26. 1. 2011 | Ladislav Vácha

Rebelové znovu vyzráli díky podařenému závěru na družinu Hradce Králové

Havlíčkobrodští Rebelové po neúspěšném derby Vysočiny, které na ledě Dukly Jihlava v sobotu prohráli 1:3, přivítali v domácím prostředí Hradec Králové. Na Východočechy se v Kotlině dobře vzpomínalo, protože místní bojovníci předvedli v předchozím vzájemném měření sil famózní obrat a na kluzišti Votroků se nakonec radovali z vítězství 5:4 po prodloužení. Nyní doznala brodská sestava několika změn, protože ze sestavy vypadli zranění útočníci z elitní formace Václav Meidl a Vojtěch Němec, ale také obránci Aleš Jelínek a Jan Soldán. Naopak ze Slavie Praha zavítal do obranných řad junior Daniel Krejčí. Havlíčkův Brod v zápase dlouho vedl 2:0 a i když s ním Východočeši srovnali v závěru klání krok, vlastní nedisciplinovaností pustili domácí družinu zpět do vedení. Rebelové nakonec slavili triumf 4:2 a zisk cenný tří bodů do tabulky.

Rebelové naskočili do utkání jako uragán a brzy si vytvořili dvě velmi dobré šance k otevření gólového účtu. Už po necelé minutě hry si Knotek vybruslil po vyhraném souboji z rohu pásma a před branku přiťukl kotouč úplně volnému Holcovi, jehož rána bez přípravy se nevešla mezi tři tyče Luňákovy svatyně a proletěla nad horní tyčkou hradecké brány. Zanedlouho přispěchal se svou troškou do mlýna také rychlonohý brodský útočník Endál, jenž měl v prostoru poblíž kruhů dostatek volného prostoru a jeho tvrdá rána zápěstím mířila z mírného úhlu na pravé straně ke vzdálenější tyčce, ale rychle letící puk vyrazil připravený Luňákův beton. Hosté stále a úspěšně čelili značnému tlaku svého soupeře, jehož útočné choutky nebraly konců, ale postupem času se začínali i oni čím dál více osmělovat směrem dopředu. Na začátku 6. minuty se museli bránit po faulu J. Hrušky při havlíčkobrodské přesilovce, jenže v té aktivním přistupováním k protihráčům a aktivním bruslením Rebely prakticky k ničemu nepustili.

Na přelomu první a druhé půlky úvodní dvacetiminutovky Votroci pořádně zaměstnali gólmana Suchana. Nejdříve agilní útočník Volráb vystihl špatnou rozehrávku Rebelů a sám před gólmanem Suchanem o kousek minul jeho levou tyčku. Následně ještě hosté zasypali maskovaného muže domácích sprškou střel, ale strážce havlíčkobrodské svatyně si se všemi poradil a přerušil hru. Rebelové se na dlouho nenechali svým východočeským sokem zahanbit a rovněž přidali v ofenzívě na obrátkách. Na začátku 13. minuty obdržel Holec obdržel nahrávku z rohu pásma a zblízka v tísni zakončoval, ovšem ztroskotal na připravených Luňákových betonech. Byl však faulován a 2 minuty si odnesl exbrodský forvard Čermák za sekání.

Havlíčkův Brod ovšem podobně jako v prvním případě marně hledal recept na kompaktní hradeckou defenzívu a vedle ojedinělých střeleckých pokusů si nevynutil výraznější tlak. Pokračovalo se v oboustranně hodně vyrovnané partii, v níž však postupem času začínali přebírat otěže do svých rukou Východočeši. Jejich tlak nabíral na intenzitě a v úplném závěru 1. třetiny jednoznačně režírovali hru. Domácí soubor zareagoval stažením do obranné ulity a číhal na možnost rychlých protiútoků.

