23. 11. 2022 | Tomáš Sochor

Ohlédnutí za základní částí sezony dorostu: místo záchrany boj o play off

Ačkoliv je hlavním úkolem dorostenců udržet v Havlíčkově Brodě extraligu, svěřenci trenéra Miroslava Dubna dlouho bojovali o přímý postup do play off. To nakonec nevyšlo, sezonu tak budou pokračovat ve skupině o účast v play off.

Průběh základní části

Havlíčkobrodským dorostencům se velice povedla první polovina základní části. Dubnovi svěřenci sice na úvod vysoko prohráli s Libercem, poté ale senzačně porazili oba východočeské soupeře. Bruslaři díky gólu v poslední minutě vyhráli nad Pardubicemi 2:1 a po čtyřech brankách v přesilových hrách přetlačili Hradec Králové 5:4.

V zápase s Českými Budějovicemi borci z Vysočiny dlouho vedli, ve třetí třetině však utkání ztratili. Broďáci následně málem překvapili silnou Mladou Boleslav, kde prohráli jen velice těsně 0:1. Pak ale přišly další body. Bruslaři na domácím ledě otočili duel s Táborem, ve kterém nakonec vyhráli 3:2 po prodloužení. Prodlužovalo se i v Jihlavě, kde až v samostatných nájezdech vystřelil bonusový bod svému týmu Tadeáš Koubek.

Bruslařům se první polovina základní části vydařila
(Foto: Foto: Markéta Křížová)

Druhou polovinu základní části havlíčkobrodští hokejisté načali třemi vysokými prohrami za sebou. Nejdříve znovu padli s Libercem, poté si neporadili s Hradcem Králové, se kterým v odvetě prohráli 1:6. Nevyšlo jim ani utkání s Českými Budějovicemi, které doma vyhrály 7:3.

Sérii proher Bruslaři odčinili asi nejlepším výkonem, jaký v letošní sezoně zatím předvedli. V neskutečně napínavém zápase přetlačili v té době vedoucí tým tabulky Mladou Boleslav. To ještě tým okolo kapitána Patrika Mrtky bojoval o play off. Konec nadějím však přišel v dalším kole, kdy havlíčkobrodští dorostenci prohráli v Pardubicích.

Bruslaři porazili Mladou Boleslav

V posledních dvou kolech tedy Bruslařům již o nic nešlo. Zápas s Táborem museli havlíčkobrodští dorostenci znovu otáčet a nakonec vyhráli se stejným skóre jako první střetnutí – 3:2 po prodloužení. Poslední utkání nabídlo krajské derby, ve kterém se z výhry 3:0 radovala jihlavská Dukla.

Havlíčkův Brod tak zaujal s patnácti body předposlední sedmé místo. Za sebou nechal Tábor, který získal o dvanáct bodů méně. Na čtvrtou příčku zajišťující účast v play off, kterou si nakonec až v úplně posledním kole vybojovaly Pardubice, chybělo Bruslařům osm bodů.

Statistické okénko

Nejproduktivnějším hráčem Havlíčkova Brodu se v základní části stal Tadeáš Koubek (9+8), jenž se v konkurenci celé skupiny B Extraligy dorostu umístil na děleném osmém místě. V počtu asistencí se mu vyrovnal Patrik Křížek (6+8), jenž tak získal přesně bod na zápas. Mezi obránci se nejvíce dařilo Patriku Mrtkovi (2+9), který se umístil na třetím místě týmového bodování. Za zmínku určitě stojí i výborné výkony teprve třináctiletého obránce Lukáše Kachlíře (2+6), který se v konkurenci starších hokejistů vůbec neztratil.

Mezi třemi tyčemi se téměř pravidelně střídalo duo brankářů David Račan a Lukáš Kamenický. O něco lepší čísla a jedno odchytané utkání navíc má na kontě Račan, jehož průměr činí 3,36 obdržených branek na zápas. Kamenický pak průměrně inkasoval 4,54 branek na zápas. Půl utkání proti Táboru odchytal Eliáš Poustka, který jinak hájí bránu deváté třídy. Poustka za 29 minut na ledě vychytal všech 14 střel soupeře.

Lukáš Kachlíř svými výkony bavil

Havlíčkobrodští dorostenci se v průběhu základní části mohli opřít o přesilové hry. Využili jich téměř čtvrtinu, a stali se tak druhým nejúspěšnějším týmem v této kategorii. Naopak oslabení Bruslařům příliš nešla. Ubránit se jim podařilo 77,42% početních nevýhod, kdy horší byl jen již Tábor. Na druhou stranu patřili Dubnovi svěřenci k těm disciplinovanějším.

Zajímavostí je, že všechny výhry Havlíčkova Brodu skončily rozdílem jediné branky. Třikrát Bruslaři vyhráli v základní hrací době, dvakrát se radovali po prodloužení a jednou zvítězili po samostatných nájezdech. Jakmile nebylo po šedesáti minutách rozhodnuto, pokaždé se z výhry radovali havlíčkobrodští hokejisté. Nejvyšší porážku pak utrpěli v prvním utkání s Libercem, kdy prohráli 1:7.

Skupina o účast v play off

Skupina o účast v play off čítá 12 týmů. Jsou jimi Piráti Chomutov, HC Litvínov, Rytíři Kladno, HC Hvězda Praha, HC Motor České Budějovice, HC Tábor, HC Dukla Jihlava, BK Havlíčkův Brod, HC Kometa Brno, HC ZUBR Přerov, HC Olomouc a HK Mladí Draci Šumperk. Každý s každým se utká dvakrát a hrací dny jsou pátek a sobota.

První čtyři týmy se dostanou do play off. Pátému a šestému mužstvu končí sezona. Sedmý až desátý celek sehrají jedno kolo play down na tři vítězná utkání, kdy vítězové budou bránit extraligovou příslušnost v baráži a poražení sestoupí do Ligy dorostu. Sestup čeká také týmy, které se po skončení nadstavbové skupiny umístí na posledních dvou místech.