10. 1. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové vyloupili po divoké přestřelce doupě Medvědů

Havlíčkobrodské Rebely zavál hokejový osud k další náročné bitvě do doupěte Medvědů z Berouna, kteří jsou jedním z největších pozitivních překvapení probíhající sezony. Brodští trenéři nemohli počítat s Miroslavem Třetinou a Ondřejem Švaňhalem, kteří včera proti sobě nastoupili v extraligovém duelu pražské Slavie s Brnem. Z utkání se postupnými krůčky nakonec vyklubala nevídaná přestřelka, po níž se radovali z vítězného konce a důležitých tří bodů bojovníci z Kotliny. Jednoho hrdinu z jejich tábora bychom hledali těžko, protože premiérovou trefu a asistenci si připsal mladý bek Jakub Krejčík, Miroslav Holec k jedné brance přidal tři asistence a hattrickem se blýskl Ladislav Rytnauer, jenž se do této doby po návratu do Kotliny hodně trápil.

Začátek duelu vyzněl o poznání příznivěji pro havlíčkobrodské barvy, které už po 62 sekundách hry měli k dispozici po Besserovu faulu úvodní přesilovou hru, s níž naložili výtečně. Projektily od modré čáry z holí mladých beků Krejčíka a Šenkeříka se ještě neuchytily, jenže záhy se Rebelové naplno radovali z přesného zásahu. V závěru 3. minuty vyrazil ránu Mariana Moravy brankář Novotný k berounskému obránci Nedvědovi, který ale nedokázal vyhodit puk, po čemž využil zmatků kolem brankoviště MIROSLAV HOLEC, jenž si našel kotouč a usměrnil ho do sítě – 0:1. Havlíčkův Brod byl při chuti a naladěn na příznivou útočnou vlnu pořád zaměstnával gólmana Novotného, když se mu dařilo často zakončovat ze všech možných pozic.

Nejdříve neuspěl se svou typickou akcí zpoza branky šikula Zohorna a úspěch nesklidily vzápětí ani rány z dílny Moravy a s chutí hrajícího Šenkeříka. Hra se v dalších minutách více vyrovnala, přesto však udávali její tempo o něco více bojovníci z Kotliny, které přibrzdilo v rozletu Moravovo nedovolené bránění z půlky 8. minuty. Nebezpečí z řad rozzuřených Medvědů na sebe nenechalo dlouho čekat. Na přelomu 8. a 9. minuty napřáhl na modré čáře exbrodský zadák Jebavý a svou dělovkou orazítkoval Suchanovu tyčku. Zahanbit se ale nenechala ani havlíčkobrodská družina, když po zaváhání berounské obrany ujel do přečíslení tandem ve složení Voj. Němec – Fiedler, jenže druhý jmenovaný dostal nahrávku na brusle a v těžké pozici nestihl lépe vystřelit.

Svěřenci trenérského dua Petr Novák – Jaroslav Benák se stále snažili o útočné pojetí hry, jenže brzy se museli znovu schoulit do své obranné ulity, protože rozhodčí ohodnotili dvouminutovým trestem jejich útočníka Stromka. Proti oslabenému soupeři se probili domácí do slibné palebné pozice, ale forvard Vlček před poloprázdnou bránou netrefil kotouč ideálně a poslal ho nad břevno. Na začátku 16. minuty se v hokejovém stánku Středočechů měnil průběžný stav podruhé, když Beroun krásnou kombinací rozebral brodskou obranu jako stavebnici a nakonec přidal třešničku v podobě kýženého vyrovnání. Michal Pavel od modré čáry našel svou přihrávkou v pravém kruhu Martina Kupce, který ještě prodloužil kotouč na DAVIDA ŠVAGROVSKÉHO, jenž se sám před prázdnou bránou snad ani nemohl mýlit – 1:1.

Zanedlouho zaplály na ledové ploše vášně, když se do sebe pustili havlíčkobrodský kapitán Morava a berounský útočník Doležal, přičemž si za vzájemnou konfrontaci odnesli oba dvouminutové tresty. A když za 22 sekund putoval za katr od hostů znovu Stromko, vyzkoušeli si Medvědi hodně nadějnou hru v početní převaze. Paradoxně si největší šanci při vlastním oslabení vytvořil právě brodský soubor, šikovný střelec Holec ale tentokrát neuspěl, když v samostatném úniku ztroskotal na Novotného vyrážečce. V polovině 19. minuty se zaskvěl také brankář Suchan,. Který zneškodnil ránu Švagrovského a nepřekvapila ho ani následná dorážka, jíž rovněž zlikvidoval.

Úvodní minuty prostřední části se odehrávaly ve vyrovnaném duchu, přičemž oba tábory se vehementně tlačily do zakončení. Tento stav nakonec svědčil více Rebelů, jejichž útočná snaha vyústila ve druhou vstřelenou branku, jež jim vrátila těsné vedení. Při signalizované výhodě ve 25. minutě poslal Miroslav Holec ideální pas do jízdy LADISLAVU RYTNAUEROVI, jenž na chvíli nechal zapomenout na své dosavadní trápení, když si v úniku zkušeně počkal na pohyb brankáře Novotného a chladnokrevně střelou k tyčce skóroval – 1:2. Medvědi zareagovali na tuto situaci tím nejlepším možným zůsobem: ještě zvýšili svou útočnou aktivitu, což v kombinaci s nedisciplinovaností hostů přiválo říznivý vítr do berounských plachet.