Prostření část začala stejným způsobem, jakým skončila první dvacetiminutovka: tlakem Hradce Králové. Rebelové ho však dokázali postupnými krůčky zcela otupit, přičemž vyrovnali hru a při tomto stavu se brzy dostali do těsného vedení. Na začátku 24. minuty v přečíslení 2 proti 1 na pravé straně chytře naznačil střelu Miroslav Holec, čímž zmátl gólmana Luňáka, a poslal přesný pas před branku na MARTINA ZÁBRANSKÉHO, který přes padajícího maskovaného muže hostů po ledě trefil odkrytý kout brány – 1:0. Havlíčkobrodská družina se touto cestou ještě více naladila na příznivou útočnou vlnu a v dobývání soupeřových obranných pozic vytrvávala i nadále. Do zakončení se neustále probíjeli střelci z řad domácího souboru a brankář Luňák měl společně se svou obranou plné ruce práce.

Nápor Rebelů utnul až Endálův útočný faul, po němž hráli hosté první přesilovou hru. Okamžitě si vynutili na bojovnících z Kotliny značnou územní převahu, z níž pravidelně stříleli z nebezpečných pozic, jenže ve většině případů se jednalo o nepřesné nebo zblokované projektily. Svěřenci trenérského tandemu Petr Novák – Jaroslav Benák se dokázali ubránit, ale jejich tlak vyzněl do ztracena, když se hra hodně rychle vyrovnala. V průběhu 32. minuty se nabídla Hradci Králové další slibná příležitost k vyrovnání, když se proti hokejovým pravidlům provinil brodský zadák Kempný. A situace se ve srovnání s předchozí početní převahou hostů prakticky shodovala. Brodská družina znovu musela čelit značné územní převaze a nepříjemnému zámku, pod který ji Východočeši sevřeli, ovšem její kompaktní blok nakonec soupeřův tlak přečkal bez úhony.

Domácí hráči okamžitě začali za vyrovnaného stavu sil na ledové ploše pošilhávat po gólmanu Luňákovi, kterého prověřovali ze všech možných pozic a dočkali se zanedlouho gólového efektu. V půlce 35. minuty tvrdou ránu Miroslava Holce od modré čáry tečoval v předbrankovém prostoru ROMAN VONDRÁČEK a jemnou tečí usměrnil puk přesně mezi Luňákovy betony – 2:0. A záhy to mohlo vypadat s hosty ještě hůře, když si nejdříve sjel mezi kruhy Fiedler a tvrdou ranou nastřelil hruď gólmana Luňáka, po čemž se dostal k dorážce volný Švaňhal, jenže zblízka nepřehodil ležícího strážce hradecké svatyně, který zabránil jisté pohromě. V úplném závěru prostřední části si ještě Rebelové zahráli přesilovku 5 na 3, jenže přetavit ji ve třetí přesný zásah nedokázali.

Do závěrečného dějství měl o něco lepší vstup Hradec Králové, který si brzy vynutil v útočném pásmu vyloučení útočníka Zábranského. Přesilová hra se Votrokům ale vůbec nepobedla podle jejich představ a paradoxně si největší šanci vypracovala brodská družina. Knotek poslal z vrcholu kruhů krásnou nahrávku na hůl Holce, který se ocitl sám před brankou, ale se svým blafákem do bekhendu ztroskotal na vystrčeném Luňákovu betonu. Následně ještě střílel z pravé kruhu kousek od vzdálenější tyčky. Hosté promarněné možnosti ke snížení dlouho litovat nemuseli, protože zanedlouho udeřili při hře 5 proti 5. Přesně v polovině 46. minuty Marek Červený vysunul nádherným pasem do úniku VÍTA BUDÍNSKÉHO, který si sám před brankou položil gólmana Suchana a obloučkem, možná i za přispění teče domácího brankáře, dopravil puk k pravé tyčce – 2:1.

Východočechům jako kdyby první vstřelená branka ještě vlila do žil spoustu nových sil a Rebelové stále odráželi jejich nepříjemné útočné nálety. Na přelomu poslední dvacetiminutovky se domácí bojovníci, i díky chybám hostů při rozehrávce, ocitli ve dvou skvělých šancích. Nejdříve domácí odrazili soupeřův útok a v pravém kruhu svého pásma se zmocnili puku. Následně vyvezl puk do útočných pozic Kempný, který předal puk Endálovi, jehož pas z pravého kruhu málem využil ke skórování Holec, jenž úplně sám z bezprostřední blízkosti přestřelil bránu. Poté pálil ještě od modré čáry již zmiňovaný Kempný, jenže branka hostů byla již posunuta ze své předepsané polohy. Potom obrovskou hrubku Vágnera, který při rozehrávce nahodil puk z rohu hradeckého pásma jen mezi kruhy, nevyužil Knotek, který si rukavicí sklepl puk na led a zblízka v tísni nedokázal zvednout puk nad Luňákův připravený beton.

