Suchanova těla kotouč do sítě – 6:4. A severočeská družina se mohla vzápětí dokonce dostat na dostřel, když měla k dispozici početní převahu za faul Endála, ale na brodskou obranu nenašla účinný recept. Hosté i po vypršení dvouminutového trestu zle svírali Rebely v hloubi jejich obranného pásma, jenže při této činnosti se sami provinili proti pravidlům. Zohornu ostře atakoval v rohu pásma Havíř a vyfasoval čtyřminutový trest, za což domácí soubor nekompromisně a rychle trestal.

Po nahrávce Ladislava Rytnauera rychle obkroužil branku MIROSLAV HOLEC a bekhendem zavěsil puk přesně pod horní tyčku a bekhendem zavěsil puk přesně pod horní tyčku, čímž završil svůj hattrick – 7:4. Chomutovská odpověď však na sebe nenechala dlouho čekat. Po pasu Zdeňka Skořepy z levého kruhu zakončoval před brankou volný PETR JÍRA a střelou bez přípravy skóroval nad Suchanův beton – 7:5. Přesně za půl minuty se nechal vyloučit útočník Švaňhal a Severočeši mohli ještě vyvolat závěrečné drama, ovšem při power-play inkasovali osmý úder.

V předposlední minutě utkání Milan Kraft nastřelil z levého kruhu Suchanovu hruď, kotouč se následně dostal k Lukáši Endálovi, který vysokým obloučkem našel za chomutovskou obranou číhajícího VOJTĚCHA NĚMCE, jenž si rukavicí sklepl puk na led a zblízka trefil odkrytou bránu – 8:5. Havlíčkův Brod už utkání dotáhl do vítězného konce a společně se svými fanoušky se mohl radovat z dalšího cenného skalpu silného soupeře.

Havl. Brod - Chomutov

Branky a nahrávky: 1. Rytnauer, 15. Holec (Rytnauer, Morava), 23. Sova (Holec), 35. Holec (Rytnauer, A. Jelínek), 48. Endál (Morava, Voj. Němec), 49. Voj. Němec (Endál, Krejčík), 57. Holec (Rytnauer), 59. Voj. Němec (Endál, Suchan) - 1. Kuběna (Hruška, Bombic), 5. Kuběna (Bombic, Kraft), 18. Skořepa (Pulpán), 52. Kraft (Slovák ), 58. Jíra (Skořepa). Rozhodčí: Jan Jílek – Tomáš Klein, Přemysl Skopal. Vyloučení: 4:9, navíc Voj. Němec (HBR) OT na 10 min. za nesport. chov.. Využití: 5:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 1310. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 6:3, 6:4, 7:4, 7:5, 8:5.

Suchan (Slipčenko) - Morava "C", Zítka, Sova, Krejčík, A. Jelínek, Vošmik, Soldán, Pavlík - Zábranský, Holec, Knotek, stromko, Švaňhal, Zohorna, Endál, Fiedler, Voj. Němec "A", Meidl, Rytnauer "A".