Po Šenkeříkovu faulu se stejného prohřešku nevyaroval ani Morava, po čemž svůj tým poslal do dvojnásobného oslabení. To sice havlíčkobrodská družina ustála bez úhony, jenže rozjetí Středočeši při hře 5 proti 5 prakticky okamžitě udeřili. Přesně v polovině utkání zavezl Martin Kupec puk do útočného pásma, kde se snažil nahrávkou ke vzdálenější tyčce vybídnout ke skórování LADISLAVA VLČKA, na kterého puk sice neprošel, ale chopil se ho David Švagrovský, najel s ním mezi kruhy a právě před ním jmenovaný forvard z dobré palebné pozice propálil gólmana Suchana – 2:2. Berounská družina podruhé srovnala se svým soupeřem z Vysočiny krok, přičemž tento úspěch ji nabudil k ještě častějším a nebezpečnějším choutkám v blízkosti brodské branky. Brankář Suchan měl najednou plnou výstroj práce a musel ve svém brankovišti proti domácím střelcům neustále bránit svou svatyni povedenými zákroky. Nakonec ale ani on nezastavil rozpoutanou bouři poblíž brodské klece a kapituloval. V průběhu 39. minuty si vybruslil na křídlo MARTIN KUPEC a ze strany našel mezi Suchanovou rukou a betonem skulinku, jíž propadl puk do sítě – 3:2. Poslední slovo však patřilo Rebelům. Nejdříve putoval za protesty předčasně do kabin často nedisciplinovaný havlíčkobrodský kapitán Morava, poté nezůstal pozadu ani domácí Doležal, který v poslední minutě putoval na lavici hanby, což hosté dokonale a rychle potrestali. Pouhých 15 sekund před koncem druhé dvacetiminutovky přiťukl Miroslav Holec kotouč na modrou čáru, kde se do puku opřel mladík JAKUB KREJČÍK a svým premiérovým gólem v havlíčkobrodských barvách zajistil vyrovnání – 3:3.

Závěrečné dějství se od začátku odvíjelo v režii Medvědů, kteří měli mírně navrch, za což se málem dočkali zasloužené odměny. V čase 47:15 dotlačili puk za Suchanova záda, jenže rozhodčí Berounu vstřelenou branku neuznal. Naopak Rebelům, kteří se tímto momentem zřejmě nabudili k podobnému kousku, radost po vsítěném gólu vydržela. Na sklonku 51. minuty zavezl Jakub Krejčík puk do útočného pásma a z úrovně branky po naznačení střely adresoval přesný pas na hůl osamoceného HYNKA ZOHORNY, jehož projektil trefil zcela odkrytou bránu – 3:4. Středočeši neponechali nic náhodě a svého soka znovu bleskově dotáhli. V úvodu 53. minuty vybojoval kotouč za brankou David Švagrovský a předložil ho z tohoto prostoru na hůl najíždějícího LADISLAVA VLČKA, který zacílil zblízka přesně k tyčce a svou druhou trefou smazal minimální ztrátu Medvědů – 4:4.

Rozjetý brankostroj stále šlapal na plné obrátky a rozhodně neměl v úmyslu se na delší časový úsek zadrhnout, což fanoušci v ochozech zimního stadionu určitě kvitovali. Ve druhé půlce 54. minuty předložil Jan Knotek kotouč LADISLAVU RYTNAUEROVI, jehož střela proletěla mezírkou mezi Novotného betony a zastavila se až v berounské brance – 4:5. Před Havlíčkovým brodem se zanedlouho objevila další velká výzva v podobě přesilové hry po faulu Žalčíka a tuto hozenou rukavici nadšeně zvedli Novákovi hoši z ledu. Už za 21 sekund hry nabil Miroslav Holec puk na hůl LADISLAVU RYTNAUEROVI, který svou dělovkou vymetl šibenici Novotného svatyně a svůj střelecký galavečer uzavřel obdivuhodným hattrickem – 4:6.

Za tohoto stavu, který platil chvíli před koncem, by se mohlo zdát, že je o vítězi rozhodnuto, jenže nebyli by to snad ani naši Rebelové, kdyby si cestu za tříbodovým triumfem nezkomplikovali. Za necelou minutu vyhrál v útočném pásmu vhazování David Švagrovský na modrou čáru, kde se nemazal s kotoučem JAROSLAV NEDVĚD a tvrdou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě – 5:6. Beroun pochopitelně vycítil ještě jednu šanci, jenže Havlíčkův brod tentokrát své těžce nabyté vítězství nepustil a i za přispění povedených zákroků brankáře Suchana v úplném závěru duelu mohl v jeho táboře vybuchnout mohutný gejzír radosti z těsného triumfu, ale především z veledůležitých bodů do vyrovnané tabulky.

Beroun - Havl. Brod

Branky a nahrávky: 16. Švagrovský (Kupec, Pavel), 31. Vlček (Švagrovský, Kupec), 39. Kupec (Švagrovský), 53. Vlček (Švagrovský, Nedvěd), 57. Nedvěd (Švagrovský) - 3. Holec (Morava), 25. Rytnauer (Holec), 40. Krejčík (Holec, Knotek), 51. Zohorna (Krejčík, Fiedler), 54. Rytnauer (Knotek), 56. Rytnauer (Holec. Rozhodčí: Kalivoda - Hejl, Žídek. Vyloučení: 4:6, navíc Morava (HBR) OT na 10 minut plus do konce utkání za nesport. chování. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: . Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4, 4:4, 4:6, 5:6.