14. 1. 2013 | Luboš Vácha

Rebelové udrželi sedmé místo, rozhodnout muselo až prodloužení

Havlíčkobrodská družina sehrála svůj třetí domácí duel pod střechou Kotliny v řadě. Tentokrát si sem našel cestu východočeský celek Královští lvi Hradec Králové. Utkání mělo velmi vyrovnaný průběh. Důkazem toho je prvních čtyřicet minut. Hradečtí se v prvním dějství dostali do dvougólového vedení, které bylo Rebely ve druhém dějství dotaženo. Veliké drama přinesl závěr třetí třetiny, kdy se domácí sice chvilku radovali z vedení, ale rychlá odpověď hradeckého Moskala potvrdila, že šedesát minut hry na určení vítěze stačit nebude. Dva body na stranu havlíčkobrodských hokejistů nakonec zařídil Ladislav Rytnauer.

Havlíčkův Brod dostal v úvodu první části velikou výhodu, když mohl hrát 64 sekund dlouhou přesilovku pět na tři. Rebelům se ji ale nepovedlo využít. Jednu velikou šanci v ní měl Ondráček, který se v levém úhlu pásma hostí opřel do puku, svižná pumelice prolétla brankovištěm mimo klec. Následně se na koně dostali spíše Královští lvi. Velice nebezpečnou ránu golfem vyslal na Dolejše obránce Vágner, jenž o pár centimetrů minul pravou tyčku. Na druhé straně pálil zápěstím Kostourek. Měl sice dostatek času a prostoru, střela mu ale při nápřahu příliš nesedla a postrádala tak potřebnou přesnost.

Hostující celek vytěžil vedení až ve druhé polovině první části. Během 15. minuty se Královští lvi usadili v útočné třetině, Michal Tvrdík si po Dolejšově pravé ruce svižně vyměnil kotouč s Janem Bergerem. Ten si vymíchal domácí obranu, bez čekání neservíroval kotouč mezi kruhy, kde si jej sjel jako raketa dojíždějící David Švagrovský a dělovkou z jízdy procedil snažícího se gólmana. Krátce na to měl další obrovskou šanci aktivní Berger, jenž důrazně střílel z pravého kruhu, ale těsně minul. Rebelové ale obdrželi další branku, a to přímo do šatny. V závěru třetiny posunul Michal Tvrdík puk na modrou čáru, odkud razantně nahazoval Zdeněk Čáp. Jeho nahození tečoval v mezikruží stojící David Švagrovský a nasměroval černou pryž za brankáře.

Rebelové zkoušeli vykřesat jiskru naděje v 24. minutě, kdy se před brankou soupeře nebezpečně promenádoval Havel, který však Ostrčilovo nahození nedokázal zpracovat. Havlíčkův Brod se snížení stavu dočkal v 29. minutě. Rebelům se naskytla početní výhoda, kterou dokázali zužitkovat. Jan Soldán přiťukl kotouč do levého rohu, kde se pohyboval Milan Kostourek, jehož parádně mířená nahrávka skrz Čechovo brankoviště našla hokejku najetého Lukáše Havla. Svěřenci trenérů Jiřího Recha a Milana Chalupy se mohli ke konci prostřední dvacetiminutovky radovat z vydřeného vyrovnání. Ondřej Stehlík nahrál skrz útočné pásmo na protější kruh, kde se velkou silou napřáhl Petr Polodna, jenž tvrdým golfem napálil kotouč za Čecha, který se během velice svižné akce nestihl přesunout. Havlíčkobrodští ještě dohrávali zbytek třetiny v početní výhodě, tu nevyužili. Nebezpečně z úhlu při ní střílel Polodna. Po něm pak nadvakrát Pavel Musil, následně to od modré zkoušel Pavlík, avšak marně. Krátce na to už Kotlinou zazněla siréna signalizující pauzu.

Královští lvi se museli bránit také na začátku poslední části. Ve vlastním oslabení se na Dolejše vydal Berger, kotouč mu za pět minut dvanáct vypíchl Jelínek. Velikou šanci měli domácí při své další přesilovce. Ostrčil prudce nahodil puk k Rytnauerovi, který z levé strany brankoviště posunul kotouč na Ondráčka, Čech se stihl přemístit a jeho střelu z bezprostřední blízkosti zlikvidovat. Střelecké prokletí obou celků bylo zmařeno v 58. minutě během další početní výhody domácího celku, který ji využil. Milan Kostourek si všiml u druhé tyčky číhajícího Ladislava Rytnauera, jenž přesnou bombou z první zvýšil stav utkání. Už se zdálo, že je hotovo, ale opak je však pravdou. Rebelové šli totiž po Havlově faulu do čtyř. Při obrovském tlaku Královských lvů se v prostoru pravého kruhu dobře zorientoval Patrik Moskal, který vyrovnávací trefou rozjásal malou skupinku hradeckých přívrženců.

Šedesát minut hry vítěze neurčilo. Muselo se tedy prodlužovat. V polovině prodloužení byl vyloučen Hendrich a Rebelové tak dostali příležitost k možnému rozhodnutí duelu. To se jim těsně před skončením hradeckého trestu přece jenom podařilo. Milan Kostourek posunul kotouč na Ladislava Rytnauera. Obnovená spolupráce ze závěru třetí třetiny znovu znamenala gólový úspěch, když druhý jmenovaný z prostoru mezi kruhy a modrou čárou poslal kotouč za Čechova záda. Rytnauer tak Rebelům zařídil dvoubodový zisk.

1. liga

Branky a nahrávky: 29. Havel (Kostourek, Ondráček), 37. Polodna (Musil, Havel), 58. Rytnauer (Kostourek), 65. Rytnauer (Kostourek) - 15. Švagrovský (Berger, Tvrdík), 20. Švagrovský (Čáp, Tvrdík), 59. Moskal. Rozhodčí: Petr Humpolíček - Maxim Černý, Daniel Reich. Vyloučení: 8:11, navíc Karlíček (HKR) 10 minut OT za držení. Využití: 3:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 956. Střely na branku: 36:33. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3 .

Dolejš (Suchan) - M. Blažek, Protivný, A. Jelínek, Soldán, Pavlík, Ostrčil, Novotný - Polodna, Endál (C), Vondráček, Knotek, P. Blažek, Ondráček, Rytnauer, L. Havel, Štěpánek, Stehlík, Musil, Kostourek