Rebelové v těchto chvílích diktovali tempo hry a byli o poznání nebezpečnějším mužstvem, jenže s blížím se koncem hosté nečekali na náhodu a za nepříznivého stavu se pochopitelně tlačili do koncovky. Brodskou obranu dostali pod tlak a ta svému sokovi doslova nahrála na vyrovnání. Na sklonku 55. minuty se po jejím zaváhání snadno dostal k puku mezi kruhy JAN HRUŠKA, sjel si až před gólmana Suchana a po vydařeném blafáku bekhendem skóroval podél levého boku havlíčkobrodského muže s maskou – 2:2. Najednou se začínalo za nerozhodného stavu od začátku, přičemž z herního projevu Rebelů i Hradce Králové byla cítit chuť strhnout utkání na svou stranu, z čeho vyplynuly dvě tutovky. Nejdříve měl Švaňhal k dispozici dostatek času a prostoru mezi kruhy, po čemž ho sice dojel zezadu hradecký obránce, ale brodský forvard z dobré palebné pozice vůbec netrefil branku.

Zahanbit se nenechali ani hosté, když po nahrávce O. Hrušky v situaci 2 na 1 střílel z volného prostoru mezi kruhy bez přípravy Budínský, ale svou neuvěřitelnou dělovkou o kousek minul levou Suchanovu tyčku. V čase 57:44 přišel zlomový moment celého duelu. Nejdříve vyfasoval dvouminutový trest hradecký bek Horák, na což začala lavička Východočechů protestovat a rozhodčí to nenechali bez povšimnutí. Udělili Královéhradeckým další 2 minuty za zdržování hry, po čemž trenér Mička neudržel nervy na uzdě a hodil láhev na led. Nakonec byl vykázán ze střídačky a za nesportovní chování dostali hosté dalších trestných 5 minut navrch. Rebelové hráli rázem dlouhou dvojnásobnou přesilovku, jíž brzy přetavili v gól.

V úvodu 59. minuty po tvrdé ráně Lukáše Endála, jíž gólman Luňák vyrazil betony jen vedle své pravé tyčky, se dostal puk na hůl ROMANA VONDRÁČKA, jenž zblízka nemohl minout poloprázdnou bránu – 3:2. Už za 9 sekund bylo definitivně rozhodnuto. Hodně kuriózní trefou se prosadil JAN KNOTEK, když gólman Luňák vyhazoval puk od branky a trefil jednoho z beků Hradce Králové, od kterého se puk odrazil za brankovou čáru – 4:2. Zlomení hosté se už v závěru utkání ani nepokusili o zvrat a s pukem na holích vyloženě čekali za závěrečnou sirénu, po níž se radovali domácí Rebelové z vítězství 4:2 a cenného zisku všech bodů do tabulky.

Havl. Brod - Hr. Králové

Branky a nahrávky: 24. Zábranský (Holec), 35. Vondráček (Holec), 59. Vondráček (Endál), 59. Knotek - 46. Budínský (Červený), 55. J. Hruška.. Rozhodčí: Pavel Ondřej – Milan Dančišin, Tomáš Matějček.. Vyloučení: 5:7, navíc Vágner OT na 10 min. nesport. chov. a Mička (oba HKR) 5 plus OT do konce utkání za nesport.chov. . Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1020. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.

Suchan (Slipčenko) - Šenkeřík, Morava "C", Sova, Krejčí, Vošmik, Pavlík, Kempný - Zábranský, Holec, Knotek "A", Stromko, Švaňhal, Vondráček "A", Zohorna, Endál, Fiedler, Szabo, Hadrava.